Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – moderniausi tyrimai

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje – moderniausi tyrimai

Jau artimiausiu metu Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje bus atliekami patys moderniausi Lietuvoje branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai, leisiantys kur kas greičiau ir tiksliau diagnozuoti net sunkiausias ligas.

Laima Laukaitytė

Išskirtinis savo galimybėmis

Magnetinio rezonanso tyrimas

Pirmieji pacientai jau išbandė Respublikinės Klaipėdos ligoninės įsigytą moderniausią 3 teslų galingumo magnetinio rezonanso aparatą. Tokio galingumo aparatas yra vienintelis ne tik Vakarų Lietuvoje, bet ir visoje šalyje.

Kaip paaiškino ligoninės gydytojas radiologas Artūras Čiuvašovas, teslų skaičius nusako magnetinio lauko stiprumą. Kuo jis stipresnis, tuo geresnės diagnostikos galimybės sudaromos gydytojams.

Tad nuo šiol  gydytojai specialistai galės išgauti geresnius, raiškesnės bei aukštesnės kokybės vaizdus. Naujasis aparatas taip pat sudaro galimybę matyti ne tik anatominį vaizdą, bet ir įvertinti organizmo funkcijas.

Naujasis magnetinio rezonanso aparatas yra išskirtinis savo dizainu, tad nuo šiol atliekant tyrimą nekils problemų stambesniems, platesnių pečių ar tam tikrų judėjimo sutrikimų turintiems pacientams.

Seniau bėdų kildavo ir norint ištirti sunkiasvorius ligonius. Dabar galima pakelti net iki 250 kilogramų sveriančius žmones.

Pagerėjusios diagnostikos galimybės leidžia ištirti visą pacientą – nuo galvos iki kojų. Specialios keliams, čiurnoms pritaikytos ritės leidžia išgauti šioms kūno vietoms pritaikytus raiškius vaizdus, taip palengvinant gydytojų traumatologų darbą.

Tad daugiaprofilinės ligoninės, į kurią patenka nemažai sunkių ligonių iš įvairių regionų, specialistai džiaugiasi sulaukę puikių diagnostikos galimybių.

Pagerėjo diagnostika

Naujuoju aparatu galima atlikti difuzijos, perfuzijos, spektroskopijos tyrimus. Jie itin anksti leidžia nustatyti dėl ligos atsiradusius pokyčius organizme. Pavyzdžiui, insulto atveju labai anksti pasikeičia ląstelės turinys, tačiau įprasti tyrimai šito neleidžia pastebėti.

Spektroskopijos tyrimas padeda įvertinti  medžiagų apykaitos produktų sudėtį. Mat ligos atveju, palyginti su sveikomis kūno vietomis, vienų medžiagų daugėja, o kitų mažėja. Kaip paaiškino A.Čiuvašovas, ši ansktyva ligos diagnostika taip pat leidžia atskirti ligas, kurios iš pažiūros atrodo vienodai, bet viduje esančių medžiagų sudėtis padeda jas atskirti.

Perfuzijos tyrimas atskleidžia kraujotakos pokyčius sveikuose ir ligos pažeistuose audiniuose per tam tikrą laiką.

Tad užfiksuoti ankstyvi organizmo pokyčiai leidžia gana greitai užkirsti kelią ligai, kol ji dar nespėjo įsisenėti.

Išsklaido abejones

Magnetinis rezonansasNaujasis ligoninės pirkinys angiografijos – kraujagyslių tyrimus leidžia atlikti kur kas paprasčiau ir greičiau, nes jiems nenaudojamos kontrastinės medžiagos.

Moderniu magnetinio rezonanso aparatu galima atlikti labai pažangius galvos smegenų tyrimus. Jis taip pat turi daug pranašumų, tiriant sąnarius, nes leidžia įvertinti kaulo, kremzlės, raiščių, minkštųjų audinių ankstyvus pokyčius.

Naujomis diagnostikos galimybėmis ypač džiaugiasi gydytojai urologai, kurie nuo šiol galės labai išsamiai ištirti prostatą Mat pasitaiko atvejų, kai laboratoriniai tyrimai parodo onkologinę ligą bei prostatos padidėjimą, tačiau biopsijos tyrimas šito nepatvirtina. Tokiais atvejais suabejojama, ar žmogus iš tiesų serga vėžiu.

Gerokai tikslesnis magnetinio rezonanso tyrimas padės išsklaidyti šias abejones ir patikslinti diagnozę. Be to, tokiems pacientams bus galima anksčiau nustatyti ligą. Mat kuo anksčiau ji diagnozuojama, tuo lengviau ji pasiduoda gydymui.

Tyrimas tapo trumpesnis

Naujasis aparatas leidžia džiaugtis ne tik geresne diagnostika. Sutrumpėjo ir paties tyrimo trukmė.  Ligoninės anksčiau įsigytas 0,25 teslos galingumo aparatas yra 12 kartų silpnesnis nei naujasis. Tad, pavyzdžiui, kelio tyrimas šiuo senuoju aparatu užtrukdavo apie 45 minutes ar net valandą. Naujuoju aparatu toks tyrimas atliekamas per gerokai trumpesnį laiką – 15-20 minučių.

Žinoma, tyrimo trukmė priklauso ir nuo tiriamos kūno vietos.

Su naująja įranga dirbs trys gydytojai radiologai. Jie planuoja dirbti visą darbo dieną, per kurią būtų aptarnaujama nemažai pacientų.

Tikimąsi, kad nuo šiol gerokai pagerėjus pacientų galimybėms išsitirti magnetinio rezonanso aparatu, gerokai sutrumpės eilės. Nors jau dabar jaučiamas didžiulis žmonių susidomėjimas išsitirti naujuoju aparatu.

Pasak A.Čiuvašovo, tai sudėtingas ir brangus tyrimas, tad gydytojas specialistas turi nuspręsti, ar jis iš tiesų yra reikalingas. Būtent dėl šios priežasties norint išsitirti reikės gydytojo specialisto siuntimo.

Pateikia klausimyną

Prieš magnetinio rezonanso tyrimą pacientui pateikiamas išsamus klausimynas apie kūne esančius svetimkūnius, stimuliatorius ir kitas su sveikata susijusias aktualijas. Taip siekiama išsiaiškinti, ar žmogui galima atlikti šį tyrimą, taip pat norima nustatyti, ar esama tam tikrų trikdžių, galinčių turėti įtakos vaizdų tikslumui bei ryškumui.

Kartais žmonės ne visada žino apie operacijų metu paliktus svetimkūnius: plokšteles, varžtus, stimuliatorius ir pan. Tad gydytojai radiologai pataria prieš bet kokią atliekamą operaciją ar po jos pasidomėti, ar vėliau jam bus galima atlikti  magnetinio rezonanso tyrimą.

Vėliau tokia informacija būtų naudinga ir pačiam pacientui, ir gydytojui, sprendžiančiam, ar galima atlikti magnetinio rezonanso tyrimą.

Prašo nesipuošti

Prieš tyrimą pacientų paprašoma persirengti specialiais drabužiais, kuriuose nebūtų metalinių daiktų ar detalių. Mat stiprus magnetinis laukas juos veikia.

Magnetinis rezonansasKad šie žodžiai nėra tušti, gydytojas radiologas parodo konkrečiu pavyzdžiu – prie aparato prieina stipriai laikydamas raktų ryšulį. Šis akivaizdžiai paveikiamas magnetinio lauko.

Dėl galimo neigiamo metalinių daiktų poveikio griežtai kontroliuojamas žmonių patekimas į patalpą, kurioje yra įrengtas aparatas. Nes bet koks net smulkiausias metalinis daiktas skrenda į magnetinio lauko centrą. Į jį patekusi net mažutė sąvaržėlė iškraipytų tyrimo vaizdą. Būtent dėl šios priežasties prie magnetinio rezonanso kabineto durų pasitinka daug įspėjamųjų ženklų.

Gydytojai  radiologai moterims prieš tyrimą patarė papuošalus palikti namuose ir geriau ateiti nepasidažiusioms, nes kai kurių  makiažo priemonių sudėtyje yra metalinių granulių.

Medicinos literatūroje aprašyti atvejai, kai dėl neigiamo aparatūros poveikio į akių šešėlius, pacientė patyrė  nudegimų. Jungtinėse Amerikos Valstijose prieš šį tyrimą moterų net paprašoma nusivalyti makiažą.

Neigiamai paveikti magnetinį lauką gali ir spalvotos tatuiruotės. Visus iškylančius klausimus specialistai pataria išsiaiškinti su medikais prieš tyrimą.  Nepaisant visų įspėjimų, gydytojai patikino, kad šis tyrimas jokių liekamųjų reiškinių nepalieka.

Įrengė atskiras patalpas

Gydytojai radiologai taip pat pažymėjo, kad magnetinio rezonanso tyrimas nepakeičia kompiuterinės tomografijos. Šie abu tyrimai tiesiog vienas kitą papildo. Tad nereikėtų skubėti išsitirti vien naujuoju aparatu, o geriau laikytis tyrimų eiliškumo ir dėl visko tartis su gydančiu specialistu.

Sergantiems lėtinėmis ligomis pacientams prieš magnetinio rezonanso tyrimą patariama atsinešti ir išrašus apie ankstesnių tyrimų rezultatus. Jie gydytojui radiologui padeda įvertinti galimus pakitimus ir nustatyti tikslesnę diagnozę.

Beje, įsigijus naują modernią aparatūrą pagalvota ir apie pacientų patogumą. Jiems ligoninėje įrengta nauja patalpa su atskiru įėjimu ir registratūra. Tad jaukioje aplinkoje pacientai galės laukti savo eilės. Įrengtos atskiros patalpos

Šaltinis: dienraštis “Klaipėda”, 2013-03-26