Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Krūtų diagnostika išsaugo moterų gyvybes

Krūtų diagnostika išsaugo moterų gyvybes

Programa gelbsti gyvenimus

Pasaulyje rimtai kalbama apie siekį kartą per metus patikrinti visų sveikų moterų krūtis. Respublikinės Klaipėdos ligoninės Krūtų diagnostikos centro medikai sutinka, kad taip būtų išvengta daugybės moterų mirčių, tačiau kol kas fiziškai tai neįmanoma ne tik Lietuvoje, bet ir turtingose Vakarų Europos šalyse.

Lietuvoje veikia atrankinė patikros dėl krūtų vėžio programa, kuria vadovaujantis visos moterys nuo 50 iki 70 metų kas dvejus metus turi galimybę ir yra kviečiamos pasitikrinti. Ši programa vykdoma daugiau nei dešimtmetį, tad medikai jau turi objektyvius duomenis, kiek mūsų šalies moterų pavyksta išgelbėti nuo klastingos ligos – krūtų vėžio. Vis dėlto, nors programiniai tyrimai apmokami PSDF biudžeto lėšomis, moterų aktyvumas pasinaudoti šia programa ir reguliariai tikrintis yra nepakankamas.

Tokios pačios programos įgyvendinamos ir kitose Europos šalyse, kai kur moterys pradedamos tikrinti jau nuo 40 metų amžiaus.

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje veikiančiame Krūtų diagnostikos centre atliekami visi reikalingi tyrimai: echoskopija (ultragarso bangų atspindžiai), mamografija (krūtų rentgeno tyrimas), magnetinio rezonanso tyrimai bei biopsija (audinių paėmimas ištyrimui).

Echoskopijos ir mamografijos metu galima aptikti įvairius skirtingus pakitimus, todėl dažnai tikslinga atlikti juos abu – tyrimų duomenys papildo vienas kitą ir leidžia susidaryti tikslesnį vaizdą. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje veikia vienintelis uostamiestyje 3 teslų galingumo magnetinio rezonanso aparatas, turintis specialią įrangą krūtų tyrimams. Šio tyrimo neretai prireikia, esant nevisiškai aiškiems atvejams – jis leidžia dar tiksliau ir išsamiau įvertinti pakitimus audiniuose.

Taip pat didelę diagnostinę svarbą turi krūtų audinio biopsijos ir histologinis ištyrimas. Biopsijos atliekamos echoskopijos arba mamografijos metu. Ligoninėje naudojamas mamografas turi specialų stereotaksinį priedą, leidžiantį paimti mėginį preciziškai tiksliai iš pakitimo židinio. Audiniai tiriami patologijos skyriuje, kuriame dirba patyrę ir įgudę specialistai, sukomplektuota moderniausia įranga.

Visi šie tyrimai yra lygiaverčiai, jie papildo vienas kitą, o, netaikant kažkurio vieno iš jų, diagnostika tampa nepilnavertė. Visi jie leidžia atlikti kompleksinį krūties vėžio nustatymą, ištyrimą, išplitimą ir ikioperacinį vertinimą.

Išvengia laukimo ir nerimo

Natūralu, kad net profilaktinių apžiūrų metu pacientės išgyvena stresą. Jeigu kyla bent mažiausių įtarimų dėl pakitimų krūtyse, moterims tenka daryti ne vieną tyrimą, o tam taip pat prireikia laiko bei papildomų neigiamų išgyvenimų.

Paprastai šeimos gydytojai siunčia pacientes profilaktiniam tyrimui. Jeigu kyla įtarimų, kad esama ligos požymių, neretai prasideda ilgas moters lankymosi įvairiuose diagnostikos kabinetuose kelias.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Krūtų diagnostikos centro medikai siekia, kad visi būtini tyrimai būtų atliekami vieno apsilankymo metu.

Jei, vertindamas mamografijos duomenis, radiologas nustato įtarimų keliančius pakitimus, centro administratorė susisiekia su paciente ir suderina kaip įmanoma greitesnio apsilankymo datą.

Dar vieno šeimos gydytojo siuntimo nereikia. Patys radiologai siunčia pacientę echoskopijai, kuri turėtų patvirtinti arba paneigti įtariamą diagnozę. Jeigu šis tyrimas patvirtina įtarimus, tą pačią dieną atliekama ir biopsija. Pagal poreikį pacientė siunčiama ir magnetinio rezonanso tyrimui.

Tyrimų rezultatų paprastai tenka laukti ne ilgiau nei dešimt dienų. Taip pacientės ir medikai sutaupo brangų laiką ir galima greičiau pradėti reikalingą gydymą, užkertant kelią ligos vystymuisi.

Kalba su kiekviena paciente

Krūtų diagnostikos centre mamografijai atlikti eilių nėra, centro medikai dirba kasdien nuo 8 iki 16 val., pacientės tiriamos joms patogiu metu.

Moterims nereikia važiuoti į ligoninę pasiimti atsakymų. Juos kurjerių tarnybos pristato į medicinos centrus, kurių medikai siuntė moteris tirtis.

Jeigu pirmasis tyrimas parodė, kad moters krūtys yra visiškai sveikos, po mėnesio šeimos gydytoja jai praneša šią džiugią žinią.

Jeigu aptinkami pakitimai, pačiai ligonei nereikia ieškoti krūtų chirurgo, kuris ją galėtų priimti. Krūtų diagnostikos centro pacientės registruojamos atskiru telefonu, tad administratorė bendrauja su kiekviena skambinančiąja ir aiškinasi jos situaciją. Pacientės registruojamos tyrimams bei konsultacijai kaip įmanoma greičiau, net jeigu mamografija buvo atlikta ne šiame centre.

Taip moterys išvengia bereikalingo laukimo ir nerimo dienų, o kartais ir mėnesių, nes tiek gali trukti kiekviena atskira registracija pas skirtingus specialistus bei atsakymų laukimas.

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje atliekamas ir krūtų operacijos. Jeigu reikalingas chemoterapinis gydymas, moterys siunčiamos chemoterapeuto konsultacijai. Tačiau ir ten joms nereikia laukti eilėje, joms iškart suteikiama informacija, kurią dieną ir valandą paskirta apsilankyti pas gydytoją.

Tuščiai laiko negaišta

Ne viena Krūtų diagnostikos centro darbuotoja savo pavyzdžiu skatina moteris nesibaiminti ir išnaudoti visas galimybes tirtis sveikatą. Vienos jų artima giminaitė serga abiejų krūtų vėžiu, tad ir trisdešimtmetės šeimos narės pavardė yra taip vadinamame raudoname sąraše, tai reiškia, kad ji kas pusmetį kviečiama tirtis.

Centre atliekami ne tik profilaktiniai (programiniai) mamografijos tyrimai. Turinčios nusiskundimų ar įtarimų moterys šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimu gali kreiptis dėl diagnostinės mamografijos. Kasdien centre atliekami keturi tokie tyrimai. Diagnostinės mamografijos tyrimo rezultatai tampa žinomi kur kas greičiau nei profilaktinės, atsakymą pacientės gauna jau po pusvalandžio ar mažiau.

Kai diagnozė pasirodo grėsmingai rimta, tą pačią dieną atliekama echoskopija, o gydytojai sudaro tolimesnį tyrimų planą.

“Jeigu turime nerimą keliantį atvejį, spėjame ne tik apžiūrėti pacientę, bet ir pakonsultuoti, atlikti mamografiją, kitus būtinus tyrimus ir net biopsiją per vieną dieną. Norime išvengti visų neigiamų veiksnių, kad moterys jaustųsi kaip galima komfortiškiau”, – tikino gydytojas chirurgas Algirdas Kasiliauskas.

Ligoninės Krūtų diagnostikos centro pacientės jau įvertino gydytojų profesionalumą. Daugelis jų gali atlikti ne vieną tyrimą ir patys imtis gydymo.

Pavyzdžiui, gydytojas radiologas Liudvikas Granickas pats atlieka magnetinio rezonanso, diagnostinės mamografijos ir echoskopijos tyrimus. Aukštas gydytojų profesinis lygis leidžia kvalifikuotai padėti chirurgams įvertinti situaciją bei kurti gydymo strategiją.

Patirtis sudomino ir vilniečius

Per pirmuosius darbo metus centro medikams pavyko anksti aptikti ne vieną vėžio atvejį ir išsaugoti moterų gyvybes.

“Moterys jau įvertino mūsų centro privalumus ir veržiasi tirtis bei gydytis būtent čia. Siekiame, kad centre nebūtų eilių. Planuojama, kad centre pradės darbuotis dar vienas echoskopuotojas. Mūsų patirtis, oganizuojant darbą, sudomino net kolegas Vilniuje. Dalijamės šia patirtimi, nes mūsų tikslas vienas – kad kuo daugiau moterų išsitirtų ir užkirstų kelią šiai grėsmingai ligai dar prieš jai prasidedant arba pačioje jos pradžioje. Atskira registratūra, pokalbiai su kiekviena paciente, glaudus darbas su šeimos sveikatos centrais – tai yra kertiniai mūsų sklandaus darbo garantai”, – pasakojo Krūtų diagnostikos centro administratorė Rimantė Meiliūtė-Kvaukienė.

Sulaukė dovanų

Praėjusią savaitę Klaipėdoje apsilankė Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos narės Benita Guillaume ir Guisy Capelli Bernardi bei farmacijos kompanijos “Roche” atstovai Petras Radzevičius ir Gintarė Žalytė-Štarienė. Respublikinės Klaipėdos ligoninės Krūtų diagnostikos centre svečiai viešėjo pirmą kartą.

Moterų asociacijos narės patvirtino, kad dovanos centrui už labdaros akcijų metu surinktus pinigus įsigytų vėžio diagnostikos priemonių – 80 stulpelinių biopsinių adatų. Dovanos vertė – tūkstantis eurų.

Tiek adatų Krūtų diagnostikos centrui šiemet užteko pusmečiui. Šiurpi statistika teigia, kad krūtų vėžio problema pažįstama vienai iš dešimties mūsų šalies moterų.

Apsilankiusios ligoninėje viešnios įsitikino, kad čia pagalba moterims yra svarbiausias siekis, tad tikėtina, kad draugystė tęsis. Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos narės akcentavo, kad tai yra bendras rūpestis, todėl panašių dovanų bus ir daugiau.

Skaičiai ir statistika

  • Biopsijas tenka atlikti tik maždaug kas dešimtai besitikrinančiai krūtis moteriai.
  • 2017 m. per pusmetį Krūtų diagnostikos centre atlikta 80 biopsijų.
  • Per dieną centre atliekama iki 40 mamografijos tyrimų.
  • Centro gydytojai konsultuoja kiekvieną darbo dieną, išskyrus ketvirtadienį.
  • 2016 m. centre atlikta 1 480 profilaktinių mamografijos tyrimų.
  • 790 moterų buvo tirtos krūtų chirurgų.
  • Visos procedūros ir tyrimai atliekamos nemokamai, jas apmoka ligonių kasos.

Straipsnio autorius: Daiva Janauskaitė
Straipsnio šaltinis: dienraštis Klaipėda, 2017-09-19
Nuotraukos: Vytauto Petreikio