Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Išskirtinė pažintis su medicinos ypatumais Jungtinėje Karalystėje

Išskirtinė pažintis su medicinos ypatumais Jungtinėje Karalystėje

VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės anesteziologijos skyriuje ir operacinėje bei Dienos chirurgijos centre lankėsi operacinės slaugytoja Vanda Šiaulinskienė, kuri aštuoniolika metų dirbo Klaipėdos vaikų ligoninėje, o dabar jau devynerius metus dirba privačiame traumatologijos centre netoli Londono, Jungtinėje Karalystėje.

Vanda papasakojo apie privačią kliniką Jungtinėje Karalystėje, darbo metodus bei ypatumus. Kai kurie aspektai žavi, kai kurie – kiek stebina. Tačiau negalima paneigti, jog kruopštumo ir preciziškumo jų darbe netrūksta.

Iš kairės: Dienos chirurgijos centro ir ambulatorinio skyriaus veresnioji slaugytoja L. Gedrimė,
direktoriaus pavaduotoja slaugai A. Zavackienė, V. Šiaulinskienė, operacinės vyresnioji slaugytoja L. Janulienė

 

Liko sužavėta modernia ligonine

VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės slaugytojos sutiko Vandą lėktuve, skrendant iš konferencijos Oksforde. Ji mielai priėmė kvietimą ir sutiko atvykti į Respublikinę Klaipėdos ligoninę pamatyti, kaip organizuojamas darbas ligoninės operacinėse ir kuo jis skiriasi nuo Jungtinės Karalystės.

Bendradarbiauti su tos pačios srities profesionalais ir dalintis profesine patirtimi, vertybėmis, darbo organizavimo principais yra viena iš priemonių, įgyvendinant Respublikinės Klaipėdos ligoninės Slaugos strategijos 2015 – 2020 m. programą.

Į Klaipėdą atvykusi Vanda Šiaulinskienė liko sužavėta išgražėjusia, tvarkinga, atsinaujinusia VšĮ Respublikine Klaipėdos ligonine. Pagyrė erdvias bei tvarkingas operacines, taip pat erdvius koridorius ir pridūrė, kad jos pačios ligoninėje tokios tvarkos trūksta. Tačiau tolimesnis pasakojimas įrodė, jog pačiame darbe atsakingumas ir atidumas operacinės komandą ten lydi kiekviename žingsnyje.

Kruopščiai tikrinami medicininiai prietaisai

Vanda pasakojo, jog klinikos operacinėse yra lenta, kurioje žymimas medžiagos, adatų, skalpelių, elektrokaustikos antgalių kiekis. Panaudojus atitinkamą kiekį, jis suskaičiuojamas garsiai, dalyvaujant dviems darbuotojoms: pagalbinei darbuotojai ir operacinės slaugytojai. Tik tada, panaudotos medžiagos išbraukiamos iš lentos. Suskaičiuotos priemonės ir medžiagos paliekamos netoli operacinio stalo tam, jog suabejojus būtų galima dar kartą perskaičiuoti.

Taip pat kiekviename medicinos prietaisų pakete yra surašytas jame esančių instrumentų sąrašas, kad operacinės slaugytoja pagal sąrašą galėtų patikrinti, ar visi instrumentai surinkti prieš ir po operacijos.

Vanda priduria, jog Anglijoje galioja vieninga klaidų ir nepageidaujamų įvykių registravimo sistema. Už tai yra atsakinga visa operacinė komanda.

Ypatingas dėmesys pacientams

Prieš operaciją labai rūpinamasi pacientais bei jų savijauta. Jiems yra uždedamos identifikacinės apyrankės, ant kurių būna surašyta visa būtina informacija apie pacientą: vardas, pavardė, amžius, lytis, operuojama pusė, alergijos. Atvežus pacientą iš skyriaus, prie operacinės durų jį pasitinka visa operacinės anesteziologinė komanda. Atsivežę pacientą į operacinę, gydytojai teiraujasi apie jo savijautą, kartu stengiasi nuraminti, padrąsinti, domisi apie ankstesnes operacijas, kilusias problemas, alergiją vaistams ir kitokią informaciją. Pacientui prisistato visa komanda: nuo operuojamojo gydytojo iki pagalbinės darbuotojos. Pacientas nė sekundei nepaliekamas vienas be personalo dėmesio nei prieš operaciją, nei po jos.

Dirba visa komanda

Operacinėje kruopščiai dirba visi operacinės komandos nariai. Operatorius – chirurgas arba jo asistentas ateina prieš operaciją ir padeda pacientą paguldyti reikiamoje ir patogioje operuoti pozoje.

Prieš pjūvį operacinės slaugytojas garsiai skaito paciento identifikacinę informaciją, o anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja tikrina ar ji sutampa su ta, kuri surašyta ant apyrankės. Po to dar kartą paciento paprašo pasakyti savo vardą, pavardę, kokiai operacijai atvyko ir tikrina, ar tie duomenys sutampa. Reikia pažymėti, kad pacientams Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje taip pat užsegama indentifikavimo apyrankė, užrašant vardą, pavardę ir operuojamos dalies (jei yra indikuotina) vietą (kairė ar dešinė). Į operacinės skyrių pacientas negali įvažiuoti, jei operuojantis chirurgas prieš operaciją, konsultuodamas pacientą markeriu – rodyklėmis nenurodo operuojamos vietos ir pusės.

Prieš operaciją visa operacinės komanda vienas kitam prisistato ir išsako savo lūkesčius, baimes – ko galima tikėtis, kas galėtų nutikti ir pan. Galiausiai pasitikslinama, ar visi operacinės komandos nariai pasiruošę pradėti operaciją.

Taip pat kiekvienam pacientui pildomas saugios chirurgijos anestezijos protokolas – „Operuojamo paciento saugos kontrolės lapas”. Jis pildomas ir Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje. Skirtumas tas, jog Jungtinės Karalystės klinikos protokole yra papildomos grafos: ką turi žinoti pacientas? t.y. kokią informaciją būtina perduoti po operacijos ir kas bus už tai atsakingas, informacija slaugytojui bei kita svarbi informacija.

Iš kairės: Dienos chirurgijos centro ir ambulatorinio skyriaus operacinės slaugytoja L. Šaltė,
V. Šiaulinskienė, Dienos chirurgijos centro ir ambulatorinio skyriaus anestezijos ir intensyviosios terapijos
slaugytojos: I. Vilutienė, N. Sliževskaja, operacinės slaugytoja V. Pupelienė.

Operacinės slaugytoja Vanda Šiaulinskienė atsisveikindama padėkojo už suteiktą galimybę apsilankyti operacinėje, už nuoširdų bendravimą bei pasidalinimą patirtimi. Palinkėjo sėkmės sunkiame ir atsakingame darbe.

Informaciją perengė:
Andželika Zavackienė, Lina Gedrimė, Onutė Tamavičienė.
Nuotraukos: iš Andželikos Zavackienės, Linos Gedrimės asmeninio archyvo.