Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Klaipėdoje – pirmos Lietuvoje, nauju būdu atliekamos, krūtų atkūrimo operacijos

Klaipėdoje – pirmos Lietuvoje, nauju būdu atliekamos, krūtų atkūrimo operacijos

Krūties vėžys – daugeliui moterų, tai vis dar skamba kaip nuosprendis. Sužinojusios, kad neteks krūties, ne viena iš jų mano, jog taps nepilnavertėmis, praras vyrą, darbą, negalės gyventi kaip iki šiol. Nors krūtų rekonstrukcinės operacijos Lietuvoje jau atliekamos, VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, medicina vienu žingsniu pirmiau.  Apie naujausią krūtų atkūrimo operaciją, pasakojo Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus gydytojai – Algirdas Kasiliauskas ir Miglė Stakytė.

Miglė Stakytė Algirdas Kasiliauskas
Nuotraukos iš asmeninio albumo


Implantai – ne tobulas pasirinkimas

Netekti dalies ar visos krūties – moteriai didelis psichologinis lūžis. Tiesa, šiandieninė medicina siūlo įvairius būdus, kad šios ligos atveju, kuo labiau sumažinti moterų jaučiamą diskomfortą ir padėti joms grįžti į įprastą gyvenimą. Vienas iš krūtų atkūrimo būdų – implantai. Tačiau, tai nėra pats geriausias pasirinkimas, dėl tam tikrų trūkumų. Dėl tolimesnėje ligos eigoje taikomos spindulinės terapijos, galimi įvairūs implanto pasikeitimai: formos pakitimai, paties implanto plyšimai. Taip pat, moteriai numetus arba priaugus svorio, sveikoji krūtis gali keisti dydį – padidėti arba sumažėti, tuo tarpu, implantas nekinta, todėl skiriasi krūtų dydžiai.

Taikomos įvairios krūtų atkūrimo alternatyvos

Siekiant, kuo labiau padėti moterims, ieškoma vis tobulesnių krūtų atkūrimo būdų. Vis daugėja operacijų, kuomet krūtis atstatinėjama, paimant donorinį lopą iš kitų kūno vietų. Didžiausias tokių operacijų privalumas, kad paimamas savas audinys. Tai reiškia, jog tai yra gyvas audinys, todėl jis reaguoja, kaip ir visas kitas likęs moters kūnas. Kaip ir sveikoji krūtis, jis gali keisti dydį, dėl svorio pokyčių. Taip pat, tai nėra svetimkūnis – atstačius krūtį tokiu būdu, nekinta jos forma taikant spindulinį gydymą.

Iki šiol,VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje dažniausiai buvo daroma krūtų atkūrimo operacija, kuomet buvo paimamas odos paodžio lopas iš pilvo apatinės dalies. Tačiau, šis būdas turi tam tikrą minusą – taip pažeidžiama pilvo siena. Iš pilvo sienos paimamas raumuo, todėl pilvas netenka tvirtumo, ribojamas moters fizinis aktyvumas, sportiniai užsiėmimai, tampa sėslesnis gyvenimo būdas.

Pirmosios operacijos Lietuvoje

VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės, Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus gydytojai, ėmė taikyti naujausią krūtų atkūrimo būdą, kuris Lietuvoje kol kas taikomas tik čia. Krūties atkūrimas mini TDL lopu su riebalų persodinimu.

Taikant šį metodą, sujungiami du krūties atstatymo būdai: pasukamasis lopas su maitinančia kraujagysline kojyte ir riebalų persodinimas.  Lopas, krūties tūrio atstatymui, imamas iš nugaros plačiojo raumens krašto su į poodinį sluoksnį persodintomis savomis riebalinėmis ląstelėmis.  Raumens tūrio neužtenka, kad būtų atstatytas pašalintos krūties tūris ir ji būtų simetriška su sveikąja krūtimi. Norint suvienodinti abi krūtis, papildomai paimami riebalai iš tos pačios pacientės : klubų, šlaunų, sėdmenų. Tai galima atlikti bet kuriai moteriai, nepaisant jos svorio, kūno formų. Poodinių riebalų galima rasti tiek pas apkūnias, tiek pas labai lieknas moteris.

Šis metodas pažangus tuo, jog į krūtį persodinami savi riebalai – nėra implanto, svetimkūnio.  Suformuojama nauja krūtis – lygiavertė, sveikosios krūties dydžiui, nors imamas mažesnis raumens kiekis – tik raumens kraštas, todėl nesutrinka moters fiziniai veiksmai: rankos pakėlimai, nugaros laikymas.

Galimos korekcijos

Nepaisant, taikomų metodų privalumų, medicinos pažangumo, gydytojai teigia, jog po tokios operacijos gali prireikti pakoreguoti atstatytąją krūtį.

Po gydymo išlieka galimybė, jog atstatytos krūties tūris gali sumažėti. Dažniausiai, prigyja ne visi riebalai- iki 40% jų gali žūti.

Jei krūtis akivaizdžiai pasikeičia, ryškiai sumažėja, lyginant su sveikąja krūtimi, bet kada galima pakartotinai persodinti riebalus ir pakoreguoti tūrį.

Atstatinėjant pašalintą krūtį, galima tuo pačiu pakoreguoti ir sveikąją krūtį: pakelti, sumažinti, kad abi krūtys būtų simetriškos ir vienodos.

Kartais operacijos metu nešalinama visa krūtis, o tik jos dalis, bet jos metu netenkama daug krūties tūrio. Tokią sumažėjusią krūtį taip pat galima atstatyti persodinant riebalines ląsteles. Ir tai galima atlikti tos pačios operacijos metu.

VšĮ Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje nuo spalio mėnesio, jau atliktos trys tokio tipo operacijos. Pacientės džiaugiasi pirmaisiais rezultatais, gydytojai taip pat patenkinti, jog operacijos buvo sėkmingos.