Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Kovo 24-oji – pasaulinė tuberkuliozės diena

Kovo 24-oji – pasaulinė tuberkuliozės diena

 

2017 metų Pasaulinės tuberkuliozės dienos šūkis

„Leave no one behind. Unite to End TB’’

Nepaliekant nė vieno. Kovokime su tuberkulioze iki pergalės!

Kasmet kovo 24-tą dieną Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu minima Pasaulinė tuberkuliozės diena, skirta geriau informuoti gyventojus apie šią pavojingą ir klastingą ligą.

Pasaulinė tuberkuliozės diena tapatinama su tuberkuliozės (TB) bakterijos atradimo data.

Ligos sukėlėją – lazdelės formos bakteriją – 1882 m. kovo 24 d. atrado vokiečių mokslininkas Robertas Kochas, už siekį nugalėti TB visame pasaulyje apdovanotas Nobelio premija.

Nuo bakterijos atradimo praėjo 135 metai, o TB išlieka aktuali šiuolaikinės Lietuvos sveikatos ir socialinės sistemos problema.

PSO Europos regioninis biuras ragina šalių vyriausybes daugiau dėmesio skirti kovai su tuberkulioze, pasaulinę TB dieną kviečia kiekvieną visuomenės narį semtis žinių apie nematomą ir klastingą ligą, mokytis ir mokyti kitus saugoti savo, savo šeimos, bendruomenės, valstybės sveikatą ir gerovę.

Nors šiemet tarptautinė visuomenė Pasaulinei kovos su TB dienai (kovo 24 d.) paskelbė šūkį likviduoti šią ligą (Kovokime su tuberkulioze iki pergalės ! Nepalikime nė vieno !), tačiau realiai šis visiško tuberkuliozės išstūmimo iš mūsų gyvenimo kelias užtruks dar ne vieną dešimtmetį.

Norėdami greičiau pasiekti geresnius rezultatus, negalime „nurašyti“ šios senos problemos, bet privalome jai skirti deramą dėmesį veiksmingiau naudoti resursus ir lėšas. TB kaip ligos ir socialinio reišinio ignoravimas paprastai lemia ligos sugrįžimą, žmonių kančas ir didelius materialinius nuostolius.

Pagrindinis Pasaulio sveikatos asamblėjos iškeltas tikslas – išaiškinti 70 proc. naujai susirgusiųjų atvira TB ir 85 proc. jų išgydyti – iki šiol nepasiektas. Todėl daugėja pakartotinio gydymo ir kaip pasekmė – plinta vaistams atspari TB, brangsta gydymo kaštai, mąžta tikimybė, kad TB problema bus veiksmingai sprendžiama ateityje.

Tuberkuliozė – tai infekcinis lėtinis susirgimas. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris skiria tuberkuliozės mikobakterijas kosint, kalbant, čiaudint. Su oro smulkiais lašeliais TB mikobakterijos patenka į aplinką. Artimai ir ilgai kontaktuojant su atvira tuberkulioze sergančiu asmeniu yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti šia liga. Tuberkuliozė žaloja įvairius organus, dažniausiai plaučius. Ji gydoma nuo 6-8 mėn. iki 24-36 mėn, priklausomai nuo tuberkuliozės sukėlėjo jautrumo prieštuberkulioziniams vaistams, o vieno ligonio išgydymas valstybei vidutiniškai kainuoja 2,5–14 tūkst. eurų.

Šiais laikais ligoniai tiriami naudojant modernią bakteriologinę laboratoriją. Tuberkuliozės sukėlėjas nustatomas per 2-7-14 dienų. Labai pagerėjo diagnostika, nustatomas ir tuberkuliozės sukėlėjo jautrumas I-os ir II-os eilės prieštuberkulioziniams vaistams. Tyrimams naudojami skaitmenizuoti rentgeno aparatai, yra galimybė atlikti kompiuterinę tomografiją ar, esant reikalui, magnetinį rezonansą. Taip pat atliekamos ir tuberkuluiozės sukėlėjo pakenktų organų biopsijos, histologiniai tyrimai, o tuberkulioze sergantys asmenys gydomi, vadovaujantis tuberkuliozės gydymo rekomendacijomis (Lietuvos, Pasaulio sveikatos organizacijos), gydomi nemokamai šiuolaikiškais vaistų deriniais ir schemomis, esant reikalui, gydymui skiriami naujausi galingiausi vaistai nuo tuberkuliozės, tačiau pasiekti geresnių išgydymo rezultatų nepavyksta… nes:

  • SUSIDURIAME SU DAŽNAIS UŽLEISTAIS TUBERKULIOZĖS ATVEJAIS
  • TUBERKULIOZĖS GYDYMO NUTRAUKTAIS ATVEJAIS
  • PACIENTAI NESUPRANTA, KAD REIKIA TIKRINTI SAVO SVEIKATĄ IR LAIKU KREIPTIS Į GYDYTOJĄ
  • NESUGEBA AR NENORI GYDYTIS TIEK KIEK REIKIA, DAŽNAI SAVAVALIŠKAI NUSITRAUKIA GYDYMĄ

BŪTINA ŽINOTI, SIRGTI TUBERKULIOZE NETURI BŪTI GĖDA, NES JUS UŽKRĖTĖ ASMENYS NESIGYDANTYS IR PLATINANTYS ŠIĄ LIGĄ.

TURI BŪTI GĖDA – NESIGYDYTI.

Ir tol kol turėsime nesigydančių ir tuberkuliozės ligą platinančių suaugusiųjų, tol nemažės sergamumas tuberkulioze, didės vaikų infekuotumas, turėsime tuberkulioze sergančių vaikų… Dažniausiai gydymą nutraukia žmonės, neturintys gyvenamosios vietos, grįžę iš laisvės atėmimo vietų, piktybiškai vartojantys alkoholį, narkomanai. Viena iš šios grupės asmenų nutraukto gydymo priežasčių – motyvacijos ir socialinės paramos stoka. Kitų šalių patirtis rodo, kad socialinė motyvacija yra viena veiksmingiausių sėkmingo gydymo priemonių, nes skatina TB sergančius asmenis atvykti į DOT’S kabinetą suvartoti vaistų nuo TB. Dėl socialinės paramos stokos negalima užtikrinti nepertraukiamo TB gydymo, todėl ir dėl šios priežasties vystosi vaistams atsparios TB formos. Nutrauktas gydymas yra vienas pagrindinių atsparios TB užkrato plitimo veiksnių.

PSO ir LR SAM patvirtinta tuberkuliozės gydymo DOT’S (directly observed treatment short course) strategija – tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas – Pasaulio banko įvardyta kaip viena iš ekonomiškai efektyviausių tuberkuliozės kontrolės priemonių, leidžiančių pasiekti geriausius tuberkuliozės gydymo rezultatus.

Gydymas pradedamas tuberkuliozės stacionarines paslaugas teikiančiose gydymo įstaigose, po pradinio gydymo asmuo, sergantis atvira tuberkulioze, kurio skrepliuose tuberkuliozės mikobakterijų nebeaptinkama, toliau gali būti gydomas ambulatoriškai.

Labai svarbu įgyvendinti ambulatoriškai tiesiogiai stebimą prieštuberkuliozinį gydymą (DOT’S). Nesant geros ambulatorinės gydymo kontrolės, TB sergantys asmenys dažnai neužbaigia gydymo, todėl atsiranda atsparios TB mikobakterijų padermės. Tokių pacientų gydymas kainuoja 100–1000 kartų brangiau, todėl reikia dėti visas pastangas, kad pacientai nenutrauktų pradėto gydymo. Būtina pakelti TB pacientų socialinę ir psichologinę motyvaciją pasveikti, nes skatina TB sergančius asmenis atvykti į DOTS kabinetą suvartoti vaistų nuo TB. Vieniems sveikatos priežiūros specialistams dėl socialinės paramos stokos, sudėtingas uždavinys užtikrinti nepertraukiamą TB gydymą. Socialinė parama pacientui finansiškai kainuotų nedaug (talonai maistui, autobuso bilietui atvykti į DOT’S kabinetą), palyginus su tomis išlaidomis, kurias esame priversti mokėti už ilgalaikį ir pakartotiną šių ligonių gydymą.

Sėkmingesnis naujai susirgusiųjų atvira TB gydymas turi išlikti kaip svarbiausias prioritetas.

Tikslinga iš esmės stiprinti ir palaikyti DOTS strategiją.

Kova su tuberkulioze – visų reikalas, tad vienykimės likviduojant tuberkuliozę.

 

Paruošė Romualda Gylienė,
VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės TB filialo l.e. vadovės pareigas