Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Slaugytojams – pasaulinis dėmesys

Slaugytojams – pasaulinis dėmesys

Šių metų rugsėjo 2-3 dienomis Vienoje, Austrijoje vykęs pasaulinis slaugytojų forumas „World Nursing Forum“, kuris vyko kartu su XIII tarptautine reumatologijos ir traumatologijos konferencija, sukvietė slaugos ekspertus ir gydytojus iš viso pasaulio pasidalinti patirtimi ir įžvalgomis.

Didelis dėmesys jame skirtas slaugytojų vaidmeniui šiuolaikinėje sveikatos sistemoje, keliamiems iššūkiams ir jų problemoms.

Toks dėmesys slaugytojams, pasak pasaulinio slaugytojų forumo dalyvės, Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojos slaugai Andželikos Zavackienės, – neatsitiktinis.

Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu 2020 m. paskelbti šiuolaikinės slaugos pradininkės Florencijos Naitingeil metais. 1860-aisiais Londone, Šv.Tomo ligoninėje ji įsteigė pirmąją nepriklausomą vienuolių slaugytojų mokyklą, prieš tai, su grupe bendraminčių, atlikusi pasaulines slaugos bei ligonių valdymo reformas.

Oficialų kvietimą, skaityti pranešimą tarptautiniame renginyje „World Nursing Forum“ iš „PULSUS“ konferencijų organizatorių A.Zavackienė gavo po vasaros pradžioje Respublikinės Klaipėdos ligoninės kartu su Klaipėdos universitetu surengtos tarptautinės slaugytojų konferencijos. O netrukus direktoriaus pavaduotoją slaugai pasiekė dar du oficialūs kvietimai: lapkričio 11 -12 d. dalyvauti „World Congress On Nursing&Healthcare“ Romoje, Italijoje bei lapkričio 14-15 dienomis – konferencijoje „World Conference On Nursing“ Jungtinėse Amerikos Valstijose, San Fransiske.

„Labai džiaugiuosi, kad šiandien Lietuvos slaugytojai kviečiami dalyvauti pasaulinio lygio renginiuose kartu su pasaulio slaugos ekspertais“, – sako A.Zavackienė.

Vienintelė iš Lietuvos ir Baltijos šalių Vienoje, pasauliniame slaugytojų forume dalyvavusi Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai A.Zavackienė, savo pranešime pristatė Lietuvos Nacionalinės slaugos politikos gaires 2016 – 2025 metams, kalbėjo apie slaugytojų poreikį, jų pasiskirstymą šalyje, slaugytojų darbo užmokesčio netolygumus sveikatos priežiūros įstaigose, studentų skaičiaus planavimą ir absolventų įdarbinimo galimybes pateikiant naujausius 2019 m. Higienos instituto bei Valstybinės ligonių kasų duomenis.

Pranešime taip pat buvo pristatyta dalis A.Zavackienės ir bendraautorių (L.Gedrimės, D.Didvalės, A.Skarbalienės) 2018 m. atlikto tyrimo „Slaugytojo profesijos prestižo nuomonė Lietuvoje“ rezultatai.

„Klausytojų forume buvo nedaug, tai leido, iš viso pasaulio susirinkusiems ekspertams, didesnį dėmesį skirti diskusijoms. Prieš skaitant pranešimą, buvo pristatomas kiekvienas autorius – pateiktos biografijos, mokslų, patirties, pasiekimų santraukos. Tai leido geriau pažinti kolegas, užduoti konkrečius, aktualius klausimus, palengvino ir pagyvino diskusijas“, – pastebi forumo dalyvė A. Zavackienė.

Ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai pabrėžė, kad ir Lietuvoje, ir pasaulyje slaugytojai susiduria su panašiomis problemomis ir iššūkiais: abiturientai nesirenka slaugytojų studijų, slaugytojų trūkumas, slaugytojo profesijos neįvertinimas, blogos darbo sąlygos, žemas darbo užmokestis, migracija, kultūriniai skirtumai teikiant sveikatos priežiūros paslaugas ir kt.

„Pvz., musulmonų, kiniečių ar afroamerikiečių slaugytojų požiūris į higieną, atsakomybę skiriasi tarkim nuo Europos slaugytojų. Todėl vykstant migracijai, jiems sunku atitikti Europos šalių slaugytojų kompetencijas, pareigas ir atsakomybę. Tarptautiniai kultūriniai skirtumai gimdo priešybes. Lietuva tos problemos dar nejaučia, bet pasaulyje ji jau ryškėja“,- sako A.Zavackienė.

Andželika Zavackienė pasidžiaugė, kad pasaulio ekspertai,ypač gydytojai, kalbėdami apie gydymą, atskleidė slaugytojo svarbą jų kasdieniniame darbe, akcentavo slaugytojo indėlį komandoje.

„Pranešėjas iš Austrijos papasakojo apie atliktą tyrimą, teikiant pagalbą pacientui po traumos. Pastebėta, kad į įvykio vietą gaivinti paciento atvykus dviem gydytojams anesteziologams, darbas be slaugytojos sulėtėja 30-40 procentų“, – pasakoja direktoriaus pavaduotoja slaugai.

Kitų pranešimuose, pasak A.Zavackienės, akcentuota kaip svarbu įtraukti slaugytoją į sveikatos priežiūros komandą ir jų kompetencijų plėtrą.