Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Pasaulis vėl mini Kovo 24-ąją – Tarptautinę tuberkuliozės dieną!

Pasaulis vėl mini Kovo 24-ąją – Tarptautinę tuberkuliozės dieną!

Pasaulinė sveikatos organizacijos (PSO) 2018 m. šūkis:

Ieškomi lyderiai, kurie padėtų kurti pasaulį be TB!

Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius vis dar patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą, Lietuvoje didėja atsparių vaistams tuberkuliozės atvejų.

PSO skelbia, kad:

  • Tuberkuliozė yra viena dažniausių mirtingumo nuo užkrečiamųjų ligų priežasčių.
  • Tuberkuliozė yra viena iš pagrindinių ŽIV infekuotų žmonių mirties priežasčių.
  • 2016 m. pasaulyje buvo užregistruota 490 000 atsparių vaistams tuberkuliozės atvejų.
  • Dėl pagerėjusios tuberkuliozės diagnostikos ir gydymo nuo 2000 m. iki 2016 m. išgelbėtos 53 mln. žmonių gyvybės.
  • Pagrindinis PSO siekis yra pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje iki 2030 m., 95% sumažinti mirtingumą iki 2035 m., o naujų TB atvejų skaičių iki 90%, taip pat užtikrinti, kad nė viena šeima nepatirtų didelių išlaidų dėl tuberkuliozės gydymo.

Šiems tikslams pasiekti labai svarbus ne tik medikų, bet ir politikų, vyriausybės (sveikatos apsaugos, socialinės apsaugos ir darbo ministerijų), savivaldybių, seniūnijų lyderių susivienijimas kovoje su tuberkulioze.

Viena iš pagrindinių tuberkuliozės plitimo Lietuvoje priežasčių yra stigma (gėda sirgti šia liga) bei žmonių neišmanymas, baimė, kad aplinkiniai sužinos apie jo sergamumą tuberkulioze, sergančiojo tuberkulioze ligos slėpimas net nuo artimųjų, neigimas sergamumo tuberkulioze bei nenoras gydytis. Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams.

Jei žmogus susirgo atvira tuberkuliozės forma, ligos pradžioje jis būna labai pavojingas aplinkiniams. Tačiau pradėjęs gydymą, jis greitai tampa nepavojingas. Chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtine ir sunkiai pagydoma liga, todėl tokie pacientai toliau platina ligos sukėlėjus. Tuberkuliozė pakenkia įvairius organus, bet dažniausiai – plaučius. Gydymas trunka nuo 6 – 8 mėnesių iki 24 – 36 mėnesių. Kuo greičiau išaiškinta tuberkuliozė ir pradėtas jos gydymas, tuo didesnė tikimybė išsigyti ir tik visiškai pasveikęs žmogus yra nepavojingas aplinkiniams.

Todėl labai svarbu pilnai praktikoje įgyvendinti ambulatoriškai tiesiogiai stebimą prieštuberkuliozinį gydymą (DOT’S).

Nesant geros ambulatorinės gydymo kontrolės, TB sergantys asmenys dažnai neužbaigia gydymo, todėl atsiranda atsparios TB mikobakterijų padermės.

Būtina kelti pacientų socialinę ir psichologinę motyvaciją pasveikti, skatinant socialine parama (talonai maistui, autobuso bilietui atvykti į DOT’S kabinetą) TB sergančius asmenis atvykti į DOT’S kabinetą suvartoti vaistų nuo TB. Vieniems sveikatos priežiūros specialistams dėl socialinės paramos stokos, sunku užtikrinti nepertraukiamą ambulatorinį TB gydymą. Todėl kaip niekad svarbu, kad šį darbą skatintų, remtų savivaldybių, seniūnijų administracija, jų lyderiai.

Geriausias būdas neplatinti tuberkuliozės – reguliariai tikrinti savo sveikatą, laiku pradėti gydytis ir tinkamai vartoti vaistus, vykdyti visus gydytojo nurodymus. Jei nuo jūsų galima užsikrėsti, privalote laikytis tam tikrų rekomendacijų, kad apsaugotumėte aplinkinius:

  • Gerkite vaistus taip, kaip nurodyta. Tai labai svarbu!
  • Patalpose bendraujant su medicinos personalu, šeimos nariais dėvėti medicininę kaukę, o kosint, čiaudint visada prisidenkite burną servetėle. Panaudotą kaukę ar servetėlę įdėkite į plastikinį maišelį, gerai užriškite ir išmeskite arba sudeginkite.
  • Laikykitės atokiau nuo aplinkinių ir venkite sąlyčio su namiškiais.
  • Dažnai vėdinkite palatą, kambarį (jei lauke nėra labai šalta), tai padės sumažinti tikimybę, kad tuberkuliozės bakterijos liks patalpoje ir jomis užsikrės patalpoje esantys kiti žmonės. Tuberkuliozė plinta mažose uždarose, blogai ar nepakankamai vėdinamose patalpose

 

Paruošė l. e. p. Tuberkuliozės filialo vadovė Romualda Gylienė