Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Atspariai tuberkuliozei – galingi naujos kartos vaistai

Atspariai tuberkuliozei – galingi naujos kartos vaistai

Pirmą kartą per beveik 50 metų buvo sukurti, licenzijuoti ir patvirtinti dauginio atsparumo vaistams tuberkuliozei gydyti skirti vaistai.

Šie vaistai Europos Sąjungoje įregistruoti neseniai ir yra vienintelė galimybė kai kuriems ligoniams pasveikti nuo atsparios tuberkuliozės ( XDR, MDR-TB).

2015 m. gruodžio mėnesį buvo patvirtintas Sveikatos apsaugos ministro įsakymas ,,Dėl asmens sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo vaistais tuberkuliozei gydyti”, o Valstybinės ligonių kasos centralizuotai nupirkti naujos kartos vaistai mūsų Tuberkuliozės filialą pasiekė birželio mėnesį.

Naujos kartos vaistų nuo atsparios tuberkuliozės kursas vienam ligoniui kainuoja apie 11 tūkstančių eurų. Todėl šie vaistai: delamanidas, bedakvilinas bei naujai pritaikytas tuberkuliozei gydyti vaistas linezolidas atsparios tuberkuliozės gydymui gali būti skirti tik pritarus gydytojų konsiliumui ir tik tiems pacientams, kurie nepažeidžia gydymo režimo.

Š.m. gegužės pabaigoje Rygoje vykusiame Baltijos šalių simpoziume apie naujos kartos vaistus atspariai tuberkuliozei gydyti dalyvavo gydytoja pulmonologė R. Gylienė ir ligoninės mikrobiologijos laboratorijos vedėja R.Vėlavičienė.

Latviai, estai bei profesorė J.Furin iš Bostono dalinosi patirtimi apie naujai atrastų vaistų delamanido ir bedakvilino, bei naujai pritaikyto tuberkuliozei gydyti vaisto linezolido gydymo rezultatus, apie naujų sutrumpintų gydymo schemų efektyvumą.

Latvių ir estų patirtis mūsų specialistams yra labai svarbi, nes sekdami jais, galime išvengti kai kurių klaidų ir pagerinti savo atsparios tuberkuliozės gydymą, nes nepakankamai reglamentuoti veiksmai lemia prastus mūsų šalies atsparios tuberkuliozės gydymo rezultatus.

Baltijos šalių simpoziume taip pabuvo sprendžiami klausimai dėl bendros MDR/ XDR-TB valdymo strategijos Baltijos šalyse.

Mūsų TB filialo gydytojai pulmonologai tiki, kad naujos kartos vaistų dėka atspari tuberkuliozė jau nėra mirties nuosprendis.

Paruošė R.Gylienė, 2016 m. liepos mėn.