Gerklų ligų diagnostikai – moderniausia įranga

Gerklų ligų diagnostikai - moderniausia įranga nuotrauka, foto

GALIMYBĖS. Pažangiai gerklų ligų diagnostikai Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ausų-nosies-gerklės ligų skyrius pradėjo naudoti modernią videoendoskopinę sistemą su vadinamos mėlynos šviesos videoskopijos ir stroboskopijos funkcijomis.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ausų-nosies-gerklės ligų skyrius visai neseniai įsigijo naują modernią įrangą, skirtą gerklų ligų diagnostikai.

Skyriaus vedėja, gydytoja otolaringologė Jūratė Diržauskienė pasakojo, kad maždaug prieš porą mėnesių skyrių pasiekė viena moderniausių technologijų – videoendoskopinė sistema su vadinamos mėlynos šviesos videoskopijos ir stroboskopijos funkcijomis. Ji skirta pažangiai gerklų ligų diagnostikai.

Ligoninėje įdiegta aukštos raiškos video sistema ausų, nosies ir gerklės ligų diagnostikai. Naudojant lankstų ar kietą videoendoskopą galima detaliai apžiūrėti nosies landas, ryklės, gerklų ir ausų sritis.

Aukštos kokybės vaizdai įrašomi, analizuojami, saugomi, vertinami dinamikoje, pakitimai aptariami su pacientu.

„Videolaringostroboskopija (VLS) visame pasaulyje laikoma „auksiniu“ diagnostikos standartu. Stroboskopijos funkcija naudojama plika akimi nematomų balso klosčių virpesių analizei. NBI (Narrow-Band Imaging) – siauros juostos arba „mėlynos šviesos“ videoskopija leidžia itin detaliai įvertinti gleivinės ir pogleivio kraujotaką. Kraujagyslėse esantis hemoglobinas labai gerai absorbuoja mėlyną šviesą, todėl NBI videoskopijos metu išryškėja kapiliarų tinklas“, – tyrimo ypatybes aiškino gydytoja otolaringologė J. Diržauskienė.

Pasak jos, tai svarbu, nes vystantis patologiniam procesui gleivinėje pirmiausia pakinta kapiliarų išsidėstymas ir balso klosčių virpesių tolygumas.

„Dažnai tuo metu dar nėra jokių ligos simptomų ir įprastos videoskopijos metu patologiniai pokyčiai gleivinėje dar nėra matomi, tačiau VLS su NBI leidžia įvertinti pakitusias kraujotakos sritis, kurios turi būti stebimos dinamikoje. Todėl videolaringostroboskopija su NBI ypač svarbi ankstyvai gerklų vėžio diagnostikai“, – pabrėžė gydytoja.

Lietuvoje gerklų vėžys kasmet diagnozuojamas iki 400 gyventojų. Šia liga paprastai serga pagyvenę žmonės, o vyrai serga net 4 kartus dažniau nei moterys. Dažniausiai gerklų vėžiu suserga vyresni nei 60 metų asmenys. Tik labai retais atvejais liga diagnozuojama dar nesulaukusiems 40-ies.

Būdingas prasidedančio gerklų vėžio simptomas yra balso užkimimas. Svarbu, kad gerklų navikai būtų diagnozuojami ankstyvose stadijose, kai dar yra tikimybė juos išgydyti – kuo labiau vėžys pažengęs (išaugęs ir išplitęs), tuo mažiau šansų jį išgydyti.

Otorinolaringologo konsultacijai ir tyrimui Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje galima registruotis su šeimos gydytojo siuntimu.

Straipsnio šaltinis: dienraštis „Vakarų ekspresas“, 2017 m. vasario 3 d.