Papildomas menu

Registratūra

(8 46) 470 000

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

(8 46) 410 695

Apie fototerapiją ir procedūros atlikimą

Apie fototerapiją ir procedūros atlikimą

FOTOTERAPIJA – tai ultravioletinių spindulių gydomojo poveikio pritaikymas odos ligų (psoriazės, atopinio dermatito, baltmės ir kt.) gydymui. Fototerapijos procedūrai atlikti naudojami specialūs prietaisai – PUVA kabinos, kurios skleidžia gydymui reikalingo spektro UVA ir UVB spindulius. Kai UVA spindulių poveikiui sustiprinti naudojami geriami ar ant odos tepami medikamentai (psoralenai), šis metodas vadinamas fotochemoterapija. Kokia procedūra Jums reikalinga, sprendžia gydytojas, atsižvelgdamas į Jūsų amžių, ligos pobūdį, sunkumo laipsnį, esančius kitus susirgimus. Prieš gydytojui skiriant fototerapiją, turite atkreipti gydytojo dėmesį į žemiau išvardintas Jus liečiančias aplinkybes:

  • sergate liga, susijusia su ryškiu jautrumu saulei (pvz., albinizmu, porfirija);
  • sergate vilklige, sklerodermija;
  • maitinate krūtimi kūdikį;
  • sirgote melanoma arba šeimoje yra sirgusių šia liga;
  • sirgote odos vėžiu, pūsline ar pemfigoidu;
  • gydytojų Jums diagnozuota imunosupresija;
  • sergate ūmia kvėpavimo takų, širdies liga, paūmėjo lėtinės ligos;yra inkstų, kepenų funkcijos nepakankamumas;
  • Jums diagnozuota katarakta ar afakija (lęšiuko nebuvimas);
  • yra nėštumas;
  • vartojate vaistus, padidinančius odos jautrumą saulės spinduliams (pvz., doksicikliną, kordaroną, fastum gelį, vidurius paleidžiančią arbatą);
  • buvote gydytas jonizuojančia radiacija ar arsenu.

Atsižvelgdamas į šias aplinkybes, gydytojas dermatologas paskirs Jums tinkamą fototerapinį gydymo metodą, procedūrų atlikimo laiką bei trukmę arba rekomenduos kitą Jums tinkantį gydymo metodą. Esant indikacijoms fotochemoterapijai, gydytojas išrašys Jums jautrumą ultravioletiniams spinduliams didinančius vaistus, geriamus ar tepamus ant odos. Vartojant šiuos medikamentus (psoralenus) labai svarbu vykdyti visas gydytojo ir slaugytojos rekomendacijas dėl organizmo apsaugos nuo saulės spindulių.

Prieš atliekant pirmąjį fototerapijos seansą, gydytojas dermatologas apžiūrės Jūsų odą, įvertins pažeidimų išplitimą, pobūdį bei jūsų odos tipą, paskirs reikalingą fototerapijos dozę.

Fototerapija atliekama, esant švariai odai, todėl fototerapijos seanso dieną reikia nusiprausti po dušu. Prausdamiesi nenaudokite stipriai kvepiančio ar baktericidinio muilo, nes šių muilų sudėtinės dalys gali sudirginti odą. Odos tą dieną netepkite jokiais gydytojo dermatologo nepaskirtais tepalais, kremais ar losjonais. Jeigu Jums neaišku, kaip naudoti dermatologo paskirtus tepamus vaistus, dar kartą apie tai pasitarkite su gydytoju, atliekančiu fototerapiją.

Jeigu Jums skirti psoralenai, 2 val. iki numatomos procedūros išgerkite juos pagal gydytojo rekomendacijas (po valgio). Nuo psoralenų išgėrimo momento būtinai saugokite akis ir odą nuo tiesioginių saulės spindulių. Akis apsaugosite tik dėvėdami specialius, ultravioletinių A ir B spindulių nepraleidžiančius, akinius. Odą apsaugosite apsauginiais kremais, kurių apsaugos nuo saulės faktoriaus (SPF) numeris ne mažesnis už 25. Šių apsaugos priemonių reikia laikytis 24 val. nuo psoralenų išgėrimo momento. Nepamirškite, kad ir namuose būnant saulės ryškiai apšviestoje patalpoje būtina dėvėti apsauginius akinius nurodytą laiką, o odą apsauginiu kremu nuo saulės reikia ištepti atvirose kūno vietose 15 – 30 min. prieš išeinant į lauką 24 val. po vaistų pavartojimo.

Fototerapija yra saugus neintervencinis gydymo metodas, tačiau retkarčiais gali atsirasti ir nepageidaujamų reiškinių ar komplikacijų:

  • paraudimas (eritema); esant ryškesniam paraudimui, galimas neintensyvus galvos skausmas, pykinimas;
  • pūslelės paraudimo fone;
  • niežėjimas;pigmentacija (tamsus odos atspalvis, kuris ilgainiui išnyksta ar šviesesnio atspalvio dėmės);
  • herpes simplex infekcijos (lūpų pūslelinės) paūmėjimas;
  • naujų bėrimų atsiradimas (Kebnerio fenomenas);
  • pykinimas, vėmimas vartojantiems geriamus psoralenus;
  • katarakta (vartojantiems psoralenus);
  • ankstyvesnio odos senėjimo bei odos vėžio atsiradimo ateityje problema svarstoma, tačiau moksliškai dar neįrodyta bei aktuali vartojantiems psoralenus.

Pastebėję aukščiau paminėtus reiškinius, nedelsiant informuokite apie tai gydytoją, kuris atlieka fototerapiją. Gydytojas paskirs jums reikalingas priemones nepageidaujamiems reiškiniams panaikinti, pakoreguos procedūros dozę ir laiką.

Fototerapijos procedūrą atlieka gydytojas arba slaugytoja. Kiekvienai sekančiai procedūrai Jūs būsite užregistruoti, Jums bus paskirta konkreti diena ir valanda. Į procedūrą Jūs turite atvykti Jums individualiai paskirtu laiku. Jei Jūs vėluosite į procedūrą, tą dieną procedūra gali būti atlikta tik tokiu atveju, jei tuo laiku neužsiregistravęs kitas asmuo.

Prieš pradedant fototerapijos ciklą, gydytojas supažindins Jus su šia informacija, atsakys į Jums rūpimus klausimus ir pateiks Jums pasirašyti „Sutikimą dėl siūlomo gydymo“.

FOTOTERAPIJOS PROCEDŪROS APRAŠYMAS

Prieš fototerapiją persirengimo kabinoje nusirengsite viršutinius ir apatinius rūbus. Kai nusirengsite, slaugytoja (gydytojas) uždės Jums nuo ultravioletinių spindulių akis apsaugančius akinius ir pakvies Jus į PUVA kabiną. Akinius būtina dėvėti visą procedūros laiką. Prieš uždarant kabinos duris, su skarele (nosine) nurodytas kūno vietas prisidenkite. Įsikibkite į kabinos šonuose esančias rankenas. Uždarius kabinos duris, iškart įsijungs lempos ir pasigirs ūžimas (įsijungia aušinimo sistema). Procedūra trunka nuo keliolikos sekundžių iki keliolikos minučių. Jei seanso metu pasijustumėt blogai, nedelsiant apie tai pasakykit procedūrą atliekančiam medicinos personalui. Pasibaigus seanso laikui, Jus išleis iš kabinos; iškart galėsite apsirengti. Užpildžiusi medicininę dokumentaciją, slaugytoja (gydytojas) nurodys sekančio seanso dieną ir laiką. Jei Jums skirta PUVA terapija ir Jūs gėrėte psoralenus, nepamirškite iškart po seanso atviras kūno vietas patepti apsauginiu kremu nuo saulės, o akims apsaugoti – užsidėti UVB ir UVA spindulių nepraleidžiančius akinius.

Primename, kad tik nuoseklus medicinos personalo nurodymų vykdymas, paskirtų procedūrų atlikimas laiku gali sąlygoti saugų ir efektyvų gydymą. Linkime Jums sėkmės ir gražaus bendradarbiavimo.

Jeigu Jus sudomino šis gydymo metodas, galite kreiptis informacijos į registratūrą dėl registracijos pas dermatologą bei pasikonsultuoti su gydytojais dermatovenerologais.

Informaciją paruošė:
gydytoja dermatovenerologė R.B. Šidlauskienė

Grįžti į pradinį puslapį