Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Be sveikų inkstų nebus ir sveikatos

Be sveikų inkstų nebus ir sveikatos

KOMANDA. Nefrologijos skyriaus, skaičiuojančio jau vienuoliktus gyvavimo metus, draugiška komanda: gydytojai nefrologai ir slaugytojos. Iš kairės gydytojai nefrologai Arvydas Dargevičius ir Salvinija Misikonienė, Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja. Per metus šiame skyriuje gydoma apie 600 pacientų iš visos Vakarų Lietuvos.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Poryt minima Pasaulinė inkstų diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į lėtines inkstų ligas, sukeliančias inkstų nepakankamumą. Statistika skelbia, jog kas dešimtas suaugęs žmogus serga lėtinėmis inkstų ligomis. “Šios ligos yra klastingos, nes nejuntamos, pavojingos, nes sukelia inkstų nepakankamumą, grėsmingos, nes dažnos”, – teigia Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojai nefrologai. Ligoninės Nefrologijos skyriuje, kuriame teikiama pagalba visą parą, per metus gydoma apie 600 pacientų iš visos Vakarų Lietuvos. Daugeliui jų ligoninėje grąžinama ne tik sveikata, bet išgelbėjama ir gyvybė.

Gydydami inkstų ligomis sergančius pacientus ligoninės gydytojai nefrologai glaudžiai bendradarbiauja su gydytojais urologais – abu skyriai yra vienas šalia kito. Tai vienintelis kvalifikuotos nefrologinės ir urologinės pagalbos centras Klaipėdos regione.”Kasdien bendradarbiaujame ne tik su urologais, bet ir endokrinologais, gydytojais reanimatologais bei kitų specialybių gydytojais. Daugėja žmonių, sergančių ūmiu inkstų nepakankamumu.Ištikus infarktui, insultui ar susirgus ūmia infekcine liga, nukenčia ir inkstų veikla. Todėl reikalinga medikų komandos pagalba, nes dažnai tenka skubiai gelbėti paciento gyvybę.

Deja, tenka nemažai sulaukti ir uždelstomis inkstų ligomis sergančių pacientų, kurie atvyksta į ligoninę sunkios būklės. Tokiais atvejais, kai sutrinka inkstų funkcija, dažniausiai taikomas vienas iš efektyviausių pakaitinės inkstų terapijos būdų – hemodializė, kai kraujas išvalomas dializės aparatu”, – pasakojo Nefrologijos skyriaus vedėja, gydytoja nefrologė Renata Dargevičienė.

PADALINYS. Respublikinės Klaipėdos ligoninės Skuodo padalinyje veikia 8 lovų hemodializės skyrius, neseniai aprūpintas 4 naujais aparatais. Nuotraukoje – skyriaus kolektyvas su gydytoja nefrologe, ligoninės Nefrologijos skyriaus vedėja Renata Dargevičiene (antra iš dešinės).

Pasak vedėjos, 14 lovų Nefrologijos skyrius buvo įsteigtas 2002 metais. Skyriuje teikiama įvairiapusė nefrologijos pagalba tiek skubiems, tiek planiniams ligoniams visą parą.

2010 metais ligoninėje įkurtas peritoninės dializės kabinetas, taip pat jau kelerius metus teikiama kvalifikuota toksikologinė pagalba, apsinuodijus įvairiomis medžiagomis.Inkstų ligų diagnostikai ir gydymui naudojama šiuolaikinė medicininė įranga (echoskopija, rentgenografija, spiralinė kompiuterinė tomografija, branduolinis magnetinis rezonansas, inkstų biopsija) ir aukštos kvalifikacijos laboratorijoje atliekami biocheminiai, bakteriologiniai, imunologiniai, virusologiniai tyrimai.

Inkstams – pakaitinė terapija

Sutrikus inkstų veiklai, sutrinka ir normali mūsų organizmo veikla – organizmas nebesugeba išsivalyti nuo kenksmingų medžiagų apykaitos produktų, vadinamųjų ureminių toksinų, todėl jie ima kauptis žmogaus kraujyje, patenka ir į smegenų kraujotaką, tai lemia blogą žmogaus savijautą.

SUKAKTIS. Hemodializių skyrius Simono Daukanto gatvėje, kuriame per metus atliekama 4600 hemodializės procedūrų, šiemet gegužę minės 20 metų sukaktį.

Palaipsniui vystosi inkstų nepakankamumas, kyla arterinis kraujospūdis, vystosi mažakraujystė, silpnėja kaulai. Labai nukenčia kraujagyslės ir širdis, todėl gali įvykti infarktas, insultas, sutrikti širdies ritmas. Anot gydytojų nefrologų, nustojus dirbti inkstams išeitis yra.

“Tai pakaitinė inkstų terapija – metodas, kai pagalbinėmis medicininėmis priemonėmis žmogaus kraujas išvalomas nuo kenksmingų medžiagų, o organizmas – nuo skysčių pertekliaus. Yra keli būdai, kuriais galima pavaduoti inkstų darbą – tai peritoninė dializė bei hemodializė.

PAGALBA. Vienas iš pakaitinės inkstų terapijos metodų – hemodializė (dirbtinis inkstas), kai pagalbinėmis medicininėmis priemonėmis žmogaus kraujas išvalomas nuo kenksmingų medžiagų, o organizmas – nuo skysčių pertekliaus.

Dar naujoviškesnis bei natūraliausias būdas – inkstų transplantacija. Jos metu iš donoro sergančiajam inkstų nepakankamumu žmogui persodinamas vienas sveikas inkstas, kuris visiškai pakeičia nebeveikiančių inkstų darbą”, – sakė gydytojas nefrologas Arvydas Dargevičius.

Nefrologijos skyriuje pacientai ruošiami pakaitinei inkstų terapijai – hemodializei, peritoninei dializei, transplantacijai. Čia atliekamos ūmios ir lėtinės hemodializės, hemodiafiltracijos, peritoninės dializės procedūros. Sergantiems sunkiu ūminiu inkstų nepakankamumu hemodializės atliekamos intensyviosios terapijos skyriuje.

Hemodializės skyriui – 20 metų

Šiemet gegužės mėnesį Respublikinės Klaipėdos ligoninės Hemodializių skyriui, įsikūrusiam Simono Daukanto gatvėje, sukanka 20 metų. Šiame skyriuje yra 10 lovų, jame nuolat gydosi 25 pacientai, sergantys inkstų negrįžtamos stadijos nepakankamumu.

TEMPAS. Darbo įkarštis Hemodializių skyriuje: (iš kairės) slaugytojos Asta Urbonaitė, Inga Bendžiūtė ir gydytoja toksikologė Neringa Žigė.

“Sunku suskaičiuoti pacientus, kurie per tuos du dešimtmečius išgyveno tik hemodializės – dirbtinio inksto – procedūrų dėka. Yra žmonių, kurie taip gyvena jau 25-erius metus.

Pacientui hemodializės atliekamos tris kartus per savaitę po 4 valandas. Procedūra yra ilga, tačiau ji neskausminga, atkurianti gyvybines organizmo funkcijas ir po jų žmogus jaučiasi gerai. Aparatai yra šiuolaikiški, technologijos nuolat tobulėja”, – teigė A. Dargevičius. Per metus ligoninėje atliekama 4600 hemodializės procedūrų.

“Pastaruoju metu buvo suremontuotos Hemodializių skyriaus patalpos, įrengtas valgomasis pacientams, pagerintos slaugytojų darbo sąlygos.Taip pat buvo nupirkti 7 nauji hemodializės aparatai, dar 4 aparatai įrengti ligoninės Skuodo filiale, kuriame hemodializės atliekamos nuo 2005 metų, atidarius 8 lovų skyrių.

Dar du aparatus skubiai hemodializei atlikti turime pačioje ligoninėje. Hemodializių poreikis kasmet palengva auga – šiuo metu šalyje šios procedūros atliekamos 1500 žmonių “, – sakė ligoninės Nefrologijos skyriaus vadovė R. Dargevičienė.

ĮRANGA I. Hemodializių skyrius neseniai aprūpintas naujais moderniais hemodializių aparatais. Nuotraukoje – vienas iš jų “Frezenius 5008”, kurį prižiūri slaugytoja Valentina Sugintaitė.

Peritoninė dializė – pacientų patogumui

Nuo 2010 metų Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje taikomas naujas pakaitinės inkstų terapijos būdas – peritoninė dializė. Šiuo būdu iš viso Lietuvoje gydomi 50 pacientų, iš jų 6 – Klaipėdoje.

“Peritoninė dializė – tai procedūra, kai per specialų kateterį į pilvo ertmę įpilamas tam tikros sudėties skystis, kuris absorbuoja kenksmingas medžiagas ir vandens perteklių. Šis gydymo būdas patogus tuo, kad patys ligoniai savarankiškai šią dializę atlieka namuose”, – pasakojo gydytoja nefrologė R. Dargevičienė.

Peritoninė dializė gydytojų nefrologų konsiliumo sprendimu skiriama pacientams, sergantiems galutiniu inkstų nepakankamumu. Tai yra tokia būklė, kai inkstai nebešalina žalingų atliekų, organizme kaupiasi skysčiai, kyla kraujo spaudimas. Yra du peritoninės dializės būdai -vienas jų atliekamas rankomis, kitas – naudojant aparatą.

Pasak R. Dargevičienės, peritoninė dializė dažniausiai taikoma vaikams, jauniems, dirbantiems pacientams, kurie netoleruoja hemodializės ir gali savarankiškai, apmokyti peritoninės dializės slaugytojų, patys ar su artimųjų pagalba ją atlikti.

Be peritoninės dializės, sergančiųjų inkstų nepakankamumu gyvybė gali būti palaikoma nuolat taikant hemodializę (dirbtinį inkstą) arba atlikus inkstų transplantaciją.

Iš 11 peritoninės dializės pacientų penkiems jau atlikta inkstų transplantacija. Šiuo metu Lietuvoje inksto persodinimo operacijos laukia apie 200 žmonių.

Svarbu ankstyva diagnostika

Pasak gydytojų nefrologų, didžiausias pavojus susirgti lėtine inkstų liga gresia žmonėms, turintiems padidėjusį kraujospūdį, sergantiems cukriniu diabetu, ateroskleroze, dažnais inkstų geldelių uždegimais, inkstų akmenlige.

DIALIZĖ. Hemodializės skyriaus vyresnioji slaugytoja Rita Jurkuvienė moko pacientus elgtis su peritoninės dializės aparatu.

Todėl, anot gydytojos nefrologės R. Dargevičienės, labai svarbu laiku gydyti visas ligas, galinčias pabloginti inkstų darbą, o sutrikus jų veiklai, kreiptis į inkstų gydytojus – nefrologus.

“Anksti diagnozavus lėtinę inkstų ligą ir pradėjus gydymą, galima sustabdyti inkstų nepakankamumo vystymąsi ir kartu sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų riziką.

Inkstų ligos yra nebylios, sergantis žmogus skausmo nejaučia, o kai liga nustatoma, ji jau būna toli pažengusi. Laimei, mes galime palyginti anksti diagnozuoti chroniškas inkstų ligas, o diagnostika yra gana paprasta.

Nesudėtingi šlapimo ir kraujo tyrimai bei kraujo spaudimo matavimas gali atskleisti inkstų pažeidimo požymius. Todėl būtina nuolat lankytis pas šeimos gydytojus tiems žmonėms, kurie turi minėtų gretutinių ligų”, – sakė R. Dargevičienė.

Nefrologijos skyriaus visi penki gydytojai nefrologai konsultuoja pacientus trijuose ambulatoriniuose – konsultaciniuose ligoninės padaliniuose, skaito paskaitas gydytojams ir slaugytojams, palaiko ryšius su kitomis ligoninėmis, pacientų organizacijomis, aktyviai dalyvauja konferencijose, stažuotėse užsienyje.

Nefrologijos skyriaus vedėja R. Dargevičienė yra ir Klaipėdos krašto gydytojų nefrologų draugijos vadovė.

“Mes didelę reikšmę teikiame ne tik nefrologinių ligų diagnostikai ir gydymui, bet ir šių ligų profilaktikai. Juk svarbiausia yra nesusirgti. Kasmet kovo mėnesį rengdamiesi minėti Pasaulinę inkstų dieną daliname lankstinukus, plakatus, skaitome paskaitas.

Šiemet Inkstų dienai paminėti Klaipėdoje kovo 15 dieną įvyks teorinė – praktinė konferencija “Nefrologija Lietuvoje 2012 – 2013 metais”, į kurią kviečiami gydytojai nefrologai, urologai, chirurgai, kardiologai, šeimos ir kitų specialybių gydytojai ir slaugytojai”, – sakė gydytoja R. Dargevičienė.

Šioje konferencijoje bus nagrinėjama šių metų Pasaulinės inkstų dienos tema – ūminio inksto pažeidimo problema nefrologijoje ir visuomenėje, lėtinių inkstų ligų profilaktika bei gydymas, inkstų transplantacijos problemos šalyje ir kitos temos.

ĮRANGA II. Slaugytoja Alma Gaudutienė po hemodializės procedūros atjungia vieną iš naujausių skyriaus aparatų – “Frezinius 4008”.


Informacija

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Nefrologijos skyriuje tiriami ir gydomi ligoniai, sergantys:

  • ūmiomis ir lėtinėmis komplikuotomis šlapimo takų infekcijomis;
  • ūmiais ir lėtiniais glomerulonefritais;
  • ūmiu ir lėtiniu inkstų nepakankamumu;
  • įgimtomis inkstų ligomis;
  • sunkia inkstų kilmės hipertenzija;
  • diabetiniu inkstų pažeidimu;
  • inkstų akmenlige;
  • sisteminėmis ligomis su inkstų pažeidimu.

Straipsnio autorius: Agnė Gedminaitė
Šaltinis: www.ve.lt