Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Trimatė erdvė iš kino salės persikelia į operacinę

Trimatė erdvė iš kino salės persikelia į operacinę

Trimatė erdvė iš kino salės persikelia į operacinę

Naujovė. N. Kaselis (centre) kartu su kolegomis pacientus operuoja pasitelkdami 3D technologijas. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Laparoskopinė operacija trimatėje erdvėje – tai ne naujo filmo pavadinimas, o realybė. Nuo šiol Respublikinės Klaipėdos ligoninės abdominalinės (pilvo) chirurgijos gydytojai pacientus operuoja, pasitelkdami 3D technologijas. Jie bene pirmieji uostamiestyje ir Vakarų Lietuvoje, pradėję laparoskopines operacijas daryti vaizdo monitoriuje stebėdami trimatį vaizdą.

Atliktos pirmosios operacijos

Praėjusį penktadienį Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje 55 metų mažeikiškei išoperuota skrandžio stemplinės angos išvarža, naudojant 3D technologiją. Ji viena pirmųjų pacienčių, kuriai laparoskopinė operacija atlikta, stebint vaizdą trimatėje erdvėje. Šiek tiek anksčiau tokiu būdu atliktos mažai invazinės, laparoskopinės skrandžio vėžio, storosios žarnos vėžio, nutukimo operacijos.

„Kaip kino teatre, taip ir operacinėje trimatis vaizdas – neapsakomai geresnis. Nėra net ko lyginti. Naujos galimybės – nerealios“, – džiaugėsi Respublikinės Klaipėdos ligoninės Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriaus vedėjas, abdominalinės chirurgijos gydytojas Nerijus Kaselis.

Neatsilieka nuo naujovių

3D vaizdo sistemą sudaro vaizdo monitorius, specialūs akiniai ir kamera, kuri jungiama prie ligoninės turimos laparoskopinės įrangos.

3D monitoriuje matomas erdvinis vaizdas yra gerokai ryškesnis, atkuriamos anatominės organų struktūros, tad operuojančiam gydytojui kur kas lengviau dirbti, gerokai sumažėja komplikacijų tikimybė.

„Turime naują, modernią aparatūrą, kurią naudoja išsivysčiusios pasaulio šalys. Lietuva ir Klaipėda niekuo nuo jų neatsilieka“, – pridūrė skyriaus vedėjas.

3D technologijos medicininėje aparatūroje Europos šalyse pradėta naudoti gana neseniai, vos prieš kelerius metus. Lietuvoje šią technologiją neseniai įsigijo ir Kauno klinikos.

Komfortas ne tik gydytojui

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje visos taip vadinamos didžiosios operacijos: nutukimo, skrandžio stemplinės angos išvaržos, onkologinių ligų – atliekamos minimaliai invaziniu – laparoskopiniu būdu. Nuo šiol šių operacijų metu bus naudojama ir 3D įranga.

Kaip paaiškino N.Kaselis, per onkologines operacijas svarbu ne tik pašalinti auglį, bet ir atlikti labai kruopštų audinių, limfagyslių disekciją, atidalinimą. Vėžio ląstelės plinta limfa, tad svarbu jas pašalinti pagal limfos nutekėjimo kelius, kad liga neplistų toliau. „Nauja aparatūra rodo trimatį, gerokai padidintą vaizdą, tad lengviau matyti stambiąsias kraujagysles, nervus. Tai didžiulis privalumas dėl saugumo, komplikacijų tikimybės“, – sakė vedėjas.

Naujoji aparatūra ypač dėkinga operacijoms, kur tenka daug siūti. Pavyzdžiui, skrandžio ar nutukimo operacijos.

„Trimatis erdvinis vaizdas leidžia matyti, kokiu kampu laikyti adatą, kaip ją įstatyti, kokį sukamąjį judesį daryti. Tai nė su niekuo nepalyginamas privalumas“, – chirurgų darbo subtilybes atskleidė gydytojas.

Trimatė erdvė iš kino salės persikelia į operacinę

Pokyčiai: mūsų fotografas taip pat pastebėjo, kad operacijos trimatėje erdvėje skiriasi nuo įprastų, nes operacinė skendi tamsoje, o užsidėję specialius akinius chirurgai susmeigę akis žiūri į vaizdo monitorių. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Kai nepadeda vaistai

Prisiminus straipsnio pradžioje minėtą dėl skrandžio stemplinės angos išvaržos operuotą pacientę, N.Kaselis paaiškino, kad tokiais atvejais chirurgų įsikišimo prireikia, kai nebepadeda įprasti gydymo būdai.

Skrandžio išvarža susiformuoja, skrandžiui įlindus į krūtinės ląstą – tai sukelia rėmenį, atpylimus, skausmą. Dauguma tokių pacientų gydomi vaistais.

Pasak abdominalinės chirurgijos gydytojo, sergančių šia patologija žmonių yra gana nemažai, bet ne visus juos reikia operuoti. Kai tenka gerti labai daug vaistų arba jie neduoda norimo efekto, siūloma operuoti.

„Tai labai efektyvi, minimaliai invazinė operacija, atliekama laparoskopiniu būdu. Žmogus jau kitą dieną po jos vaikšto, o po dviejų dienų išrašomas namo ir nebereikia gerti vaistų“, – paaiškino N.Kaselis.

Krūvis – maksimalus

Pasidžiaugęs naujomis technologinėmis galimybėmis, Pilvo ir endoskopinės chirurgijos vedėjas sakė, kad naująją aparatūrą bus stengiamasi maksimaliai išnaudoti. 3D technologijos bus naudojamos visoms – tiek didelėms, tiek mažoms – laparoskopinėms operacijoms.

Per metus Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje Pilvo ir endoskopinės chirurgijos skyriuje atliekama apie 800 didžiųjų ir apie 1500 mažesnių operacijų.

 

Straipsnio autorius: Sandra Lukošiūtė
Nuotraukos: Vytauto Liaudanskio
Straipsnio šaltinis: 2018 rugpjūčio 21 d. dienraštis „Klaipėda”