Papildomas menu

Registratūra

+37046470000

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

+37046410695

Naujienos

Krūties vėžys nebėra nuosprendis

Krūties vėžys nebėra nuosprendis

Moterų sergamumas krūties vėžiu didėja – statistika teigia, kad šia liga suserga viena iš aštuonių moterų, o kas trečia moteris į medikus kreipiasi tik tada, kai liga jau būna pažengusi. Respublikinės Klaipėdos ligoninės medikai ragina moteris pasinaudoti galimybe nemokamai pasitikrinti savo sveikatą ir reguliara patikra užkirsti kelią grėsmingai ligai. Prie tikslesnių tyrimų prisideda ir Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija.

 

DOVANA. Praėjusią savaitę Respublikinė Klaipėdos ligoninė sulaukė Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos atstovių vizito. Asociacija ligoninei padovanojo tyrimams reikalingų biopsinių adatų ir krūties audinio žymeklių. Labdaros renginio komiteto pirmininkė Natalija Dapkienė labdaros renginį vadina užsienio ir Lietuvos moterų susivienijimo dėl bendro tikslo simboliu.

Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (IWAV), dešimtą kartą surengusi labdaros renginį „Sužydėjusi viltis“ („Blossom of Hope“), kurio tikslas – pagerinti ankstyvą krūties vėžio diagnostiką, šiemet surinko per 28 tūkstančius eurų. Tai yra didžiausia pinigų suma per dešimtmetį. Už žinomų Lietuvos žmonių paaukotus pinigus nupirktos krūties vėžio diagnozavimą palengvinančios priemonės dalinamos šalies onkologinėms ligoninėms. Labdaros renginio globėja JAV ambasadorė Lietuvoje Anne Hall sako, kad jai buvo didelė garbė prisijungti prie tradicinės veiklių moterų iniciatyvos, kuri kasmet surenka lėšų biopsinėms adatoms, naudojamoms krūties vėžio radiologinei diagnostikai, ir krūties audinio žymekliams įsigyti. Per dešimtmetį šiam kilniam tikslui užsienio ambasadorių ir verslininkų žmonoms pavyko surinkti per 200 tūkstančių eurų. „Labai malonu matyti tiek susivienijusių moterų iš skirtingų šalių, kalbančių skirtingomis kalbomis, kurios visos yra neabejingos Lietuvos moterų sveikatos problemoms. Turbūt kiekvienas iš mūsų pažįsta ką nors, ką palietė ši liga: mamą, močiutę, sesę, dukrą ar draugę. Ir daugeliui tai teko išgyventi. Ankstyvoji diagnostika – kol kas geriausias būdas įveikti vėžį”, – sakė JAV ambasadorė Lietuvoje ir labdaros renginio „Sužydėjusi viltis“ globėja A. Hall. Labdaros renginio komiteto pirmininkė Natalija Dapkienė labdaros renginį vadina užsienio moterų susivienijimo simboliu su Lietuvos moterimis bendro tikslo labui.

„Daugeliui iš mūsų krūties vėžys susijęs ir su asmenine šeimynine patirtimi. Tai irgi motyvuoja mus imtis iniciatyvos ir padėti toms moterims, kurios susiduria su šia skaudžia patirtimi. IWAV – tai skirtingų pasaulio šalių atstovės, kurias vienija bendros vertybės – solidarumas, noras padėti ir dalintis rūpesčiu su tais, kurie šalia mūsų”, – sakė N. Dapkienė. Svarbių diagnostikos priemonių įteikimo medikams ceremonijoje dalyvauja ir ilgamečiai iniciatyvos partneriai – UAB „Roche Lietuva” atstovai. Biopsinės adatos ir krūties audinio žymekliai praeitą savaitę pasiekė ir Respublikinę Klaipėdos ligoninę. Pasak ligoninės direktoriaus pavaduotojo Zigmo Juzumo, tai išties vertinga parama. „Mes esame labai dėkingi Tarptautinei Vilniaus moterų asociacijai už šią svarbią ir reikšmingą visuomenei iniciatyvą ir vertingas diagnostines priemones, kurios neabejotinai prisidės prie krūtų onkologinių susirgimų ankstyvosios diagnostikos gerinimo. Taip pat ši akcija labai svarbi ir tuo, jog atkreipia dėmesį ir primena moterims, kad krūties vėžys – dažnai pasitaikanti grėsminga liga, todėl, siekiant jos išvengti, labai svarbu yra laiku kreiptis į medikus ir pasitikrinti”, – sakė Z. Juzumas.

Mes esame labai dėkingi Tarptautinei Vilniaus moterų asociacijai už šią svarbią ir reikšmingą visuomenei iniciatyvą ir vertingas diagnostines priemones, kurios neabejotinai prisidės prie krūtų onkologinių susirgimų ankstyvosios diagnostikos gerinimo.

Zigmas JUZUMAS, vyriausiojo gydytojo pavaduotojas

Ragina nebijoti profilaktinių tyrimų

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje (RKL) veikiančio Krūtų ligų diagnostikos centro medikai sklaido mitus apie krūties vėžį ir ramina moteris – ši liga jau nebėra nuosprendis. Ligoninės direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kundrotas akcentavo, kad krūties vėžys yra grėsminga liga, o moterų sergamumas ja didėja.

„Statistika rodo, kad viena iš aštuonių moterų suserga krūties vėžiu, todėl labai svarbu savimi rūpintis, laiku išsitirti. Vyresnio amžiaus moterys turi galimybę nemokamai išsitirti pagal profilaktinę programą, tačiau, deja,  jų aktyvumas nėra pakankamas”, – sakė M. Kundrotas. Specializuotame Krūtų ligų diagnostikos centre visi reikalingi tyrimai atliekami per itin trumpą laiką. Gydytojas chirurgas Algirdas Kasiliauskas džiaugėsi, kad vis dažniau pavyksta diagnozuoti ligą ankstyvoje stadijoje arba  nustatyti ikivėžinius susirgimus. „Lietuvoje finansuojama atrankinės mamografijos programa yra skirta 50-69 metų amžiaus moterims, tačiau rekomenduojame visoms sveikoms 30-35 metų amžiaus moterims nors kartą per metus atvykti pasitikrinti ne tik pastebėjus pakitimų, bet ir profilaktiškai. Moterys tikrai galėtų būti aktyvesnės, bet vis dėlto džiaugiamės, kad jų sąmoningumas auga ir jos dažniau atvyksta pasitikrinti”, – sakė A. Kasiliauskas. Gydytojas radiologas Liudvikas Granickas pabrėžė, kad jeigu šeimoje yra genetinis polinkis sirgti krūties vėžiu, jau 15-16 metų merginos galėtų ateiti pasitikrinti. „Labai džiugu, kad bendras mūsų – gydytojų, organizacijų ir žiniasklaidos – darbas turi teigiamų rezultatų. Moterys kreipiasi vis dažniau ir turime galimybę diagnozuoti ligą jai dar neišplitus į kitus organus. Tokiais atvejais moterų pasveikimo tikimybė yra net 98 procentai”, – rezultatais džiaugėsi L. Granickas.

Darni komanda

Krūtų ligų diagnostikos centre yra sudarytos reikiamos sąlygos greitai, tiksliai ir kompleksiškai ištirti kiekvieną moterį, kuriai yra užtikrinama ne tik profesionali pagalba, bet ir darniai dirbančių gydytojų globa bei rūpestis. Ligoninėje suburta darniai veikianti gydytojų komanda: gydytojas radiologas  Liudvikas Granickas, gydytojas chirurgas, mamologas Algirdas Kasiliauskas, gydytoja chirurgė Miglė Stakytė, Tomografijų skyriaus vedėjas, gydytojas radiologas Artūras Čiuvašovas ir kiti patyrę medikai.

Tikslūs tyrimai

Ligoninėje įdiegta nauja moderni diagnostinė aparatūra – skaitmeninis mamografas su stereotaksinės biopsijos stalu, echoskopas su krūtų elastografijos moduliu atliekami krūtų magnetinio rezonanso tyrimai, naudojant specializuotą ritę. Nustačius krūtyje įtartiną darinį, atliekama stulpelinė biopsija, kurios metu, naudojant specialias adatas, paimami audinio mėginiai patohistologiniams ir imunohistocheminiams tyrimams. Tik RKL Krūtų diagnostikos centre gydytojai turi galimybę naudotis specialia vakuuminės krūtų biopsijos įranga, kuri ne tik leidžia paimti labai tikslaus dydžio audinio mėginius bei užtikrina didelį paėmimo vietos tikslumą, bet ir įgalina be pjūvio pašalinti gerybinius krūtų darinius. Visų šių tyrimų duomenys papildo vienas kitą. „Turėdami tyrimų rezultatus juos aptariame multidisciplininiame konsiliume, įvertiname kiekvienos pacientės būklę pagal jos amžių, ligos fazę, stadiją, ir, tardamiesi su chemoterapeutais, parenkame specializuotą gydymą”, – darbo principus nusakė gydytojas chirurgas A. Kasiliauskas.

Straipsnio šaltinis: 2018 m. rugsėjo 25 d.  dienraštis „Vakarų ekspresas”