Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Konferencijoje – apie proveržius gydant tuberkuliozę

Konferencijoje – apie proveržius gydant tuberkuliozę

Kolegos: svečiai iš Latvijos (trečia iš kairės L. Kukša) negailėjo gerų žodžių ir naudingų patarimų uostamiesčio gydytojams S. Diktanui (centre),
R. Gylienei (antra iš dešinės).

Per pastaruosius kelerius metus įvyko didžiuliai tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo pokyčiai. Norint žengti koja kojon su naujovėmis būtina tobulėti. Į Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje organizuotą tarptautinę konferenciją susirinkę gydytojai iš pirmų lūpų išgirdo apie aktualiausias naujienas.

Siekia nuolat tobulėti

Dvi dienas trukusioje konferencijoje pagrindiniai pranešėjai buvo kolegos iš Latvijos: Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) bendradarbiavimo dėl tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo centro vadovė bei kiti šios organizacijos atstovai, dirbantys Rygos Rytų universitetinėje ligoninėje, taip pat Latvijos universiteto mokslininkai.

Latvijos gydytojai kolegoms pasakojo apie vaistams atsparios tuberkuliozės gydymą, naujosios kartos vaistus bei gydymo jais PSO gaires.

Į konferenciją uostamiestyje susirinko plaučių ligų ir tuberkuliozės gydytojai, slaugytojos iš visos Lietuvos.

Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filialo vadovės Romualdos Gylienės, tokio lygio tuberkuliozei skirtos konferencijos Lietuvoje dar nebuvo, tad kolegoms buvo naudinga išgirsti apie tuberkuliozės gydymo naujoves iš pirmų lūpų.

„Ligoninės vadovas Romaldas Sakalauskas visada mus skatina ieškoti pažangiausių ligų diagnostikos ir gydymo naujovių, neapsiribojant tik mūsų šalimi. Lietuvoje mes iki šiol vadovaujamės tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo algoritmais, teisės aktais, kurie patvirtinti prieš 18 metų. Nors per tą laiką įvyko didžiulis proveržis“, – sakė Tuberkuliozės filialo vadovė.

Pastaruosius kelerius metus klaipėdiečiai naujų žinių semdavosi pas kaimynus Latvijoje ir Estijoje, kurie diagnozuojant ir gydant tuberkuliozę yra pažengę toliau.

Tarptautinių konferencijų metu užsimezgusi draugystė ir bendradarbiavimas persikėlė ir į Lietuvą.

Ruošia gydymo strategijas

Pasak PSO bendradarbiavimo Dėl tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo centro vadovės ir Rygos Rytų ligoninės Plaučių ligų ir tuberkuliozės centro DVA-TB departamento vadovės Ligos Kukšos, efektyviausia ir pigiausia tuberkuliozės gydymo priemonė – paciento gydymo strategija bei tinkama medikų priežiūra nuo pirmos iki paskutinės gydymo dienos.

Pacientui taip pat svarbu suteikti visą reikalingą socialinę, psichologinę pagalbą, priklausomai nuo situacijos.

„Dabar pasaulio mastu ruošiama strategija, kaip reikia gydyti vaistams atsparią tuberkuliozę. Čia labai svarbi ankstyva bei tiksli diagnostika ir tinkamo gydymo parinkimas, kad būtų pasiekta kuo geresnių rezultatų“, – pasakojo viešnia.

Aktualiausia šių dienų problema Europos šalyse – visiškai išgydoma tik 60 proc. tuberkuliozės atvejų.

„Tai labai žemas rodiklis, nepaisant to, kad turime visas reikiamas technologijas, kai kurios šalys – ir pakankamą finansavimą“, – aiškino L.Kukša.

PSO bendradarbiavimo centro vadovė atkreipė dėmesį, kad keičiasi požiūris ir į sergančių tuberkulioze vaikų gydymą. Anksčiau manyta, kad jie šia liga užsikrečia retai. Tačiau mažieji pacientai esą atspindi tikrąją sergamumo situaciją, tad būtina daugiau dėmesio skirti vaikų tuberkuliozės diagnostikai ir prevencijai.

Vaistai sukėlė proveržį

Kaip pasakojo R.Gylienė, atsiradę nauji tuberkuliozės diagnostikos metodai ir naujos kartos vaistai nuo tuberkuliozės sukėlė tikrą proveržį – jų laukta net 50 metų.

Klaipėdoje šie medikamentai vartojami trečius metus, o štai kolegų Latvijoje patirtis yra kur kas didesnė, tad per konferenciją gauta daug naudingų patarimų.

Naujos kartos vaistai padeda įveikti medikamentams atsparią tuberkuliozę, tačiau šis gydymas gali trukti iki dvejų metų. Dalis pacientų neištveria tokio ilgo gydymo kurso ir nutraukia jį pirma laiko.

Kai kuriose šalyse šį gydymo laiką pavyksta sutrumpinti beveik perpus.

Tuberkuliozės gydytojų kasdienybėje pasitaiko gana sudėtingų pacientų situacijų, kai šie serga ne tik tuberkulioze, bet ir kitomis gretutinėmis ligomis: žmogaus imunodeficito virusu, hepatitu. Gydymą apsunkina, kai pacientė laukiasi kūdikio.

Pasak R.Gylienės, kai kurių atsakymų nėra net vadovėliuose. Tokia praktika įgyjama tik dirbant. Pavyzdžiui, tam tikri tuberkuliozei gydyti skirti vaistai, netinkamai parinkus dozę, gali tapti mažai efektyvūs, lemti atsparios tuberkuliozės išsivystymą.

Lietuvoje situacija gerėja

Kolegos iš Latvijos buvo supažindinti su tuberkuliozės situacija Lietuvoje ir Klaipėdos regione: veikiančiomis gydymo įstaigomis, struktūra, teisės aktais, komisijomis, gydymo galimybėmis ir naujovėmis.

Situaciją kolegoms pristatęs Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filialo Gydymo komisijos pirmininkas Saulius Diktanas apgailestavo, kad Lietuva tarp kitų Europos Sąjungos šalių pagal tuberkuliozės gydymą išlieka paskutinėje vietoje.

Padėtis po truputį gerėja. Praėjusių metų duomenimis, pavyko pasiekti proveržį – mūsų šalyje sumažėjo naujų tuberkuliozės atvejų, taip pat atsparių gydymui tuberkuliozės atvejų, susirgo mažiau vaikų.

„Vaikų sergamumas tuberkulioze yra rodiklis, atspindintis tikrąją situaciją“, – kolegės iš Latvijos žodžiams pritarė S.Diktanas.

Keičia požiūrį į pacientą

Pasak S.Diktano, naujos kartos vaistai padėjo sumažinti pakartotinių vaistams atsparios tuberkuliozės pasikartojančių atvejų. Tai rodo, kad anksčiau ir po kelis kartus gydytus pacientus dabar pavyko visiškai išgydyti.

Mažinti sergamumą Lietuvoje padeda ir tvarka, kai privaloma užtikrinti ambulatorinį tuberkuliozės gydymą.

„Mes nebegalime pasakyti pacientui: gerk vaistus, o mes pažiūrėsime, kaip tau seksis. Turime stengtis, kad pacientas pats būtų suinteresuotas kasdien vartoti vaistus ir visiškai pasveikti“, – gydytojas pasakojo apie nuo sovietmečio įsišaknijusį neigiamą požiūrį į pacientą, kurį dabar bandoma keisti.

Didžiuosiuose miestuose ambulatoriniai kabinetai veikia geriau nei regionuose, kur susisiekimas su gydymo įstaiga būna sunkesnis. Tačiau tai esą geriau nei jokios kontrolės. Aktyviau dirbama ir su tais pacientais, kurie įvairiais būdais bando išvengti gydymo.

„Pastebime, kad pradėjus taikyti šią priemonę tuberkuliozės atvejų sumažėjo ne tik Klaipėdoje, bet ir mažesniuose pajūrio regionuose: Šilutėje, Skuode, Kretingoje ir kitur. Sergančių vaikų sumažėjo perpus pernai. Aktualiausia problema išlieka – atsparios vaistams tuberkuliozės gydymas“, – kolegai antrino R.Gylienė.

Ligoninė paliko įspūdį

Pirmąją konferencijos dieną svečiai iš Latvijos lankėsi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filiale. Jie apžiūrėjo gydymo įstaigą bei dalyvavo Vaistams atsparios tuberkuliozės gydymo komisijos posėdyje, kur buvo nagrinėjami sudėtingi pacientų klausimai.

„Labai geri įspūdžiai, – po viešnagės uostamiesčio ligoninėje sakė L.Kukša. – Matyti, kad dirba savo srities profesionalai, kurie laikosi visų teisės aktų, puikiai sustyguota vadyba nuo paciento atvykimo į ligoninę iki paskutinės gydymo dienos, laboratorija aprūpinta reikiama įranga, tinkamai atskirti pacientų srautai, jų poreikiais rūpinasi socialinis darbuotojas, gera slaugytojų priežiūra.“

Svečiams malonų įspūdį paliko jauki ligoninės aplinka, pacientams sudaryta galimybė išeiti į lauką pasivaikščioti.

Nuotrauka: Vytauto Liaudanskio.

Straipsnio šaltinis: 2019m. Kovo 5d. dienraštis „Klaipėda“.