Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Kardiologijos skyriuje – informatyvesnis perstemplinės echokardiografijos tyrimas

Kardiologijos skyriuje – informatyvesnis perstemplinės echokardiografijos tyrimas

Nuo šiol VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės pacientams perstemplinės echokardiografijos tyrimas bus atliekamas dar pažangesniu būdu. Ligoninėje atsirado modernesnė, naujesnė įranga, kuri padės atlikti išsamesnį ir kokybiškesnį tyrimą. Kardiologijos skyriaus vedėja gydytoja kardiologė Jūratė Anušauskienė bei skyriaus gydytojas medicinos mokslų daktaras Arūnas Maksvytis džiaugiasi, kad nauja įranga pagerins kardiologinių ligonių ištyrimo galimybes.

Vienas pagrindinių kardiologijos tyrimų

Echokardiografija – vienas pagrindinių, neinvazinių, neintervencinių tyrimo metodų, be kurio neįsivaizduojama šiandieninė kardiologija.

Transtorakalinės echokardiografijos tyrimas atliekamas prie krūtinės ląstos dedant daviklį, leidžiantį pamatyti širdies ir stambiųjų kraujagyslių vaizdus, gauti gydytojui reikalingą informaciją.

Transtorakalinė echokardiografija šiandien sąlyginai lengvai prieinama bei vis plačiau taikoma. Ji atliekama ne tik ligoninėse, bet ir poliklinikose, privačiose klinikose.

Tačiau gydytojas A. Maksvytis teigia, jog norint gauti daugiau informacijos, šio tyrimo ne visada užtenka.

Tikslesnis, aiškesnis vaizdas – perstemplinė echokardiografija

Tyrimo tikslas – dalies širdies struktūrų būklės įvertinimas, kurios neįžiūrimos įprastinio ultragarsinio širdies tyrimo metu, siekiant nustatyti tikslesnę diagnozę bei parinkti tinkamą gydymą. Perstemplinė echokardiografija yra labai informatyvus ir palyginti saugus tyrimas.

Šio tyrimo metu širdis tam skirtu davikliu apžiūrima iš stemplės. Tyrimo metu specialus daviklis įvedamas į stemplę. Daviklis yra labai panašus į lankstų endoskopą, naudojamą skrandžio tyrimui.

Prieš tyrimą pacientas turi būti mažiausiai 4 valandas nevalgęs ir negėręs. Jam specialiais purškiamais vaistais sumažinamas ryklės jautrumas, kad daviklio vedimas keltų kuo mažiau nemalonių pojūčių. Tyrimas trunka 10-25 minutes.

Po tyrimo rekomenduojama apie dvi valandas nevalgyti, nes nujautrinančių vaistų veikimas į ryklę gali būti dar nepraėjęs ir pacientas gali užspringti.

Kardiologijos skyriaus gydytojas A. Maksvytis teigia, jog šis tyrimas labai svarbus, nes leidžia nustatyti daug galimų širdies sutrikimų. Perstemplinė  echokardiografija leidžia pamatyti prieširdžius, prieširdžių ausytes, kurios yra nematomos atliekant paprastą echokardiografiją, tačiau labai svarbios. Tai yra vieta, kur įvykus širdies ritmo sutrikimams gali susidaryti trombas, o jam atitrūkus ir nukeliavus į galvos smegenis, gali ištikti insultas. Taip pat įvedus daviklį į stemplę galima nustatyti ir patikslinti įgimtas ar įgytas ydas, patikslinti vožtuvo, kylančios aortos būklę, nustatyti infekcinius vožtuvų ir aortos šaknies procesus, detalizuoti dėl įtariamo protezuoto vožtuvo sutrikimo.

Pacientams – tobulesnė įranga

Iki šiol VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės kardiologijos skyriuje jau buvo stemplinis daviklis ir juo tyrimai buvo atliekami daugiau nei 12 metų, tačiau norint pagerinti tyrimo kokybę, įsigytas naujas daviklis. A. Maksvytis tikisi, kad nauja įranga padės pamatyti geresnį vaizdą tyrimo metu ir taip pagerins širdies ligų diagnostiką.

Skirtingai negu transtorakalinė echokardiografija – perstemplinė echokardiografija pacientams nėra taip lengvai prieinama. Ji atliekama VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, kurioje nuo šiol dar modernesnė įranga bei tyrimą atliekantys patyrę gydytojai.

Taikoma ne visiems ir ne visur

Gydytojai pabrėžia, jog perstemplinė  echokardiografija  nėra rutininis tyrimas.  Gydytoja J. Anušauskienė paaiškino, jog perstemplinė echokardiografija nėra taikoma kaip pirminis tyrimas. Gydytojai visuomet pradeda nuo paprastos, transtorakalinės echokardiografijos. Jeigu transtorakalinės echokardiografijos metu kyla klausimų ir neaiškumų, tuomet atliekama perstemplinė echokardiografija.

Taip pat pacientams svarbu žinoti, jog atlikti perstemplinės echokardiografijos tyrimą nusprendžia tik gydytojas, atlikęs paprastą echokardiografiją. Pacientas gauna siuntimą iš savo šeimos gydytojo. VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje tyrimas atliekamas tik suaugusiems asmenims – nuo 18 metų.

Perstemplinės echokardiografijos tyrimas.
Gydytojai: Jūratė Anušauskienė, Arūnas Maksvytis