Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Tarptautinę slaugytojų dieną – apdovanojimai ir diskusijos apie ateitį

Tarptautinę slaugytojų dieną – apdovanojimai ir diskusijos apie ateitį

Respublikinės Klaipėdos ligoninės slaugytojų bendruomenė, minėdama savo profesinę šventę, penktadienį susibūrė pasidalinti patirtimi bei padiskutuoti apie slaugytojo profesijos ateitį – drauge su Klaipėdos universitetu surengta mokslinė konferencija.

Konferencijoje dalyvavo ne tik Respublikinės Klaipėdos ligoninės darbuotojai, bet ir Klaipėdos universiteto dėstytojai, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai.

Sveikindama konferencijos dalyvius universiteto Sveikatos mokslų fakulteto prodekanė doc. dr. Indrė Būtienė pabrėžė, kad be slaugytojų neįmanoma įsivaizduoti nė vienos gydymo, sveikatos priežiūros įstaigos.

„Jūs esate kiekvienos ligoninės ir apskritai sveikatos veidas. Mūsų fakultetas labai didžiuojasi, kad taip pat prisideda prie naujų specialistų ruošimo, prie naujos slaugytojų kartos ugdymo. Matome, kad tai yra viena iš populiauriausių specialybių, susidomėjimas yra didžiulis. Taip pat matome, kad auga ir specialistų profesionalumas, darbo kokybė”, – kalbėjo doc. dr. I. Būtienė.

Pasak jos, visi sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys medikai yra lygiaverčiai komandos nariai – tiek gydytojai, tiek slaugytojai.

„Žinoma, šis darbas yra labai sunkus – tai nuolatinis rūpinimasis pacientais, savęs pamiršimas vardan tiek sergančio, tiek sveiko žmogaus. Pavydžiu jums to užsispyrimo, meilės savo darbui, linkiu sveikatos, džiaugsmo, laimės, ištvermės.
Linkiu, kad kiekvieną dieną kolegos pasitiktų su šypsena. Šypsokitės ir būkite laimingos”, – slaugytojas sveikino Sveikatos
mokslų fakulteto prodekanė.

Pagerbė apdovanojimais

Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktorius Romaldas Sakalauskas taip pat dėkojo slaugytojoms už atliekamą sunkų ir labai svarbų darbą.

„Galbūt Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje, kaip ir kitose Rytų Europos šalyje, yra tam tikrų problemų, kurios atsiliepia mūsų darbe kartų kaita, naujais iššūkiais. Tenka visko patirti. Linkiu nenusivilti profesija, eiti pasirinktu keliu
ir žengti tik į priekį. Linkiu atrasti pusiausvyrą tarp darbo ir namų, šeimos, laisvalaikio”, – sakė ligoninės
vadovas.

Profesinės šventės proga buvo apdovanotas ir būrys ilgus metus nepriekaištingai ir pasiaukojamai dirbančių Respublikinės Klaipėdos ligoninės slaugytojų. Ligoninės direktoriaus padėkos buvo įteiktos trylikai slaugytojų, jų padėjėjų ir medicinos darbuotojų.

Dar trims slaugytojoms buvo įteiktos sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos pasirašytos padėkos, kurias įteikė Sveikatos apsaugos ministerijos Slaugos koordinavimo skyriaus vedėja Odeta Vitkūnienė.

„Ministro vardu noriu padėkoti už jūsų darbą, jūsų šilumą”, – teikdama apdovanojimus sakė O. Vitkūnienė.

Problemos matomos

Ministerijos atstovė ne tik perdavė ministro padėkas, bet ir pristatė pranešimą apie nacionalinės slaugos politikos gaires 2016-2025 metams.
Pasak O. Vitkūnienės, reikia kalbėti apie slaugos politiką bei jos kryptis, kadangi priimta nemažai tarptautinių sveikatos dokumentų, patvirtintos strateginės kryptys, tikslai, kurių siekiama. Tačiau svarbu kalbėti ne tik apie tai, ko siekiama, bet ir apie tai, kaip yra šiuo metu.

„Žinoma, kad Lietuva nėra pirmoje vietoje pagal skirtą finansavimą sveikatos sistemai, tad tai, ką daro Lietuvos gydytojai ir slaugytojai su skirtomis lėšomis, yra verta pagarbos ir padėkų. Vis dėlto iššūkis yra tuos išteklius naudoti racionaliai, žvelgiant į įstaigos, gyventojų poreikius”, – kalbėjo O. Vitkūnienė.

Ministerijos atstovės teigimu, pagal Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas vienam gydytojui turėtų tekti 4 slaugytojai – esą tuomet būtų užtikrinamos išties kokybiškos sveikatos priežiūros paslaugos. Tačiau šiuo metu Lietuvoje šis skaičius yra daugiau nei perpus mažesnis – 1,7, o Europos Sąjungos šalių narių vidurkis siekia 2,3. Pasak O. Vitkūnienės, iki 2025 metų bus stengiamasi pasiekti, kad Lietuvoje vienam gydytojui tektų 2 slaugytojai.

„Šiuo metu Lietuvoje matomi didžiuliai netolygumai regionuose. Ten, kur yra universitetai ar kolegijos, ruošiančios slaugytojus, šių specialistų trūkumas nėra toks ryškus. Tačiau rajonuose, kuriuose specialistų rengimo sąlygos yra nepalankios, pavyzdžiui, Alytaus krašte, slaugytojų trūkumas yra didžiulis. Neramina ir tai, kad bendrosios praktikos slaugytojų amžiaus vidurkis siekia 45 metus, o bendruomenės slaugytojų – 49 metus. Tai rodo, kad senėja ne tik gyventojai, bet ir slaugytojos. Reikia galvoti apie tai, kas slaugys ligonius ateityje”, – pabrėžė O. Vitkūnienė.

Vis dėlto ministerijos atstovė nebuvo linkusi teigti, kad slaugytojų skaičius drastiškai mažėja. Remiantis statistika, 1995 metais šalyje buvo 34 tūkst. 314, 1999 m. – 29,5 tūkst., 2014 m. – 26 tūkst. slaugos specialistų. Taigi per beveik 20 metų slaugytojų skaičius sumažėjo ketvirtadaliu, o ne perpus ar dar daugiau, kaip dažnai teigiama.

Aktualios temos

Pasak O. Vitkūnienės, reikia pakeisti slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymą taip, kad jis būtų palankesnis teikti kokybiškas paslaugas, būtų palankesnis slaugytojų aplinkai, atsirastų kokybės, dokumentacijos, slaugos administratorių autonomiškumo elementai.

„Visa tai turi būti sudėta į įstatymą”, – kalbėjo O. Vitkūnienė.

Ministerijos atstovė nurodė, kad ateityje siekiama peržiūrėti slaugos specialistų rengimo programas ir šią sistemą keisti taip, kad slaugytojai, turintys aukštąjį išsilavinimą, magistro laipsnį, rastų vietą sveikatos sistemoje. Taip pat, pasak specialistės, turi mažėti atotrūkis tarp mokslo ir praktikos – jie turi būti glaudžiai susiję. Taip pat ateityje vykdant ligoninių konsolidavimo etapą bus siekiama plėtoti slaugą, palaikomąją slaugą.

„Labai tikimės, kad ateityje pagerės paslaugų prieinamumas, gyventojai labiau pasitikės sveikatos apsaugos sistema, slaugytojais kaip gydytojų partneriais”, – sakė O. Vitkūnienė ir pažymėjo, kad apskritai slaugytojų bendruomenei trūksta viešumo, parodymo, kiek daug yra daroma, kad slaugytojų profesija būtų matoma, žinoma ir vertinama.

Konferencijos metu taip pat aptarti ir kasdien slaugytojams aktualūs klausimai.

Didelis dėmesys buvo skirtas informacijai apie paciento saugumo užtikrinimą ir prevencinių priemonių taikymą, buvo analizuojamos etinio klimato sąsajos su sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojų sociodemografinėmis charakteristikomis ir pasitaikančiais organizacinės etikos pažeidimais sveikatos priežiūros įstaigose, slaugytojų bendravimo kompetencijos įtaka slaugos kokybei užtikrinti.

Be to, nagrinėtas slaugytojų vaidmuo diagnozuojant ir gydant sepsį, kalbėta apie kraujo ir jo komponentų perpylimo aktualijas, modernių tvarsčių reikšmę pragulų profilaktikoje bei apie problemas, su kuriomis susiduria slaugytojai, siekiantys įdiegti naujausias technologija.

Taip pat pristatytas naujausias reabilitacinio gydymo metodas – mažojo dubens dugno raumenų treniravimas siekiant išvengti šlapimo ir išmatų nelaikymo.

Padėkos už darbą

Sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos padėkos už ilgametį, nepriekaištingą ir pasiaukojamą darbą Lietuvos žmonių sveikatos labui įteiktos:

Genovaitei Andriuškevičienei, Konsultacinės poliklinikos vyresniajai slaugytojai;
Vidai Jasiūnienei, Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojai;
Daliai Alminskienei, Tuberkuliozės filialo bendrosios praktikos slaugytojai.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus Romaldo Sakalausko padėkos už ilgametį, nepriekaištingą ir pasiaukojamą darbą Lietuvos žmonių sveikatos labui ir reikšmingą indėlį gerinant sveikatos priežiūros paslaugų kokybę įteiktos:

Daivai Grigutienei, Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vyresniajai slaugytojai;
Simonai Taurienei, Psichiatrijos filialo Psichosomatinio, Vaikų psichiatrijos, Ambulatorinio konsultacinio skyrių vyresniajai psichikos sveikatos slaugytojai;
Irenai Petkevičienei, Radiologijos skyriaus vyresniajai radiologijos technologei;
Virginijai Sukackienei, Odos ir veneros ligų skyriaus ir poliklinikos vyresniajai slaugytojai;
Zitai Juškevičienei, Odos ir veneros ligų skyriaus ir poliklinikos bendrosios praktikos slaugytojai;
Ligitai Capienei, Psichiatrijos filialo Vyrų psichiatrijos skyriaus psichikos sveikatos slaugytojai;
Virginijai Kumšlytienei, Psichiatrijos filialo Ūmios psichiatrijos skyriaus psichikos sveikatos slaugytojai;
Svetlanai Klimovič, Kardiologijos skyriaus bendrosios praktikos slaugytojai;
Nijolei Navardauskienei, centralizuotos sterilizacijos pagalbinei medicinos darbuotojai;
Tatjanai Moliūnienei, Klinikinės diagnostikos laboratorijos pagalbinei medicinos darbuotojai;
Audronei Jokšienei, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos slaugytojos padėjėjai;
Lidijai Baužienei, Skuodo filialo Chirurgijos, Anestezijos-intensyviosios terapijos skyrių anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojai;
Vandai Katelnikovienei, Skuodo filialo Chirurgijos, Anestezijos-intensyviosios terapijos skyrių slaugytojos padėjėjai.

 

Straipsnio autorius: Vaida Jankauskaitė
Straipsnio šaltinis: dienraštis “Vakarų ekspresas”, 2016 m. gegužės 17 d.

Įrašą pdf formatu atsisiųsti galite čia.