Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Respublikinė Klaipėdos ligoninė taiko pažangią kamieninių ląstelių metodiką

Respublikinė Klaipėdos ligoninė taiko pažangią kamieninių ląstelių metodiką

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje surengtame moksliniame praktiniame seminare “Liposakcija ir jos pritaikymas šiuolaikinėje medicinoje” iš įvairių Lietuvos miestų susirinkę ortopedai- traumatologai aiškinosi, kaip iš paciento riebalinio audinio gautas kamienines ląsteles panaudoti kelio sąnario artrozei bei išeminei opai gydyti.

Pasaulyje vis plačiau diegiama kamieninių ląstelių terapija įvairioms ligoms gydyti. Jų šaltiniu gali būti ne tik kaulų čiulpai, bet ir paciento riebalinis audinys. Tokios procedūros Lietuvoje vis dar naujiena, dažniausiai atliekamos privačiose klinikose Vilniuje ir Kaune. Pastaruoju metu šią metodiką pradeda taikyti ir Respublikinės Klaipėdos ligoninės specialistai.

Prieš metus jau buvo atlikta viena tokia procedūra, šiemet rugsėjo pradžioje vykusio minėto mokslinio praktinio seminaro metu – dar dvi. Šiame seminare kalbėta apie biologinį neoperacinį degeneracinių ligų gydymo metodą, kai ligoms gydyti panaudojami paties paciento audiniai – šiuo atveju naudojant LIPOGEMS technologiją iš riebalinio audinio išgautos kamieninės ląstelės. LIPOGEMS terapijos metu, naudojant specialų vienkartinį įrankių komplektą, iš paciento (dažniausiai pilvo srities poodžio) yra surenkamas riebalinis audinys. Jis apdorojamas specialiu prietaisu, išvalomas nuo uždegiminių ląstelių ir implantuojamas į ligos pažeistą vietą, kur reikalinga pažeistų organų regeneracija.

„Vienai pacientei dėl kelio sąnarių artrozės buvo atlikta LIPOGEMS procedūra – injekuotos kamieninės ląstelės į abu kelio sąnarius. Kitam pacientui, turinčiam trofinę opą ir galūnės išemiją, siekiant paskatinti audinių regeneraciją, kamieninių ląstelių buvo suleista šalia opos“, – paaiškino operacijas atlikęs Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriaus vedėjas Aleksandras Valdas Mačiulis.

Abi procedūros buvo tiesiogiai transliuojamos ir gyvai komentuojamos seminaro dalyviams. Patirtimi, kaip techniškai teisingai paimti riebalinį audinį, su seminaro dalyviais dalijosi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Plastinės chirurgijos skyriaus vedėjas Rokas Bagdonas, pranešimą skaitė ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas ortopedas traumatologas Andrius Šaikus.

Lietuvoje kamieninės ląstelės dažniausiai naudojamos ortopedijos ir traumatologijos srityse.

Teigiama, kad jos atstato pažeistus audinius, mažina uždegimą, pagreitina gijimą, naudojamos ir osteoartrito, reumatoidinio artrito, įvairių audinių atrofijų, kojų trofinių opų ir kitoms ligoms gydyti.

Pranešimą apie kamieninių ląstelių indikacijas bei kontraindikacijas skaitęs V. Mačiulis akcentavo, kad tokių procedūrų nereikėtų įvardinti kaip panacėjos, tačiau kai kuriais atvejais tai iš tiesų labai veiksminga pagalba pacientui.

“Internete mirgėte mirga informacijos, kad tokiu būdu galima išgydyti visų stadijų artrozę, bet nereikėtų viskuo šventai tikėti. Mano nuomone, šis biologinis neoperacinis gydymo metodas yra veiksmingas pradinėse ligos stadijose, tačiau, kai jau kremzlės visai nėra ir kaulas remiasi į kaulą – teigiamo efekto sunku tikėtis.Tad kiekvieno paciento atvejį reikia nuodugniai išsiaiškinti, kad jam būtų paskirtas efektyviausias gydymo metodas“, – kalbėjo V. Mačiulis.

LIPOGEMS technologija paremta procedūra – minimaliai invazinė, užtrunkanti 30-60 min. Pacientas tą pačią arba kitą dieną jau gali keliauti namo. Tiesa, procedūros efektas juntamas ne iš karto, o maždaug po 4-6 savaičių.

„Po šios procedūros, kartais gali tekti kurį laiką nešioti specialų įtvarą, tačiau neilgai, jau po dviejų savaičių galima ir su dviračiu važiuoti“, – teigė A. V. Mačiulis.

Gydytojas priminė, kad šių procedūrų Ligonių kasos kol kas nekompensuoja.

Respublikinė Klaipėdos ligoninė taiko pažangią kamieninių ląstelių metodiką

Į mokslinį praktinį seminarą susirinkę gydytojai išgirdo ne tik teoriją, bet ir tiesiogiai galėjo stebėti, kaip vyksta procedūra, gyvai užduoti klausimus.


Respublikinė Klaipėdos ligoninė taiko pažangią kamieninių ląstelių metodiką

LIPOGEMS terapijos metu iš paciento pilvo srities poodžio surinktas riebalinis audinys apdorojamas specialiu prietaisu, išvalomas nuo uždegiminių ląstelių ir implantuojamas į ligos pažeistą vietą, kur reikalinga pažeistų organų regeneracija.