Papildomas menu

Registratūra

+37046470000

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

+37046410695

Naujienos

Krūties vėžiui diagnozuoti – moderniausia infrastruktūra

Krūties vėžiui diagnozuoti – moderniausia infrastruktūra

Laiku nustatytas krūties vėžys – viltis gyventi. Respublikinė Klaipėdos ligoninė nuosekliai įgyvendina priemones, kad įstaigoje būtų teikiamos aukščiausio lygio kompleksinės paslaugos, leidžiančios šią moterų gyvybes šienaujančią onkologinę ligą diagnozuoti itin greitai ir tiksliai. Ligoninės Krūtų diagnostikos centras į kovą su vėžiu stoja apsiginklavęs pačia moderniausia ir išskirtine aparatūra.

Būtina diagnozuoti laiku

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus vedėjas gydytojas radiologas Artūras Čiuvašovas konstatavo, kad kas trečias–ketvirtas moterims nustatomas onkologinis susirgimas yra krūties vėžys.

Pastarasis taip pat yra ir viena pagrindinių moterų mirtingumo priežasčių. Visame pasaulyje ir Lietuvoje didelis dėmesys skiriamas krūties vėžio ankstyvajai diagnostikai, kad liga būtų aptikta kuo anksčiau. Moterys privalo įsisąmoninti, kad galimybės pasveikti priklauso nuo to, kurioje stadijoje  krūties vėžys diagnozuojamas“, – pabrėžė skyriaus vedėjas.

Jam antrino ir Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tomografijų skyriaus gydytojas radiologas Liudvikas Granickas. Anot jo, statistika rodo, kad tada, kai krūties vėžys nustatomas ankstyvoje stadijoje ir jis nebūna išplitęs į kitus organus, tikimybė išgyventi 5 ir daugiau metų siekia 97 proc.

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje krūtų tyrimai atliekami ir galingu magnetiniu rezonansu

Galimybės: Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje krūtų tyrimai atliekami ir galingu magnetiniu rezonansu.

„Kai navikas išplinta į limfmazgius, sėkmingai gyvenimą tęsia apie 67 proc. moterų. Liūdniausios pasekmės būna tada,  kai dėl moterų aplaidumo onkologinis susirgimas nustatomas jau esant metastazėms kituose atokiuose organuose – galvos smegenyse, kepenyse, kauluose. Konstatuojama, kad tada penkerius metus išgyvena tik viena iš penkių moterų“, – kalbėjo L.Granickas.

Kreipiasi per vėlai

Kaip teigė A.Čiuvašovas, tiksli ankstyvoji diagnostika ne tik leidžia onkologinį susirgimą nustatyti anksti, bet ir padeda įvertinti, kokia yra krūties vėžio stadija.

Tiksli diagnozė gydytojams leidžia parinkti patį geriausią ir individualiai moteriai labiausiai tinkantį gydymo būdą.

„Galimybės ir priemonės padėti dabar yra gerokai tobulesnės nei buvo anksčiau. Vieni metodai taikomi, gydant neišplitusį, kiti – jau metastazavusį naviką. Pasirinkimo galimybės – labai plačios. Tai ir chemoterapija, radioterapija, chirurginės intervencijos. Gali labai skirtis operacijos apimtis – nuo radikalios mastektomijos iki įvairių krūtį tausojančių metodų.  Tikslus gydymo plano parinkimas priklauso nuo tikslios diagnostikos. Ji tampa itin svarbi krūties vėžio atveju“, – akcentavo Tomografijų skyriaus vedėjas.

Anot jo, jau daugiau nei dešimtmetį vykdoma krūties vėžio prevencinė programa nepasiekė tokių rezultatų, kaip buvo tikėtasi.

„Iš esmės moterų mirtingumo statistika nepagerėjo. Iki šiol ši onkologinė liga, deja, neretai nustatoma per vėlai“, – teigė A.Čiuvašovas.

Naujas ultragarsinis skeneris yra adaptuotas krūtų tyrimams
Pritaikymas: naujas ultragarsinis skeneris yra adaptuotas krūtų tyrimams Pranašumas: ligoninėje moterys dėl krūties vėžio tiriamos moderniu skaitmeniniu mamografu, turinčiu specialų priedą, skirtą audinių biopsijai.

L.Granickas priminė, kad moterys nuo 50 iki 70 metų valstybės lėšomis kas du metus nemokamai gali atlikti mamografiją.

„Tai jos ir privalo padaryti. Dažniausiai ikivėžinės formos – net iki 60 proc. visų atvejų – aptinkamos mamografijos tyrimo metu. Baimintis nereikėtų – tai dar nėra vėžys, ir galimybė pasveikti siekia 100 proc. Tačiau šie nedideli pakitimai, jei bus delsiama, per kelis metus virs krūties vėžiu“, – perspėjo gydytojas radiologas.

Pasak jo, pasitikrinti krūtis, jei kyla įtarimų, jei giminėje būta onkologinių susirgimų, reikėtų ir jaunesnėms moterims.

Mamografu – ir biopsija

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje krūties vėžio diagnostikai skiriamas išskirtinis dėmesys. Čia ne tik įgyvendinama atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa, bet ir, kilus įtarimui, atliekami kiti būtini tyrimai.
Šioje ligoninėje yra sukomplektuota moderniausia aparatūra, kurią Lietuvoje turi tik keletas kitų gydymo įstaigų.
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje moterys dėl krūties vėžio tiriamos moderniu skaitmeniniu mamografu.

„Mamografus turi daugelis  ligoninių, tačiau mūsų aparatas ypatingas tuo, jog turi specialų stereotaksinį priedą, skirtą audinių biopsijai atlikti. Krūtyje ikivėžiniai pakitimai – kalcinatai – yra labai smulkūs. Dažnai echoskopu jų aptikti ir iškart ištirti neįmanoma, todėl gelbsti mamografija. Minėtas priedas, apdorodamas mamografijos vaizdus, pagal stereotaksines koordinates leidžia paimti audinio mėginį tiksliai iš pakitimo židinio. Net kelių milimetrų dariniai gali būti ištiriami preciziškai“, – paaiškino Tomografijų skyriaus vedėjas.

Kaip teigė L.Granickas, kai mamogramoje randami įtartini kalcinatai, žiūrint į juos nėra aišku, gerybiniai jie ar piktybiniai.
„Šiuo atveju galimybė mamografu atlikti ir biopsiją, tai yra paimti įtartino darinio gabalėlį ir jį ištirti, leidžia pasiekti visiškai tikslų įvertinimą. Jei paaiškėja, kad pakitimai yra piktybinio pobūdžio, iš karto nukreipiame pacientę operaciniam gydymui,  o tai leidžia pasiekti 100 proc. išgijimą be švitinimo ar chemoterapijos. Klaipėdoje tokį aparatą turime vieninteliai. Tai yra didžiulis ligoninės pranašumas“, – pabrėžė gydytojas radiologas.

Stengiasi išvengti dūrių

Krūties vėžio diagnostikai labai svarbus ir ultragarsinis tyrimas. Naujai įsigytas aparatas Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje yra skirtas būtent krūtų patikrai.

„Echoskopas turi įdiegtas specialias programas, tarp kurių – galimybė atlikti elastografinį tyrimą echoskopijos metu. Elastografija suteikia papildomos informacijos apie audinių elastingumą ir tankį, o tai leidžia tiksliau  atskirti piktybinį darinį nuo gerybinio. Turime platesnes galimybes ištirti krūtis. Taip sumažiname nereikalingų biopsijų skaičių, nes dar iki jų echoskopu pakitimus galime įvertinti itin tiksliai. Stengiamės vengti dūrių, o tokia aparatūra galime jų skaičių paversti minimaliu“, – teigė L.Granickas.

Liudvikas Granickas

Liudvikas Granickas

Anot jo, esant poreikiui, echoskopijos metu iš karto gali būti atliekamos ir intervencinės procedūros, pavyzdžiui, biopsija.
„Respublikinė Klaipėdos ligoninė išsiskiria tuo, kad moterims krūtų tyrimai čia atliekami greičiau. Vos radus įtartiną darinį, biopsija atliekama iš karto. Dailiosios lyties atstovėms nebereikia laukti siuntimo ir gaišti laiko, kol vėl galės atvykti į ligoninę. Tai ne tik taupo laiką, bet ir leidžia sumažinti psichologinę įtampą – greičiau paaiškėja, kokia yra diagnozė“, – pasakojo L.Granickas.

Papildo magnetinis rezonansas

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje nuo lapkričio mėnesio krūtų tyrimai bus atliekami ir galingu trijų teslų magnetinio rezonanso aparatu. Ligoninės specialistai  džiaugiasi neseniai  įsigyta ir pradedama naudoti krūtų rite – elektromagnetinių impulsų siuntimo ir fiksavimo prietaisu, kurio dėka galima atlikti šios srities tyrimus.

„Ligoninėje taikome ne pavienius metodus, bet juos sujungiame, į problemą žiūrime kompleksiškai. Magnetinis rezonansas, tiriant krūtis, užpildo trūkstamą grandį, kai jau nepakanka rentgeno ar ultragarso“, – pasakojo A.Čiuvašovas.
L.Granickas pridūrė, kad yra tam tikrų vėžio formų, kurios nėra matomos mamografiškai ar echoskopiškai, sudėtinga įvertinti jų dydžius.

„Magnetinis rezonansas dar iki operacijos padeda išaiškinti naviko dydį, židinių skaičių ir išplitimą. Tokiu būdu galima suplanuoti pacientei tinkamiausą operacijos apimtį. Taikant priešvėžinį chemoterapinį gydymą, aparatu galime tiksliai sekti krūties vėžio pokyčius, jo atsaką į gydymą, įvertinant ar navikas reaguoja į paskirtą gydymą“, – kalbėjo gydytojas radiologas.

Šis tyrimo metodas padeda išsiaiškinti ir ne onkologines problemas – pavyzdžiui, įvertinti krūties implantų pažeidimus, plyšimus ir pan.

Tiksliai diagnozei – trys tyrimai

Magnetinis rezonansas nėra panacėja ir vienintelis geriausias tyrimas, tačiau medikams jis atriša rankas.

„Tyrimai mamografu, echoskopu ir magnetiniu rezonansu yra lygiaverčiai, jie papildo vienas kitą, ir netaikant kažkurio vieno iš jų, diagnostika tampa nepilnavertė. Visi trys jie pateikia pilną vaizdą, susidedantį iš krūties vėžio nustatymo, ištyrimo, išplitimo ir ikioperacinio vertinimo“, – sakė Tomografijų skyriaus vedėjas. Statistika rodo, kad atlikus visus minėtus tyrimus nustatoma tiksliausia diagnozė. Tada jau galima planuoti reikiamą gydymą.

Aukščiausio lygio galimybės

„Vienoje vietoje, labai operatyviai profesionalų komanda moterims gali suteikti visas paslaugas:  nuo kompleksinio tyrimo moderniausia aparatūra iki greito ir tikslaus atsakymo, partvirtinančio ar paneigiančio krūties vėžio diagnozę“, – akcentavo A.Čiuvašovas, pridurdamas, kad medikų tikslas – šimtaprocentinė diagnozė.

Artūras Čiuvašovas

Artūras Čiuvašovas: Galimybė pasveikti priklauso nuo to, kurioje stadijoje krūties vėžys diagnozuojamas.

Pašnekovo teigimu, Respublikinė Klaipėdos ligoninė turi visus reikiamus instrumentus, kad krūties vėžys moterims būtų nustatytas kaip įmanoma tiksliau ir greičiau.

Be abejo, čia būtina paminėti ir patologijos tarnybą, kuri ligoninėje yra puikiai sukomplektuota tiek specialistų, tiek modernių technologijų aspektais, yra pajėgi pateikti preciziškai tikslius pakitusių audinių pathistologinio ištyrimo atsakymus, todėl jos reikšmę tikslioje diagnostikoje sunku pervertinti.

„Ligoninėje suburta kompetentinga profesionalų komanda, džiaugiamės aukščiausio lygio techninėmis galimybėmis, potencialo taip pat turime daug. Pastebime, kad dažnai moterys nežino, kad visai šalia teikiamos tokio lygio paslaugos. Su krūties vėžiu kovoti galima, tereikia, kad pačios moterys rūpintųsi savimi ir laiku kreiptųsi į medikus“,  – konstatavo A.Čiuvašovas.

 

Straipsnio autorė: Evelina Zenkutė
Nuotraukų autorius: Vytautas Petrikas
Šaltinis: Dienraštis Klaipėda