Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Į Nyderlandus – tobulinti prostatos vėžio diagnostikos įgūdžių

Į Nyderlandus – tobulinti prostatos vėžio diagnostikos įgūdžių

Žinių gilinimas – neatsiejama  gydytojo  gyvenimo dalis. Tai – svarbu žengiant kartu su inovacijomis, kurios sparčiai ritasi per pasaulį.

Patobulinti žinias, susipažinti su prostatos vėžio diagnostikos tendencijomis, rugsėjį Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas Artūras Čiuvašovas vyko į Radboudo universitetą, įsikūrusį seniausiame Nyderlandų mieste – Nijmegene.

Radboudo  universitete yra vienas iš didžiausių prostatos mokslinių tyrimų centrų Europoje, kuriantis, tiriantis ir vystantis inovatyvias prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo metodikas.

Būtent Radboudo universiteto mokslininkai, pasak A.Čiuvašovo, prieš septynerius metus pradėjo perversmą prostatos vėžio diagnostikoje, standartizuodami ir įtraukdami į diagnostikos algoritmus magnetinio rezonanso tomografiją.

„Pastaruosius 30 metų prostatos vėžys buvo diagnozuojamas ir gydomas tais pačiais metodais, tačiau dabar, tobulėjant technologijoms, diagnostikos metodai keičiasi į visiškai naują, kokybiškesnį lygį.

Tradiciškai, prostatos vėžys įtariamas radus kraujo mėginyje padidėjusį prostatos vėžio žymenį – PSA. Esant vėžio įtarimui, atliekama ultragarsu kontroliuojama biopsija, t.y. imama 10 – 12 mėginių, nematant kur yra vėžio židinys. Pataikei – nepataikei, o nuo to priklauso gaunami rezultatai ir net tolimesnis gydymas.
Radboudo universitete, profesoriaus J. Barentsz vadovaujama grupė sukūrė magnetinio rezonanso metodiką, kurią taikant galima pamatyti prostatos vėžį prostatoje.

2012m įtraukus šį metodą į diagnostikos gaires, atsivėrė naujos galimybės diagnostikoje ir gydyme.
Dabar mes, atlikdami MRT tyrimą, galime matyti navikinius židinius, jų dydį, vietą prostatoje ir net galimą piktybiškumo laipsnį.

O kas svarbiausia – matydami vėžį, galime paimti biopsiją (mėginį) preciziškai iš paties naviko, nebadydami aklai aplink“, – sako radiologas A. Čiuvašovas.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas Artūras Čiuvašovas

Tai visiškai pakeitė prostatos vėžio diagnostikos ir gydymo galimybes.

Prostatos biopsijos, kontroliuojant MRT, Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje atliekamos nuo šių metų balandžio pabaigos. Tyrimas labai paklausus.

„Esame padarę virš 40 tokių tyrimų ir laukiančiųjų eilė – nemaža. Žmonės šiam tyrimui atvyksta iš visos šalies – Šiaulių, Kauno, Marijampolės, nes mūsų ligoninė – vienintelė ne tik Lietuvoje, bet ir Rytų Europos šalyse atliekanti tokią procedūrą“, – sako A. Čiuvašovas.

Prostatos magnetinio rezonanso diagnostikos įgūdžių radiologas A. Čiuvašovas vyko tobulinti į Nyderlandus, į praktinius kursus, organizuojamus Radboudo universiteto Prostatos MRT Ekspertinio Centro (PMRC).

Keturių dienų intensyviuose kursuose dalyvavo apie 50 gydytojų radiologų iš viso pasaulio.

Globojami profesoriaus Jelle Barentsz (naujo prostatos vėžio diagnostikos metodo iniciatoriaus) ir jo ekspertų komandos, dalyviai gilino individualias diagnostikos žinias, o taip pat susipažino su vėžio vadybos naujovėmis, naujų metodų vieta visame gydymo procese. 

Pasak radiologo, pavyko peržiūrėti apie šimtą atvejų, juos aptariant ir diskutuojant su šios srities ekspertais.

Nemažas dėmesys kursuose skirtas ir naujovėms. Kalbėta apie būtinybę standartizuoti prostatos vėžio tyrimų rezultatų aprašymą.

A. Čiuvašovo  teigimu, skirtingose ligoninėse yra ne tik skirtinga įranga, gydytojų patirtis, bet ir skenavimas, t.y. tyrimo atlikimas. Vieninga MRT  tyrimo atlikimo ir vertinimo sistema, padidintų diagnostikos tikslumą, palengvintų specialistų (urologų, radiologų, patologų) tarpusavio bendradarbiavimą. 

Pasaulyje vis plačiau taikoma, pasiteisinusi vieninga atlikimo ir vertinimo sistema – Pi-Rads. Jos taikymas ženkliai pagerina diagnostiką, todėl dedama daug pastangų apmokyti specialistus ja naudotis.

Kita iš naujovių, kuri jau yra taikoma Radboudo universitete ir turėtų pasiekti  pasaulio radiologus – naujos MRT kontrastinės medžiagos. Jas naudojant atsirastų galimybė tiksliau diagnozuoti išplitusią ligą, įvertinti prostatos ir kitą vėžį limfmazgiuose.
Dabar gi, pasak A. Čiuvašovo, t. y. didelė problema, nes nėra tikslių tyrimo metodų, leidžiančių tai padaryti.

Atliekamas PET (Pozitronų emisijos tomografijos) tyrimas – brangus, riboto prieinamumo ir susijęs su jonizuojančia apšvita.

Tik iš kursų grįžusį radiologą A. Čiuvašovą pasiekė džiugi žinia – Radboudo universiteto Prostatos MRT Ekspertinis Centras (PMRC) Europoje steigia prostatos MRT kompetencijų centrų tinklą, prie kurio programos prisijungti pakviesta ir Respublikinė Klaipėdos ligoninė.

Pasak gydytojo, tai – mūsų ilgamečio darbo įvertinimas ir kartu įsipareigojimas siekti aukščiausių standartų prostatos vėžio diagnostikoje.

Patirtimi, apie Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje vykdomas prostatos vėžio diagnostikos naujoves (MRT kontroliuojamas prostatos biopsijas) ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas A. Čiuvašovas, lapkričio 22-23 d. pristatys Vilniuje vyksiančioje bendroje Europos Urologų Asociacijos ir Lietuvos Urologų Draugijos konferencijoje.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės informacija