Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Klubo sąnario gydyme – naujos galimybės

Klubo sąnario gydyme – naujos galimybės

Atitolina sąnario keitimą

Klaipėdos respublikinės ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriaus gydytojas Mindaugas Grikšas pasakojo, kad naujas požiūris į klubo sąnarį bei tobulėjančios technologijos keičia ir gydymo galimybes.

Naujos klubo sąnario artroskopinės operacijos atitolina būtinybę jį keisti, o kartais šito ir visai nebeprireikia. Kuo anksčiau diagnozuojama liga ir suteikiama reikiama pagalba, tuo ilgiau tarnauja sąnarys.

Ortopedas traumatologas M.Grikšas atviras: dar prieš porą metų pats manė, kad dėl suskaudusios nugaros kaltas būdavo vadinamasis radikulitas, nervo šaknelių uždegimas. Pacientui, jei sąnarys nebūdavo visiškai susidėvėjęs, buvo siūloma kreiptis į neurologą.

Žmonės dažniausiai gerdavo vaistus nuo skausmo ir neskubėdavo ieškoti pagalbos.

Gydytojas paaiškino, kad klubo sąnario gydyme per trumpą laiką įvyko didelių pokyčių. Požiūrį pakeitė modernios technologijos, suteikiančios naujas diagnostikos galimybes. Paaiškėjo, kad nugaros skausmus gali sukelti klubo sąnario problemos.

Pasak M.Grikšo, klubo sąnario ligų spektras – labai įvairus, tačiau su šiuolaikinėmis galimybėmis pacientui galima padėti išsivaduoti nuo skausmo per trumpą laiką. Žmogus gana greitai gali grįžti į pilnavertį gyvenimą.

Neliko amžiaus apribojimų

“Mokydamiesi mes ir patys sužinome daug naujo. Anksčiau buvo manoma, kad artroskopines operacijas galima taikyti tik jauniems žmonėms. Dabar požiūris keičiasi. Šiandien paciento amžius nėra svarbus – artroskopinės operacijos gali būti atliekamos ir jauniems, ir vyresniems pacientams”, – aiškino ortopedas traumatologas.

Artroskopinės operacijos netinka tik labai mažai pacientų daliai – dėl širdies ar kitokių rimtų sveikatos sutrikimų. Jas dažniausiai lengvai pakelia bet kokio amžiaus žmonės – nėra didelių pjūvių, skausmų.

Pacientas po vienos ar dviejų dienų išleidžiamas namo. Kelios dienos su ramentais, ir žmogus gana greitai vėl pradeda normaliai vaikščioti.

Ortopedas traumatologas pasakojo, kad žmonės gana gerai žino apie kelio, peties ar kitų sąnarių gydymą, tad ilgai nedelsia ir ieško sprendimo būdų. O štai apie klubo sąnario naujas gydymo galimybes pacientai dažniausiai dar nėra girdėję.

Būtinas apšilimas

Sąnario susidėvėjimui žmogaus amžius nėra svarbus. M.Grikšas paaiškino, kad kiekvienam žmogui sąnariai susidėvi skirtingai: aktyviam ar sunkiai fiziškai dirbančiam jis gali susidėvėti gerokai anksčiau nei tam, kuris prisižiūri, mankštinasi, sveikai maitinasi.

Daugeliui žmonių nugaros ar sąnarių skausmus sukelia netinkamas elgesys prieš kiekvieną treniruotę ar didesnį fizinį krūvį. Gydytojas paaiškina, kad net prieš imdamasis darbų sode ar darže žmogus turėtų apšilti, padaryti keletą tempimo pratimų.

“Dabar nueina, paima rąstą ir puola jį kelti. Taip, net prieš daržo ravėjimą reikėtų truputį prasimankštinti, nes daržas ravimas pasilenkus – tai gana nemažas fizinis krūvis. Daržo ravėjimas – gana ekstremalus užsiėmimas. Kasdieniame gyvenime turime į save žiūrėti šiek tiek rimčiau”, – patarė ortopedas traumatologas.

Daugėja pacientų

Pasak M.Grikšo, gyvenimo trukmė ilgėja, tad sąnariai, sausgyslės turės ilgiau tarnauti, todėl būtina rūpintis skausmų ir traumų profilaktika.

Gydytojas pastebi, kad daugėja ortopedinių traumatologinių pacientų, tad nuolat ieškoma būdų, kaip jiems padėti, kad ir vyresniame amžiuje žmogus galėtų turėti kuo sveikesnius sąnarius.

“Vadovaujantis nauju požiūriu, norime, kad kuo mažiau pacientų reikėtų radikalios sąnario keitimo operacijos. Gydytojui nesvarbu, kokią operaciją atlikti, o štai pacientas jaučia didžiulį skirtumą. Po mažesnės invazijos jis greičiau pasveiksta, greičiau grįžta į normalų gyvenimą. Skirtumas yra, ar ištrauki vieną dantį, ar visus”, – šypsodamasis pavyzdį pateikė pašnekovas.

Žinoma, kai sąnarys būna visiškai susidėvėjęs, sąnario keitimo operacijos – puiki išeitis. Pasak M.Grikšo, ir šiandien šios operacijos laikomos vienomis pažangiausių bei tinkamiausių šiai problemai spręsti.

Ieško naujovių

“Stengiamės ieškoti inovatyvių kelių, kaip padėti pacientui. Stengiamės daryti ne tik tai, ką daro dauguma. Ligoninės vadovas mus nuolat skatina mokytis”, – apie nuolatinį tobulėjimą pasakojo gydytojas.

Klaipėdos respublikinėje ligoninėje M.Grikšas kol kas vienintelis atlieka artroskopines klubo sąnario operacijas. Per metus ligoninėje jų padaryta per 20.

Šiuo metu klubo sąnario artroskopinių operacijų nedaug padaroma ir kitose Lietuvos gydymo įstaigose, taip pat nėra daug specialistų, besidominčių šia sritimi.

“Kol kas Lietuvoje klubo sąnario artroskopinė operacija yra nauja, tačiau po 5 ar 10 metų situacija gali kardinaliai pasikeisti, – šypsojosi ortopedas traumatologas. – Anksčiau taip pat nežinojome, kas yra suplyšusi sąnarinė lūpa, kaip tai diagnozuoti ar gydyti. Šiandien, pasitelkę moderniausią diagnostiką, galime identifikuoti tokius susirgimus ir išgelbėti pacientą nuo sąnario keitimo po kelerių metų. Jei ši trauma laiku nediagnozuojama, klubo sąnarys visiškai susidėvi.”

Ragina nedelsti

Naujų diagnostikos galimybių suteikė ir prieš kelerius metus ligoninės įsigytas naujas modernus 3 teslų galios MRT aparatas. Technologijų progresas atveria naujų galimybių ir problemų sprendimui.

M.Grikšas patarė ieškoti specialistų pagalbos, jei pradėjo skaudėti klubo sąnarius, kirkšnis, skauda vaikščiojant, o po ilgesnio pasivaikščiojimo atsiranda maudimas.

“Jei neurologas nenustato aiškios priežasties, tada reikėtų pasitikrinti pas ortopedą traumatologą, ar tai nėra kokios nors ligos pradžia. Gal šią problemą galime ganėtinai lengvai pakoreguoti ir išgelbėti sąnarį”, – siūlė gydytojas.