Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Ginekologinėms operacijoms atlikti – unikali įranga

Ginekologinėms operacijoms atlikti – unikali įranga

Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Dienos chirurgijos centre dirbantys ginekologai jau gruodžio pradžioje sulaukė išankstinės kalėdinės dovanos iš ligoninės administracijos – patogesnėms ir efektyvesnėms ginekologinėms dienos chirurgijos operacijoms atlikti įsigytas pirmasis Lietuvoje Bigatti šeiveris.

Pirko tik išbandę

Dienos chirurgijos centro vadovė gydytoja ginekologė Svaja Kundrotienė sakė, kad įsigyti šį aparatą buvo ketinama jau kurį laiką, tad labai smagu, kad galiausiai jis pasiekė Klaipėdos medikus.

„Labai džiaugiamės, kad galėjome palengvinti savo gydytojų darbą ir kartu pagerinti Klaipėdos ir Klaipėdos krašto pacienčių moterų, atvykstančių į mūsų Dienos chirurgijos centrą, gydymą. Tai – naujovė Lietuvoje. Šis šeiveris yra pirmasis ir vienintelis toks aparatas šalyje ir jį įsigijo būtent Respublikinė Klaipėdos ligoninė. Įsigijome jį, nes siekiame, kad mūsų ligoninėje visa naudojama technika būtų nauja ir pažangi“, – kalbėjo S. Kundrotienė.

Svaja Kundrotienė

Šį aparatą galime plačiai pritaikyti. Žinojome, ką perkame, todėl buvome ir esame ramūs, – Svaja KUNDROTIENĖ, Respublikinės Klaipėdos ligoninės Dienos chirurgijos centro vadovė.

Bigatti šeiveris yra labai inovatyvus. Kūrėjo pavarde pavadintą Italijoje išrastą įrenginį galima vadinti didžiuliu šuoliu į priekį ir ginekologinių operacijų palengvinimu.

„Moterys ir dauguma vyrų moteriškumą sieja su galėjimu išnešioti ir pagimdyti vaiką, tad gimda ir kiti reprodukciniai organai yra labai svarbūs. Teoriškai beveik kas antrai pacientei, kuri į mus kreipiasi su įvairiomis problemomis, reikėtų šalinti gimdą. Tačiau turėdami endoskopinius aparatus, o dabar – ir naująjį šeiverį, galime išoperuoti miomą, polipą ar kitą nepageidaujamą ir sveikatai pavojų keliantį darinį nepašalindami visos gimdos“, – sakė S. Kundrotienė.

Pasak jos, Bigatti šeiverio ligoninė nepirko aklai – prieš pusmetį Dienos chirurgijos centro gydytojai jį išbandė, įvertino, ar jis atitinka lūkesčius. Ligoninės vadovybei išklausius medikų nuomones ir nusprendus, kad modernų aparatą vis dėlto verta įsigyti, prieš gerą savaitę jis pasiekė Klaipėdą. Per tą laiką naujuoju šeiveriu uostamiestyje jau buvo atliktos penkios operacijos.

„Pasirodė, kad šį aparatą galime plačiai pritaikyti. Žinojome, ką perkame, todėl buvome ir esame ramūs“, – pasakojo RKL Dienos chirurgijos centro vedėja S. Kundrotienė.

Praplėtė metodų pasirinkimą

RKL Dienos chirurgijos centro gydytoja ginekologė Zina Daublienė pabrėžė, kad viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių moterys kreipiasi į ginekologus, yra neįprasti kraujavimai: ilgi, gausūs, nereguliarūs kraujavimai vaisingo amžiaus moterims, menopauzėje – vyresnio amžiaus moterims.

„Kraujavimai yra pavojingi, nes kelia pavojų gyvybinėms funkcijoms, ilgai besitesiantys kraujavimai neleidžia moteriai gyventi visaverčio gyvenimo. Pagrindinė mūsų užduotis yra išsiaiškinti kraujavimo priežastis. Ambulatoriškai atliekami visi reikalingi tyrimai, įvertinama ultragarsu – visa tai leidžia nustatyti preliminarią diagnozę. Vis dėlto labai svarbus yra gimdos ertmės įvertinimas, medžiagos paėmimas ir ištyrimas“, – pasakojo Z. Daublienė.

Zina Daublienė

Turime reikalingą įrangą suteikti ginekologijos dienos chirurgijos paslaugas. Smagu, kad ligoninės vadovybė atsižvelgia, įsiklauso į mūsų norus turėti geriausią techniką ir leidžia mums ją įsigyti, – sako Respublikinės Klaipėdos ligoninės
Dienos chirurgijos centro gydytoja ginekologė Zina Daublienė.

Pasak gydytojos, tam naudojami keli metodai: gimdos abrazija, kai nematant ertmės vaizdo, remiantis jutimais, specialiu įrankiu paimamas mėginys, histeroskopija, kai stebimas vaizdas gimdos viduje.

„Iš esmės tai – tas pats gimdos gleivinės mėginio paėmimas, bet kokybės prasme tai – visiškai kitas tyrimas, nes viskas daroma optiškai kontroliuojant. Gimdos endoskopinėje chirurgijoje tai buvo tikras perversmas – pradėjome matyti tai, ką darome gimdos viduje. Mes Dienos chirurgijos centre paprastų abrazijų jau nebeatliekame“, – pabrėžė RKL Dienos chirurgijos centro gydytoja ginekologė Z. Daublienė.

Jei moters gimdoje randamas sukietėjęs darinys, kurio nepavyksta pašalinti histeroskopijos metu, reikalinga chirurginė intervencija. Tuomet pasitelkiama rezektoskopija – darinio šalinimas elektropeiliu ar mechaniniu būdu.

„Iki šiol tam naudojome elektropeilį, tai yra rezektoskopą, bet dabar operacijas jau galime atlikti ir naujuoju šeiveriu”, – sakė pašnekovė.

Pakėlė kartelę

Gydytojų teigimu, naujoji įranga yra nesunkiai įvaldoma, operacijos ja atliekamos efektyviai ir patogiai tiek medikams, tiek pacientėms.

„Jo veikimo principas – pakitimai gimdos erdvėje šalinami naudojant mechaninį antgalį su labai greitai besisukančiais, iki 5 000 apsisukimų per sekundę, dantytais kraštais.

Bigatti šeiveris

Per metus Dienos chirurgijos centre atliekama apie 100 rezektoskopijų, daugiau nei 600 histeroskopijų. Per
savaitę jau atliktos ir 5 operacijos ką tik ligoninės įsigytu Bigatti šeiveriu.

Kraujavimas yra itin nedidelis, nereikia prideginti, nereikia naudoti elektros. Dėl to Bigatti šeiveris kartu leidžia išsaugoti gimdos gleivinės audinių mėginius tyrimams“, – kalbėjo Z. Daublienė ir pabrėžė, kad stebint visus atliekamus veiksmus monitoriuje, gimdoje susidarę pavojingi dariniai šalinami greitai ir saugiai.

Akivaizdu, kad Dienos chirurgijos centro medikai ginekologinių operacijų kartelę pakėlė išties aukštai.

„Šiuo metu kasdien atliekame vidutiniškai iki 10 įvairių ginekologijos dienos chirurgijos operacijų – gimdos, gimdos kaklelio ir kitų. Per metus Dienos chirurgijos centre atliekama apie 100 rezektoskopijų, daugiau negu 600 histeroskopijų ir antra tiek – per 700 gimdos kaklelio operacijų.

Mūsų požiūris į darbą yra inovatyvus, domimės naujovėmis. Smagu, kad ligoninės vadovybė atsižvelgia, įsiklauso į mūsų norus turėti geriausią techniką ir leidžia mums ją įsigyti“, – sakė gydytoja.

Gydytoja kartu priminė esamoms ir būsimoms pacientėms, kad visos chirurginės intervencijos dėl gimdoje esančių darinių vaisingo amžiaus moterims atliekamos iškart po mėnesinių, kai gimdos gleivinė yra plona. Operacijoms reikia registruotis iš anksto.

„Tai pat rekomenduočiau moterims iki operacijos atlikti visus operacijai ir narkozei reikalingus tyrimus. Paprastai visa tai žino šeimos gydytojai. Taip pat reikia, kad prieš operaciją pacientės būtų nevalgiusios ir negėrusios. Po operacijos moterims negalima pačioms vairuoti, reikėtų pasirūpinti, kaip grįžti į namus“, – paprastus, tačiau labai svarbius dalykus vardino Z. Daublienė.

 

Šaltinis: “Vakarų ekspresas”, 2015-12-15