Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Psichikos sveikata: kuo galima pakeisti vaistus ir lovą?

Psichikos sveikata: kuo galima pakeisti vaistus ir lovą?

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą organizuojami Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai padeda iš arčiau susipažinti su galimybėmis, kaip saugoti ir stiprinti psichikos sveikatą. Psichiatrijos filialo specialistai atviri: nesitikėjo, kad renginys sukels tokį didelį susidomėjimą tarp pacientų ir pačių kolegų.

POKYTIS. Goda Valantiejienė pasidžiaugė, kad neigiamas požiūris į psichikos sveikatos specialistus pasitaiko vis rečiau. „Vakarų ekspreso“ nuotr.

Svarbiausia – nebijoti

Nuo rugsėjo 10 iki spalio 10 dienos Lietuvoje minimas Atviros psichiatrijos mėnuo. Šias datas jungia dvi psichikos sveikatai svarbios tarptautinės dienos: Pasaulinė savižudybių prevencijos diena, minima rugsėjo 10-ąją, ir spalio 10-oji – Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Atviros psichiatrijos mėnuo šalyje organizuojamas 10-ąjį kartą.

Pirmą kartą į šią akciją įsitraukianti Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos filialo specialistų komanda šių metų Atviros psichiatrijos mėnesį pasitinka bendru Psichiatrų asociacijos šūkiu „Ne tik lova ir ne tik vaistai gydo“.
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos filialo Vaikų psichiatrijos skyriaus vedėja, vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Valantiejienė paaiškino, kad renginio šūkis atspindi pagrindinį mėnesio veiklų tikslą.

Skleisdami šią žinutę, psichikos sveikatos specialistai siekia priminti visuomenei, kad sutrikus psichikos sveikatai Lietuvoje ir Klaipėdoje teikiama plačiai prieinama kvalifikuota medicininė pagalba, tačiau svarbiausia – nebijoti ir laiku kreiptis.

Per mėnesį truksiančius renginius žmones norima plačiau supažindinti ne tik su psichiatrų konsultacijomis, bet ir su kitais galimais psichikos sutrikimų gydymo būdais. Psichiatro komandoje dirba devyni įvairių sričių specialistai. Renginiai sudarys galimybę artimiau susipažinti su kineziterapeutais, ergoterapeutais, meno ir muzikos terapeutais, kurie taip pat padeda gerinti psichikos sveikatą.

Drąsiau ieško pagalbos

„Kitas mūsų renginių tikslas yra nuolatinis: mažinti stigmą apie psichikos sveikatą“, – paaiškino vaikų ir paauglių psichiatrė G. Valantiejienė. Ji pasidžiaugė, kad atkaklios pastangos duoda rezultatų – neigiamas požiūris į psichikos sveikatos specialistus mažėja ir vis daugiau žmonių išdrįsta kreiptis pagalbos.

Gydytoja pastebi, jog vis daugiau žmonių žino, kad sunkiu momentu gali padėti ir psichoterapeutas, ir įvairios menų terapijos. Kolegei antrino Lietuvos biblioterapijos asociacijos prezidentė, gydytoja psichiatrė dr. Jūratė Sučylaitė, pastebėdama, kad jaunesnioji karta vis drąsiau kreipiasi pagalbos, nors dar visai neseniai žmonės bijodavo ne tik psichiatro, bet ir psichologo.

„Žmonės tampa vis atviresni ir pradeda rūpintis savo psichikos sveikata. Į renginius ir gydytojų konsultacijas pirmiausia kviečiame tuos, kuriems vis dar nedrąsu. Konsultacijos labiau skiriamos supažindinimui, kaip vyksta konsultacijos, kas yra psichiatrija, kaip rasti geriausią pagalbos būdą“, – aiškino G. Valantiejienė.

Pastebima, kad per pastaruosius metus Lietuvoje gerokai padaugėjo privačių psichikos sveikatos centrų, psichologų konsultacijų, slaugos, globos įstaigų, taip pat teikiančių atokvėpio, trumpalaikės globos paslaugą – tai rodo, kad psichikos sveikatos bėdų turintys žmonės drąsiau kreipiasi pagalbos ir jiems teikiamos paslaugos tampa vis paklausesnės.

„Pandemija parodė, kad psichologinę pagalbą galima gauti ir nuotoliniu būdu, nors gal tai ir nėra auksinis standartas, tačiau ši situacija pagerino psichologinės pagalbos prieinamumą regionuose“, – sakė gydytoja psichiatrė.


DŽIAUGSMAS. Kartu su ja kolegoms pasiūliusi pamuzikuoti muzikos terapeutė Vita Glinskytė tikino, kad muzika žadina gyvenimo džiaugsmą. Jai talkino rezidentas Artūras Bobin.
Konsultacijos paklausios

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos filialo vyriausioji slaugytoja Vidmantė Jonauskienė neslėpė, kad pirmasis bandymas išeiti į viešumą su įvairaus pobūdžio renginiais maloniai nustebino aktyvumu: iš pradžių sumanę padaryti vieną kitą renginį, aktyviai įsitraukus darbuotojams, įvairių veiklų spektras ir kiekis gerokai išaugo.

Tad visą mėnesį gyventojai, įvairių sričių specialistai bus kviečiami į paskaitas, diskusijas, anonimines specialistų konsultacijas, taip pat sudaryta galimybė susipažinti su įvairomis psichoterapijos sritimis: užsiėmimus ves psichoterapeutai, dailės, muzikos terapeutai, kineziterapeutai.

„Žmonės galės plačiau susipažinti su psichoterapijos būdais ir įsitikinti, kad sveikti padeda ne tik lova ir vaistai“, – reziumavo psichiatrė G. Valantiejienė, kuri praplėsti žinias apie psichikos sveikatą kvietė ne tik eilinius žmones, bet ir kolegas.

Suplanuoti renginiai orientuoti trimis kryptimis: ligoninės darbuotojams, siekiant formuoti tvirtesnę komandą, paskaitos darbuotojams ir ligoninės administracijai, viešos paskaitos gyventojams. Tarp suplanuotų renginių numatytas ir nuotolinis susitikimas su įvairių sričių specialistais, kuriame bus kalbama apie psichiatrijos pagalbą Klaipėdos regione. Pasak G. Valantiejienės, šią paskaitą inspiravo patys darbuotojai, teiraudamiesi, kur nukreipti pacientą dėl blogos emocinės savijautos.

Rengiamos vaikų, paauglių ir suaugusiųjų anoniminės konsultacijos. Pirmosios registracijos dienos parodė, kad tokios konsultacijos – itin paklausios. Norinčiųjų sąrašai į visų amžiaus grupių konsultacijas gana greitai užsipildė.


DALYVĖ. Vyriausioji slaugytoja Vidmantė Jonauskienė noriai įsitraukė į muzikos terapijos seansą. „Vakarų ekspreso“ nuotr.
Padeda pažadinti resursus

Muzikos terapeutė Rasa Jautakytė pastebi, kad vis daugiau žmonių atranda meno, muzikos terapijas – jos vis labiau populiarėja. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo požiūrio, ko žmogus nori – gydytis vaistais ar rinktis kitokias alternatyvas.

„Ką reiškia terapija? Tai gydymas, pagalba. Žmogaus resursų pažadinimas“, – pridūrė R. Jautakytė. Kolegei atitarė muzikos terapeutė Vita Glinskytė, pastebėdama, jog psichikos sveikata yra žmogaus sugebėjimas prisitaikyti prie kintančių gyvenimo sąlygų, o muzikos terapija yra resursas, padedantis pažadinti gyvenimo džiaugsmą. Tai įrodyta ir moksliniais tyrimais.

Vitos kolegos neslėpė, kad išbandžiusieji muzikos terapiją iš pradžių jautėsi susikaustę, tačiau iš terapijos išėjo geresnės nuotaikos ir atviresne širdimi.

Daugiau informacijos apie organizuojamas veiklas galima rasti Respublikinės Klaipėdos ligoninės svetainėje ir socialinėje feisbuko paskyroje.

Straipsnio šaltinis: “Vakarų ekspresas” 2022 09 14