Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Sveiki inkstai – geros savijautos rodiklis

Sveiki inkstai – geros savijautos rodiklis

Pasak Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) gydytojų nefrologų, moterims yra didesnė rizika susirgti inkstų ligomis dėl nėštumo bei autoimuninių ligų, o tai, kad šiemet Pasaulinė inkstų diena sutampa su Moters diena, suteikia galimybę įvertinti moterų sveikatos, ypač inkstų, svarbą dabartinėje visuomenėje ir ateities kartoms, labiau įsigilinti į unikalius moterų inkstų ligų aspektus.

Lėtine inkstų liga serga apie 10 procentų pasaulio populiacijos, tai yra viena iš 20 dažniausių mirties priežasčių, o lėtinė inkstų liga yra labiau paplitusi būtent tarp moterų. RKL Nefrologijos skyriaus vedėjo, gydytojo nefrologo dr. Arvydo Dargevičiaus teigimu, bendradarbiaudami su urologais, nefrologai gali padėti žmonėms, kenčiantiems nuo inkstų ligų bei kitų susijusių sutrikimų, grįžti į įprastą gyvenimo ritmą ar gyventi komfortiškiau.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Nefrologijos skyriuje tiriami ir gydomi pacientai, sergantys ūmiomis ir lėtinėmis komplikuotomis šlapimo takų infekcijomis, inkstų nepakankamumu, įgimtomis inkstų ligomis, inkstų akmenlige, sisteminėmis ligomis su inkstų pažeidimu ir kt. Taip pat pacientai ruošiami pakaitinei inkstų terapijai – hemodializei, peritoninei dializei, inkstų transplantacijai. Atliekamos hemodializės, taip pat ir peritoninės.

Įvairūs veiksniai

Šlapimo takų infekcijos – viena dažniausių problemų, dėl kurių kreipiamasi į urologus bei nefrologus.

“Hormonų svyravimai bei anatominiai skirtumai lemia, kad šlapimo takų infekcijomis moterys, merginos dažniau serga jauname amžiuje, o vyrai – vyresniame amžiuje, kai atsiranda problemų su prostata, šlapimo nutekėjimu. Vis dėlto vyresniame amžiuje dėl hormonų kiekio pokyčio organizme moterys susiduria su šlapimo nelaikymo problema”, – teigė gydytoja nefrologė dr. Renata Dargevičienė.

Medikės teigimu, net iki 95 proc. jaunų moterų bent kartą perserga šlapimo pūslės uždegimu, kuriuo dažniausiai susergama peršalus, nusilpus imuninei sistemai. Gydyti pūslės uždegimą būtina, kad jis neišsivystytų į inkstų geldelių uždegimą. Jeigu infekcijos laiku negydomos, jos tampa lėtinėmis. Tai gali baigtis inkstų nepakankamumu ir dializėmis.

Inkstų veiklai įtakos turi daug veiksnių, pavyzdžiui, įgimtos inkstų ligos, autoimuninės ligos, cukraligė, inkstų akmenligė, aukštas kraujospūdis, nutukimas, dažnai vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, vyresnio amžiaus žmonėms – inkstų kraujagyslių aterosklerozė. Dalies rizikos faktorių kontroliuoti negalima, pavyzdžiui, įgimtų ligų, tačiau kai kuriuos galima koreguoti.

Moterims yra būdingi išskirtiniai inkstų ligos išsivystymo rizikos veiksniai, pavyzdžiui, nėštumas, kuris yra unikali moters būsena ir tuo pačiu labai dažna ūmaus inkstų nepakankamumo priežastis. Preeklampsija (liga, pasireiškianti nėščioms moterims arterinio kraujospūdžio pakilimu ir baltymo atsiradimu šlapime) ir kitos būklės, esant padidėjusiam kraujo spaudimui, pasireiškia iki 10 proc. visų nėštumų ir jų atveju inkstai yra pagrindinis pažeidimo taikinys. Preeklampsija taip pat yra rizikos veiksnys tolesniam jau esančios lėtinės inkstų ligos ir galutinio inkstų nepakankamumo vystymuisi.

Esant inkstų nepakankamumui yra didesnė nevaisingumo rizika. Esant galutiniam nepakankamumui, ji net 100 kartų didesnė lyginant su bendra populiacija. Vaisingumas dalinai atsistato po inkstų transplantacijos, tačiau išlieka didesnė nėštumo komplikacijų tikimybė.

Dalimi autoimuninių ligų, tokių kaip sisteminė raudonoji vilkligė, reumatoidinis artritas bei sisteminė sklerodermija, beveik išskirtinai serga moterys. Visos šios ligos pažeidžia daugelį organų, jų tarpe ir inkstus. Jei sistemine raudonąja vilklige daugiausiai serga reprodukcinio amžiaus moterys, tai reumatoidinis artritas dažniausiai pasireiškia menopauziniu laikotarpiu, todėl abi šios ligos siejamos su estrogenų kiekio kitimais.

Nuo tyrimų iki pakaitinės terapijos

Diagnozuojant inkstų ligas atliekamos biopsijos, imunologiniai, mikrobiologiniai, biocheminiai, invaziniai tyrimai.

“Turime labai gerą mikrobiologinių tyrimų laboratoriją, per 24 valandas galime nustatyti infekcijos sukėlėją ir jo jautrumą vaistams. Gydymui labai naudinga tai, kad nereikia laukti 3-4 dienas, kol bus išskirtas sukėlėjas. Taip pat labai gerai tai, kad dirbame kartu su urologais, galime kompleksiškai spręsti šlapinimosi sistemos problemas – komandinis darbas duoda gerų rezultatų”, – sakė gydytoja R. Dargevičienė.

Gydytojas nefrologas A. Dargevičius džiaugėsi, kad ligoninėje po kelių metų pertraukos vėl atliekama plazmoferezė – kraujo valymas, pašalinant iš jo tam tikrus baltymus. Anksčiau norint tai atlikti, pacientams iš Vakarų Lietuvos reikėdavo vykti į Vilnių ar Kauną, bet išaugus poreikiui pacientų patogumui tai vėl atliekama Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje.

Pakaitinė inkstų terapija – dializės bei transplantacija – yra būtini gyvybei išsaugoti. Transplantacija yra geriausias pakaitinės inkstų terapijos būdas, tačiau nustatyta, kad moterys rečiau būna recipientės, tačiau dažniau tampa donorėmis savo vaikams ir sutuoktiniams. Būna situacijų, kai inkstai nustoja funkcionuoti staiga, pavyzdžiui, dėl kokių nors vaistų, gretutinių sunkių ligų. Tuomet taikoma ūmi dializė, po kurios dalies pacientų inkstų veikla atsikuria.

Tačiau dažniausiai pasitaiko lėtinės ligos, dėl kurių pacientams tenka lankytis Hemodializės skyriuje nuolatinėms procedūroms. Per metus šiame skyriuje atliekama apie 6000 procedūrų. Įprastoms dializės procedūroms naudojami patikimi ir saugūs aparatai, kiekvieną savaitę pacientai prie jų praleidžia po 12 valandų – 3 kartus po 4 valandas. Hemodializės metu specialiu aparatu iš organizmo šalinami nereikalingi medžiagų apykaitos produktai ir skysčiai. Dializatorius prijungiamas per suformuotą fistulę ir filtruoja paciento kraują, kol jame nelieka nereikalingų medžiagų. R. Jurkuvienės vadovaujamas slaugytojų personalas užtikrina, kad šis laikas praeitų kiek įmanoma patogiau ir lengviau, kiekvieną dieną pacientų būklę stebi ir gydytojas nefrologas.

“Dauguma žmonių, išgirdę inkstų funkcijos nepakankamumo diagnozę, bijo, kad bus neįgalūs, kad negalės susirasti darbo ar jo dirbti, kad bus visiškai priklausomi nuo medikų. Vis dėlto galima gyventi gana kokybišką gyvenimą net tada, kai atliekamos dializės, nes procedūrų laikas dažniausiai derinamas prie pacientų gyvenimo ritmo, kad sukeltų kuo mažiau diskomforto. Žmonės nesijaučia taip puikiai, kaip jaučiasi sveiki, tačiau jaučiasi gerai”, – sakė R. Dargevičienė.

Be to, RKL Vakarų Lietuvoje yra vienintelis dializės centras, kuris taiko namų dializės metodą – peritoninę dializę. Šiuo metu tokiu būdu dializė atliekama 13 pacientų.

“Pacientas turi pats išmokti tai atlikti taisyklingai, įgauti įgūdžių. Mokome pacientus tinkamai viską atlikti, nes jie patys atsako už savo veiksmus. Labai svarbu, kad žmogus suprastų, kodėl būtina viską atlikti būtent taip, kaip nurodo specialistai. Pacientai ar jų artimieji, atliekantys procedūrą savarankiškai, turi būti labai motyvuoti ir supratingi, kad būtų išvengiama komplikacijų. Be to, prireikus konsultuojame pacientus visą parą”, – pasakojo Hemodializės skyriaus vyresnioji slaugytoja Rita Jurkuvienė.

Pasekmės gali būti skaudžios

Lėtinė inkstų liga gali nulemti daugelį sveikatos sutrikimų, iš kurių dalis būdingi būtent moterims: ryškesnė postmenopauzinė osteoporozė, menstruacijų ciklo sutrikimas ar net išnykimas, nėštumo komplikacijos (tiek motinai, tiek vaisiui).

Taip pat sergantiesiems lėtine inkstų liga būdingas sumažėjęs vaisingumas, libido sutrikimai, didesnė širdies kraujagyslių ligų rizika, mineralinių medžiagų apykaitos sutrikimai.

Apskritai moterims yra didesnės galimybės nustatyti inkstų ligą, nes jos dažniau lankosi pas gydytojus, ypač dėl kontracepcijos, nėštumo ir menopauzės laikotarpiu.

Kiekvieno apsilankymo metu, ypač jei moteris serga liga, kuri gali paveikti inkstus, įvertintas kraujo spaudimas, inkstų funkcijos rodikliai ir atliktas šlapimo tyrimas padėtų nustatyti ankstyvas inkstų ligų stadijas. Ypač didelis dėmesys inkstų ligoms turi būti skiriamas nėštumo metu.

Kaip išvengti?

Pasak gydytojos nefrologės R. Dargevičienės, geriausias būdas išvengti inkstų ligų – sveikai gyventi.

“Prevencija – paprasta. Reikia sveikai gyventi, vartoti daug skysčių, kuo mažiau cukraus ir druskos, vengti streso, stiprinti organizmą, kontroliuoti kraujo spaudimą, diabetą. Tiek akmenligės, tiek diabeto paūmėjimą, kurie daro įtaką inkstams, nulemia nutukimas, tad reikėtų kontroliuoti ir svorį, reguliariai tikrintis sveikatą”, – žinomus, tačiau dažnai pamirštamus principus priminė gydytoja.

A. Dargevičius pridūrė, kad nereikėtų piktnaudžiauti vaistais bei maisto papildais, kurie taip pat gali nusilpninti inkstus – yra įrodyta, kad kai kurie vaistai, vartojami kartu, turi labai didelės įtakos inkstų veiklos pablogėjimui. Pakenkti inkstams gali labai dažnas vaistų nuo skausmo, pavyzdžiui, citramono, paracetamolio vartojimas.

Gydytojai nefrologai pasidžiaugė, kad pastaruosius keletą metų gerėja ankstyva inkstų ligų diagnostika – budresni tampa ir medikai, ir patys žmonės, nepamirštantys pasitikrinti sveikatą.

Medikų teigimu, inkstų ligos iškart negalima pamatyti ir pajusti, ji yra tyli, tad vienintelis būdas ją pastebėti laiku – atliekant reguliarius profilaktinius sveikatos tyrimus. Diagnozuoti inkstų veiklos sutrikimus ypač svarbu. Šis organas šalina iš organizmo įvairių procesų metu susidariusias nuodingas medžiagas, toksinus, organizmui nereikalingus junginius. Sutrikus inkstų veiklai toksinai nepašalinami ir apnuodija visą organizmą.

Informacija

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Nefrologijos ir hemodializės skyrių sudaro 12 lovų stacionaras ir du 10 vietų ambulatorinės hemodializės skyriai Klaipėdoje ir Skuode.

Gegužės mėnesį RKL Hemodializės skyrius minės savo veiklos 25-metį.

Šiuo metu Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje vyriausiam pacientui vyrui dializės atliekamos jau 19 metų, o ilgiausiai apskritai Klaipėdoje dializuojama pacientė procedūras lanko jau 25 metus.

Skyriaus specialistai kasmet dalyvauja hemodializės problemoms skirtame kongrese JAV, dalyvaujama Amerikos nefrologų asociacijos kongresuose, Europos nefrologijos, dializės ir transplantacijos kasmetiniuose kongresuose.

 

Straipsnio šaltinis: dienraštis Vakarų ekspresas, 2018-03-08
Nuotraukos: Egidijaus Jankausko

 

Galerija