Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

2016 metų PSO Pasaulinės tuberkuliozės dienos šūkis

2016 metų PSO Pasaulinės tuberkuliozės dienos šūkis

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu Tarptautinė tuberkuliozės diena kasmet minima Kovo 24 dieną. Ši diena skirta plačiau informuoti žmones apie šią klastingą ligą.

Pasaulinę TB dieną PSO kviečia kiekvieną visuomenės narį semtis žinių apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, bendruomenės, valstybės sveikatą ir gerovę.

Lietuvos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu ,,Dėl sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014-2023 m. veiksmų plano patvirtinimo”, nurodyta vykdyti periodinį visuomenės informavimą apie TB epidemiologinę būklę ir apsisaugojimo nuo TB būdus, teikti visuomenei informaciją tuberkuliozės profilaktikos klausimais ir ypač kovo 24 dieną – kovos su TB dieną.

Ypač svarbu šią veiklą vykdyti skleidžiant įrodymais pagrįstą ir patikimą informaciją.    Tuberkuliozės (kitaip džiovos) sukėlėją prieš daugiau nei šimtą metų atrado vokiečių gydytojas Robertas Kochas. Už tai jam buvo suteikta Nobelio premija.

Nepaisant to, iki šiol nepavyksta nugalėti šios ligos. Nors ne vienus metus kalbama apie tuberkulioze sergančiųjų skaičius ir būtinybę imtis priemonių sergamumui TB mažinti, situacija negerėja kaip norėtųsi, ir net sergamumas didėja atsparia vaistams plaučių tuberkulioze, tuberkuliozė diagnozuojama ir vaikams.

Plaučių tuberkuliozė labai lengvai oro – lašeliniu būdu (kosint, čiaudint, kalbant) plintanti infekcinė liga.

Plaučių tuberkuliozė

Ši liga neturi specifinių simptomų. Sergantis tuberkulioze ligonis skundžiasi apetito stoka, naktiniu prakaitavimu, dusuliu, kosuliu, skrepliavimu, bendru silpnumu, karščiavimu, kūno masės mažėjimu, o tuberkuliozės procesui plaučiuose progresuojant, atsiranda atkosėjimas krauju, skausmas krūtinėje.

Visuomenė turėtų būti suinteresuota, kad sergančių šia liga mūsų aplinkoje būtų kuo mažiau, t.y. sergantis žmogus kuo greičiau patektų šeimos gydytojo bei gydytojo specialisto žinion, o patvirtinus tuberkuliozės diagnozę, būtų izoliuojamas ligoninėje ir gydomas bei išgydomas.

Pagrindinė TB problema – nenorintys gydytis ar baigti visą reikalingą prieštuberkuliozinį gydymo kursą suaugusieji. Nuo tokių ligonių užsikrečia ir suaugę, ir vaikai.

PSO patvirtinta tuberkuliozės gydymo DOTS (directly observed treatment short course) strategija – tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas – Pasaulio banko įvardyta kaip viena iš ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausius tuberkuliozės gydymo rezultatus.

Didžiausias pavojus užsikrėsti tuberkuliozės mikobakterijomis yra vaikams, artimai bendraujant su sergančiais tuberkulioze suaugusiais, kadangi vaikų imunitetas yra nesubrendęs.

Noriu pabrėžti, kad TB infekuotumas, t.y. kai teigiamas tuberkulino odos mėginys, tai ne liga. Tuberkulino mėginys rodo, kad žmogaus imuninė sistema ,,prisimena’’ buvusį kontaktą su tuberkuliozės sukėlėju. Galimybė infekuotam asmeniui susirgti tuberkulioze yra 10-15 % 2-5 metų bėgyje. Tai ypač svarbu vaikams, kurių imuninė sistema pilnai nesusiformavusi. Ar pacientas serga plaučių tuberkulioze, parodo rentgeno ir skreplių mikroskopiniai tyrimai.

Tarptautinę tuberkuliozės dieną kviečiu visus būti budriems:

  • Pasitikrinti savo sveikatą kasmet, ypač būtina reguliariai tikrinti vaikus.
  • Kosint, čiaudint – užsidengti burną ir nosį ranka ar servetėle.
  • Patalpas, kambarius – valyti tik drėgnu būdu, gerai jas vėdinti.

Kova su tuberkulioze – visų reikalas, tad vienykimės likviduojant tuberkuliozę.

Paruošė: R. Gylienė