Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Pandemijos iššūkius įveikėme: turime didelį potencialą, dirbame susitelkę

Pandemijos iššūkius įveikėme: turime didelį potencialą, dirbame susitelkę

„Spygliuotas“ koronavirusas, privertęs žmoniją sulėtinti tempą bei iš esmės pakeitęs mūsų gyvenimus, kartu mus ir mokė – drąsiai žvelgti baimei ir nežinomybei į akis, priimti radikalius sprendimus, pertvarkyti gydymo įstaigą ir gydyti ne mūsų profilio pacientus. Ir visa tai – per vienerius kovidinės apsiausties metus.
Praėjusių metų kovo viduryje paskelbus šalyje karantiną, vyriausybė nusprendė, kad uostamiestyje užsikrėtę ar sergantys COVID-19 liga pacientai bus gydomi vienoje iš miesto gydymo įstaigų, kurioje yra Infekcinių ligų departamentas. Tačiau auganti grėsmė privertė veiklą reorganizuoti ir Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, juolab, kad infekcinių ligų gydymui RKL nėra pritaikyta.
„Daug tariantis ir diskutuojant reikėjo kasdien priimti nestandartinius sprendimus, susijusius
su infekcija ir pacientų srautų valdymu, o svarbiausia – apsaugoti personalą“, – pandemijos pradžią prisimena ligoninės vadovas Darius Steponkus.
Nuo karantino pradžios naujasis ligoninės D korpusas, uždarius jame keletą veikusių skyrių, atliko tarsi pacientų rūšiavimo funkciją: jame buvo guldomi pacientai, kuriems reikėjo suteikti skubią pagalbą ir kartu atliekamas PGR tyrimas. Esant teigiamam tyrimo atsakymui, pacientai buvo pervežami į Infekcijos ligų departamentą kitoje ligoninėje, o su neigiamu – perkeliami į mūsų ligoninės atitinkamus skyrius.
Situaciją labai sunkino tai, kad ligoninė negalėjo pati atlikti epidemiologinių tyrimų (nebuvo suteikta nei reikalinga įranga, nei reagentai) tad tyrimus reikėjo vežti į Vilnių arba kitą miesto ligoninę dėl to atsakymai užtrukdavo. O pacientų buvo daug – ligoninę tiesiog užplūdo į Lietuvą masiškai pradėję grįžti emigrantai.
„Nebuvome pasiruošę taip staigiai prasidėjusiai pasaulinei pandemijai – stigo žinių, stigo vienkartinių apsaugos priemonių, kurias naudojome darbui operacinėse. Paprastai jų užsakydavome porai savaičių, o prasidėjus pandemijai tą kiekį, siekdami apsaugoti savo darbuotojus, sunaudodavome per parą“, – apie pirmuosius iššūkius pasakoja direktoriaus pavaduotojas Zigmas Juzumas.
Ne ką mažesnis iššūkis laukė balandį, kai kitose miesto gydymo įstaigose kilus židiniams, Respublikinė Klaipėdos ligoninė tapo vienintele Klaipėdos regiono asmens sveikatos priežiūros įstaiga, teikiančia skubią pagalbą visa apimtimi. Per parą į Priėmimo – skubios pagalbos skyrių atvykdavo iki 300 pacientų. Tokį krūvį ligoninei teko atlaikyti beveik visą mėnesį.

Velykas Respublikinė Klaipėdos ligoninė pasitiko jau ir su pirmaisiais COVID-19 liga sergančiais pacientais, kuriems mūsų ligoninėje buvo atliekama inkstų dializė.

„Didžiuojuosi mūsų žmonėmis, kurie sudėtingu momentu veikė tiksliai, tarsi šveicariškas laikrodis. Stengėmės, kad pacientai būtų saugūs, gautų kuo daugiau jiems reikalingų paslaugų, mokėmės iš svetimų klaidų, siekėme išvengti savų“, – prisimena direktorius D. Steponkus.

Atšaukus pirmąjį karantiną, RKL reikėjo grįžti į įprastą veiklos ritmą – atnaujinti skyrių veiklą, ambulatorinių paslaugų teikimą, tačiau prisikviesti koronavirusinės infekcijos įbaugintus pacientus nebuvo lengva. Teko įdėti nemažai pastangų įtikinant žmones, kad rūpintis savo sveikata – būtina, o ligoninėje – saugu. Per vasarą daug gydytojų, slaugytojų neišėjo kasmetinių atostogų, nes reikėjo teikti atnaujintas planines ir ambulatorines paslaugas. Be įprasto ilgesnio poilsio medikai dirba iki pat dabar, nes rudenį mus pasitiko antroji COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) banga. Ji buvo gerokai stipresnė, bet šį kartą mes buvome pasiruošę: žinojome ką ir kaip daryti. Kaip ir per pirmąjį karantiną ligoninės veikla buvo reorganizuota, dauguma skyrių uždaryti, o medicinos personalo pajėgos sutelktos į D korpusą, kur penkiuose skyriuose pilnu pajėgumu jau pradėti gydyti pacientai, sergantys koronavirusine infekcija. Į Infekcinių ligų departamentą kitoje ligoninėje pacientai nebebuvo pervežami.

„Tarsi elitinis kariuomenės dalinys ir vėl išgelbėjome Vakarų Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą, perimdami COVID-19 liga sergančių pacientų gydymą. Visi mūsų ligoninės padaliniai ir filialai dirbo kaip aukščiausio lygio profesionalai. Sunkiu laikotarpiu jautėme Klaipėdos krašto bendruomenės paramą, savanorių pagalbą“, – sako Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus.

Tačiau lapkritį, koronavirusinei infekcijai sparčiai pradėjus plisti visuomenėje, ja užsikrėtė ir sirgo medicinos personalas. Trūko darbo rankų – vienu metu į darbą neišėjo iki 250 gydytojų, slaugytojų, pagalbinio personalo, tačiau likusieji susitelkę dirbo dvigubu ar net trigubu krūviu, kantriai kovodami už žmonių gyvybes.

„Tai parodė, kad mes sugebame organizuoti darbą, kuris mums visiškai neįprastas, mūsų ligoninėje niekada nebuvo gydomi infekcinėmis ligomis sergantys pacientai, bet mums pavyko. Darniai dirbdami komandoje, įveikėme visus iššūkius ir šiuo metu mes padėtį valdome. Jeigu ir bus dar viena banga, tai – mūsų nebegąsdina“, – sako direktoriaus pavaduotojas medicinai Z. Juzumas.

Dabar situacija ligoninėje – stabili. Koronavirusine infekcija sergančių pacientų skaičius sumažėjo iki 25 (tiesa, kasdien jis svyruoja), tačiau Reanimacijos skyriuje nėra nė vieno kovidinio paciento. Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje jau kurį laiką nebėra ir COVID – 19 liga sergančių darbuotojų. Įtampa atslūgo gruodžio pabaigoje, pradėjus skiepyti medicinos darbuotojus. Paskiepijus darbuotojus pasiektas bendras kolektyvinis imunitetas, kuris siekia per 90 procentų. Tai dar kartą patvirtina, kad skiepas – efektyvus būdas kovoti su koronavirusu. Gydymo įstaigoje dirbantys žmonės jaučiasi drąsesni, ramesni, nuotaikos linksmesnės, bet nusiraminti dar ankstoka. Virusas vis dar nenori trauktis iš mūsų gyvenimo ir gąsdina įvairiomis atmainomis, todėl turime būti budrūs, susitelkę ir kantrūs iki galo.