Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Kaulų retėjimas – senstančios visuomenės rykštė

Kaulų retėjimas – senstančios visuomenės rykštė

ĮRANGA. Konsultacinėje poliklinikoje kaulų mineralinio tankio tyrimai atliekami modernia DXA densitometrijos įranga. Tai greita ir visiškai neskausminga procedūra, o gaunamas spinduliuotės kiekis yra mažas (lygus aplinkos spinduliuotei, kartais net mažesnis).

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Kaulų retėjimu (osteoporoze) sergantys žmonės turi būti itin atsargūs. Išretėjus kaulų tankiui ženkliai padidėja kaulų lūžių tikimybė, o tai ne tik turi įtakos gyvenimo kokybei, bet ir gali baigtis mirtimi. Deja, osteoporozė neišgydoma, tačiau gydantis galima gyventi patiriant mažiau diskomforto.

Osteoporozė yra liga, kuomet sumažėja kaulų stiprumas, netenkama daug kaulinio audinio, padidėja lūžių rizika. Prognozuojama, jog pasaulyje iki 2050 m. šlaunikaulio lūžių atvejų skaičius išaugs 310 proc. tarp vyrų ir 240 proc. tarp moterų. Bendra rizika patirti šlaunikaulio, dilbio ir slankstelinius lūžius per gyvenimą yra tokia pat, kaip ir tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių liga, t. y. maždaug 40 proc.

“1 iš 2 moterų, 1 iš 4 vyrų, sulaukusių 50 metų ir daugiau, susilaužo kaulus dėl osteoporozės. Kaulų lūžiai – rimta osteoporozės komplikacija, ypač vyresniame amžiuje. Dažniausiai lūžta stuburas, dilbis, šlaunikaulio kaklelis. Tai sukelia ilgalaikį skausmą, sumažėja judrumas, atsiranda izoliacija, depresija. Deja, apie 20 proc. senjorų, kurie susilaužė šlaunikaulį, miršta per 1 metus (įtakos turi patiriamos operacijos, savaiminiai lūžiai ir kt.), dauguma pacientų lieka nuolat slaugomi. Ne veltui osteoporozė vadinama tylia liga, kadangi kol nelūžta kaulai, žmogus nieko nejaučia. Lūžiai – dažnas osteoporozės ženklas”, – pasakojo Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacinės poliklinikos vedėja, gydytoja endokrinologė Vilija Platakienė.

Apie 28 mln. moterų ir 7 mln. vyrų Europos Sąjungoje serga osteoporoze. Tam įtakos turi populiacijos senėjimas. Kaulų masė auga iki maždaug 30 metų, toliau palengva mažėja. Ypač kaulų masė mažėja po menopauzės, kuomet mažėja moteriškų hormonų – estrogenų – kiekis.

Osteoporozės priežastimi gali būti ir alkoholizmas, vitamino D3, kalcio trūkumas, gretutiniai susirgimai: reumatoidinis artritas, vilkligė, ankilozuojanti spondiloartrozė, neurologiniai, endokrininiai susirgimai, krūties, prostatos piktybiniai dariniai, įvairūs medikamentai, fizinio aktyvumo stoka. Svarbu ir šeimos polinkis sirgti šia liga. Taip pat dėl osteoporozės labiau reikėtų rūpintis smulkius kaulus turintiems žmonėms, nes jie yra labiau linkę sirgti osteoporoze.

Dauguma osteoporotinių lūžimų yra griuvimo pasekmė. Griuvimo rizikos veiksnių yra keletas. Pirmiausia – amžius (daugiau nei 80 m.), buvę griuvimai per paskutinius 12 mėn., susilpnėjusi klausa ir rega, nuolatinis daugiau kaip 4 vaistų vartojimas, psichotropinių vaistų vartojimas, atramos-judamojo aparato, nervų, kitų sistemų ligos ir būklės, trikdančios pusiausvyrą ir koordinaciją.

Matuoja kaulų tankį

Osteoporozės diagnostikai naudojamas rentgenologinis tyrimas bei kaulų tankio matavimo tyrimas (DXA). Respublikinės Klaipėdos ligoninės Konsultacinėje poliklinikoje kaulų mineralinio tankio tyrimai atliekami modernia DXA densitometrijos įranga. Naudojamas dvigubos energijos rentgeno absorbcijos (DXA) kaulų densitometras, kuris yra vienas iš geriausių pasaulyje stuburo ir šlaunikaulio skenavimui. Ši sistema yra aprūpinta naujos kartos aukštos raiškos detektoriumi bei nauju rentgeno spindulių generatoriumi, dėl ko sistema gali pasigirti tik 1 proc. paklaida ir leidžia turėti optimalius klinikinius įrankius.

Pasak V. Platakienės, jeigu patiriamas daugiau nei 3 šonkaulių, stuburo, žąsto, šlaunikaulio, blauzdos lūžis be išorinio pakenkimo, be traumos ar nugriuvus iš mažo aukščio (savo ūgio), nesant piktybinio ar lėtinio proceso, galinčio paveikti kaulo struktūrą, diagnostikai užtenka radiologinio tyrimo. Kaulų mineralinio tankio tyrimas atliekamas gydymo veiksmingumui stebėti. Jei yra osteoporotinis 1-2 šonkaulių lūžis, dilbio, peties ar lūžių nėra, tik rizikos veiksniai, atliekamas DXA tyrimas diagnozei nustatyti. Jei yra osteopenija ar skiriamas, keičiamas, nutraukiamas gydymas dėl osteoporozės, pacientui kas 1-3 m. atliekamas pakartotinas DXA tyrimas. Pakartotinus tyrimus rekomenduojama atlikti tuo pačiu aparatu, tiriant tas pačias sritis.

Kaulų tankio tyrimas yra greita ir visiškai neskausminga procedūra, o gaunamas spinduliuotės kiekis yra mažas (lygus aplinkos spinduliuotei, kartais net mažesnis). Paciento kūne po šio tyrimo nelieka jokių radiacijos pėdsakų.

“Šis tyrimas patogus pacientams, informatyvus, patikimas gydytojams. Gauname rezultatus, kuriuose, atsižvelgiant į paciento amžių, lytį, ūgį bei svorį matome, ar jo kaulų tankis yra normos ribose. Pavyzdžiui, atlikę tyrimą 30 metų vyrui matome, ar jo kaulų tankis yra toks, koks turėtų būti jo amžiaus vyrams”, – apie tyrimą pasakojo V. Platakienė.

Deja, osteoporozė neišgydoma, bet ji gali būti gydoma, padėti gali fiziniai pratimai, pakankamas kalcio, vitamino D3 kiekis organizme, nerūkymas, vaisių, daržovių vartojimas.

“Jei turite osteoporozę ar riziką sirgti šia liga, paprašykite šeimos gydytojo siuntimo DXA tyrimui, reumatologo ar endokrinologo konsultacijai skirti gydymą. Daug medikamentų gali padėti gydyti osteoporozę, perspėti apie galimą kaulų lūžimą”, – ragino V. Platakienė.

Surengė seminarą

<text>Kad osteoporozės problema aktuali ne tik Lietuvoje, kalbėta ir neseniai poliklinikoje surengtame seminare. Jame aptarti kaulų densitometrijos pagrindai, taisyklingas tyrimo atlikimas, vertinimas, rezultatų interpretavimas ir taikymas klinikinėje praktikoje.

Seminare dalyvavo gydytojai reumatologai, endokrinologai, diagnozuojantys ir gydantys osteoporozę bei kitas metabolines kaulų ligas, gydytojai radiologai, radiologijos technologai, atliekantys DXA tyrimą. Pranešimus skaitė Vilniaus, Kauno klinikų geriausi specialistai osteoporozės, jos diagnostikos srityje.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Medicinos fakulteto Endokrinologijos klinikos docentė Aurelija Krasauskienė pažymėjo, kad kaulinę masę reikia auginti iki 27-32 metų, o išlaikyti ją brandžiame ir vidutiniame amžiuje nelengva.

“Diagnostika, kaulo įvertinimas, rizikos veiksnių įvertinimas – vienas pagrindinių dalykų. Sulaukus pirmojo lūžio dėl osteoporozės, antrojo lūžio tikimybė yra labai didelė. Dėl to labai svarbu ankstyva diagnostika. Praėjusiais metais pasaulyje imta kalbėti apie osteoporozės krizę. Nepaisant didėjančio skaičiaus pacientų, kuriems gresia lūžiai, mažėja DXA tyrimui siunčiamų pacientų bei vaistus vartojančių asmenų skaičius. Pagrindinės priežastys – gydymo komplikacijų baimė ir nepakankama DXA tyrimo kokybė, nulemianti neadekvačius klinikinius sprendimus. Tai yra viso pasaulio problema – tyrimo kokybė”, – kalbėjo A. Krasauskienė.

Pasak docentės, anksčiau vis būdavo kalbama apie moterų patiriamus lūžius dėl osteoporozės, tačiau keletą pastarųjų metų vyrai vejasi moteris. Skaičiuojama, kad vyrų šlaunikaulio lūžių skaičius auga ir per 15 metų vyrų ir moterų šlaunikaulių lūžių skaičius susilygins. Tikėtina, kad ateityje lūžių dėl kaulų retėjimo bus patiriama dar daugiau, nes šiuolaikinis jaunų žmonių gyvenimo būdas neužtikrina, kad iki 32 metų amžiaus bus sukauptas reikiamas kaulų mineralų tankis.

“Amerikoje ir Europoje yra problemų su osteoporozės diagnostika bei tai, kad DXA tyrimų yra sumažėję. Pas mus tendencijos lyg ir geresnės, tačiau reikalingas tikslumas atliekant kaulų tankio tyrimus ir tinkamas gautų rezultatų panaudojimas”, – sakė A. Krasauskienė.

Tyrimai atliekami Konsultacinėje poliklinikoje (Herkaus Manto g. 49) rentgeno tyrimų kabinete Nr. 107 darbo dienomis 10-15val. Registracija telefonu (8 46) 410 683. Turėti šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimą radiologo konsultacijai dėl kaulų tankio matavimo. Be siuntimo konsultacija mokama.

Rekomendacijos

Kaulų tankio tyrimas rekomenduotinas, jei:

esate pomenopauzinio amžiaus ir nevartojate estrogenų, o menopauzė ankstyva – 45 m.;

yra buvęs šlaunikaulio lūžis tėvams;

anksčiau patirtas osteoporozinis lūžimas;

sergate reumatoidiniu artritu;

mažas kūno masės indeksas – ne didesnis 19kg/kv. m;

paskirtas gydymas gliukokortikoidais;

yra rizikos veiksniai – rūkymas, alkoholio vartojimas, cukrinis diabetas, kepenų inkstų ligos.

Straipsnio šaltinis: dienraštis „Vakarų ekspresas”, 2017 m. kovo 21 d.