Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Moterys ir inkstų ligos: svarbu saugoti save

Moterys ir inkstų ligos: svarbu saugoti save

Praėjusią savaitę Klaipėdoje rinkosi geriausi Lietuvos nefrologijos specialistai – vyko tradicinė kasmetinė mokslinė konferencija, skirta paminėti Pasaulinę inkstų dieną. Šiemet dėmesys buvo skirtas moters sveikatai ir inkstų problemoms bei Klaipėdos krašto nefrologams.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytoja nefrologė, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos (LNDTA) Klaipėdos krašto pirmininkė Renata Dargevičienė akcentavo, kad šiemet ši konferencija Klaipėdoje sutapo su gražia sukaktimi – prieš 25 metus Klaipėdos krašte buvo pradėtos atlikti dializės.

“1993 metų vasario mėnesį buvo atlikta pirmoji Klaipėdoje hemodializė pacientui, apsinuodijusiam antifrizu, balandžio mėnesį planinės dializės pradėtos Šilutės ligoninėje, o gegužę Klaipėdos Raudonojo Kryžiaus ligoninėje, dabar – Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje atidarytas trijų vietų hemodializės skyrius”, – pasakojo R. Dargevičienė.

Pasak gydytojos, galima tik džiaugtis, kad iki šiol Klaipėdos krašto ligoninėse dirba tie medikai, kurie ir buvo dializių pradininkai, dalinasi patirtimi ir siekia dar labiau pagerinti dializuojamų pacientų gyvenimo kokybę.

Padėkojo nusipelniusiems

Prieš prasidedant konferencijai LNDTA prezidentė prof. Inga Bumblytė apdovanojo Klaipėdos krašto nefrologijos specialistus, kūrusius ir plėtojusius nefrologinės pagalbos paslaugas.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytos padėkomis apdovanotos Respublikinės Klaipėdos ligoninės slaugytojos Rita Jurkuvienė, Alma Gaudutienė, Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojai nefrologai Janina Priluckienė, Vaclovas Vainauskas, Vilija Deimantavičienė, Kazys Macius, slaugytojos Genovaitė Lukauskienė, Natalija Kuchareva, Klaipėdos universitetinės ligoninės slaugytoja Jolita Žalienė, Šilutės ligoninės gydytoja nefrologė Žydrė Dobilinskienė.

Specialias LNDTA padėkas už aktyvią visuomeninę veiklą gavo Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytoja nefrologė, LNDTA Klaipėdos krašto pirmininkė Renata Dargevičienė ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas nefrologas Vaclovas Vainauskas.

Tema – moterų sveikata

Pasak LNDTA prezidentės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prof. I. Bumblytės, šiemet dėmesys skiriamas moterų sveikatai ir inkstų ligoms ne tik dėl to, kad Inkstų diena sutapo su Moters diena.

“Moterys apskritai kur kas dažniau serga šlapimo organų infekcijomis, todėl šiemet konferencijoje nagrinėjamos temos apima įvairias pasitaikančias problemas, pavyzdžiui, nėštumas ir inkstų ligos, nėštumas po transplantacijos, diabetinė nefropatija, šlapimo takų infekcijos, šlapimo nelaikymas ir t. t. Kai kurios temos yra dažnos, bet apie kai kuriuos dalykus kalbama kur kas mažiau”, – pasakojo profesorė I. Bumblytė.

Jos teigimu, moterys daug dažniau nei vyrai serga lėtinėmis inkstų ligomis, tačiau joms tos ligos progresuoja lėčiau, tad pakaitinės inkstų terapijos joms prireikia rečiau.

Profesorė savo pranešime dėmesio skyrė ir diabeto sukeltai inkstų ligai, kurios eiga yra kitokia nei vyrų organizme – norint laiku diagnozuoti diabeto, ypač antrojo tipo, išprovokuotą ligą, reikia tam tikrų kompetencijų ir žinių.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Inga Skarupskienė pristatė šlapimo takų infekcijų problemą.

“Tai labai dažna moterų liga, su šia problema per gyvenimą susiduria daugiau nei 50 procentų moterų. Svarbu kalbėti apie prevencines priemones, kaip galima išvengti infekcijos pasikartojimo. Kad moteris nesusirgtų infekcija, svarbus imunitetas, reikia, kad moteris neperšaltų, tinkamai rengtųsi, saugotų savo sveikatą”, – akcentavo I. Skarupskienė.

Vilniaus universiteto profesorė Augustina Jankauskienė pristatė, kokios yra galimybės nėštumo metu atlikti vaisiaus inkstų ligų diagnostiką.

“Dažniausiai tai galima padaryti tarp 20-30 nėštumo savaičių. Reikėtų skatinti tai, kad būtų atliekama vaisiaus echoskopija. Tuomet galima iš anksto pasiruošti, jeigu gimus kūdikiui būtų kokių nors komplikacijų”, – aiškino A. Jankauskienė.

Konferencijoje pranešimą skaičiusi Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytoja nefrologė Jurgita Uogintaitė pristatė išskirtinį Lietuvoje atvejį, kai dializuojama moteris sugebėjo pastoti ir išnešioti kūdikį.

“Tai yra, ko gero, vienintelis atvejis Lietuvoje. Atvejų, kai moterys, kurioms atliekamos dializės, pastoja, yra buvę, tačiau Lietuvoje atvejis, kai vaisius išnešiojamas, manau, yra šis vienintelis. Pasaulyje tokių atvejų taip pat yra nedaug”, – sakė J. Uogintaitė.

Pranešimus konferencijoje taip pat skaitė ir daugiau žinomų specialistų: Respublikinės Klaipėdos ligoninės urologas Marius Markevičius, Santaros klinikų nefrologė Ilona Rudminienė, Kauno klinikų prof. Vytautas Kuzminskis, Šarūnas Rudaitis, Santaros klinikų nefrologė Loreta Aleknienė, moderavo prof. Marius Miglinas.

Po gydytojų pranešimų vyko ir slaugytojų bei nefrologinių ligonių posėdis, kuriame kalbėta apie slaugytojų tobulinimosi galimybes, rankų higienos svarbą, ypač – hemodializuojamiems pacientams ir juos prižiūrintiems medikams, taip pat – apie kūno sudėties analizatoriaus pritaikymą hemodializėje.

Švietimas ir prevencija

Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojos nefrologės R. Dargevičienės, labai svarbu kalbėti apie kasdienę inkstų ligų prevenciją, kadangi pajusti, kada inkstų veikla ima strigti, neįmanoma, nes iškart nejaučiamas skausmas, nėra kitokių fizinių pokyčių.

“Lėtinė inkstų liga yra tyli, todėl žmonės turėtų savo sveikata rūpintis nuolat – tikrintis profilaktiškai nelaukiant, kol ligos apie save praneš fiziškai jaučiamais ar matomais simptomais”, – ragino R. Dargevičienė.

Medikai priminė, kad inkstų ligų tyrimai yra be galo paprasti ir nebrangūs, prieinami kiekvienam: kraujo spaudimo matavimas, šlapimo, kraujo, kreatinino tyrimai ir ultragarso tyrimas.

INFORMACIJA

Šlapimo pūslės infekcijos simptomai: skausmas ar deginimas šlapinantis, dažnas poreikis šlapintis, intensyvus noras šlapintis, nors šlapimo nedaug, kraujas šlapime. Jei infekcija apima inkstus, galimas karščiavimas, juosmens skausmas, pykinimas ir vėmimas.

Norint išvengti šlapimo organų infekcijos, moterims rekomenduojama naudotis ne vonia, o dušu; nenaudoti parfumuotų vonios putų, kvapiklių, muilų tarpvietei plauti; rekomenduojama dėvėti neaptemptas medvilnines kelnaites, vengti aptemptų sintetinių kelnaičių, aptemptų kelnių, džinsų; gerti daug skysčių; ilgai nekentėti, jei norite šlapintis; šlapinantis stengtis, kad šlapimo pūslė visiškai ištuštėtų; po tualeto šluostykite tarpvietę iš priekio atgal; po lytinių santykių stenkitės kuo greičiau pasišlapinti; apsisaugoti nuo nėštumo nenaudokite diafragmų ar prezervatyvų su spermicidų tepalu.

 

Straipsnio šaltinis: dienraštis Vakarų ekspresas, 2018-03-20
Nuotraukos: Virginijos Samulionytės


Konferencijos akimirkos