Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Tuberkuliozės filialo gydytojai dalyvavo II Tarptautiniame Baltijos šalių tuberkuliozės simpoziume

Tuberkuliozės filialo gydytojai dalyvavo II Tarptautiniame Baltijos šalių tuberkuliozės simpoziume

2017 m. gegužės 19-20 dienomis Rygoje vyko II-asis Tarptautinis Baltijos šalių simpoziumas, kurio tema buvo “Tuberkulioze ir ŽIV infekcija sergančių pacientų gydymas: sunkumai ir galimybės įgyvendinant End TB strategiją”.  Simpoziume dalyvavo gydytojai pulmonologai, vaikų pulmonologai, infektologai, laboratorinės diagnostikos specialistai, sveikatos apsaugos ministerijų atstovai, pacientų organizacijų atstovai ir kiti specialistai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Nyderlandų bei Italijos.

Nagrinėti tuberkulioze ir ŽIV infekcija sergančių ligonių diagnostikos ir gydymo sunkumai, dalintasi šalių patirtimi, įgyvendinant pažangias šių ligų diagnostikos, hospitalinio ir ambulatorinio gydymo patirtis.

ŽIV infekcijos gydyme akcentuota kuo ankstesnė gydymo pradžia, nepaisant CD4 ląstelių skaičiaus (tuberkulioze nesergantiems ligoniams idealu pradėti gydymą tą pačią dieną, kai nustatyta diagnozė). Tuberkuliozės gydyme aptarti artimoje ateityje atsirasiantys nauji latentinės tuberkuliozės ir aktyvios tuberkuliozės tyrimo metodai, molekulinių tyrimo metodų svarba, naujųjų vaistų daugeliui vaistų atspariai tuberkuliozei gydyti vieta ir indikacijos. Tuberkuliozės ir ŽIV koinfekcijos gydyme nagrinėtas IRIS (imuninės rekonstitucijos uždegiminis sindromas, immune reconstitution inflammatory syndrome) fenomenas, jo diagnostika ir gydymas; tuberkuliozės ir antiretrovirusinių vaistų sąveikos, tuberkuliozės ir ŽIV koinfekcijos gydymas suaugusiems ir vaikams. Lietuva išlieka paskutinėje vietoje iš Baltijos šalių pagal sergamumą tuberkulioze bei dauginio atsparumo vaistams tuberkuliozės gydyme. Iš Baltijos šalių Lietuvoje daugiausia tuberkulioze sergančių ligonių nutraukia gydymą. Šie faktai rodo, jog šalyje yra nepakankamai užtikrinamas pažangus tuberkuliozės gydymas.

Simpoziumo pabaigoje Lietuvos, Latvijos, Estijos šalių specialistai turėjo parengti pristatymą, aptariantį savo šalyse esamas tuberkuliozės bei ŽIV infekcijos diagnostikos ir gydymo spragas, prioritetus bei siūlomus sprendimus.

Lietuvos specialistų delegacijos paruoštą projektą-planą ,,Lietuvos TB/HIV infekcijų diagnostikos ir gydymo spragos, prioritetai, veiksmų planas” Baltijos simpoziumo dalyviams pristatė VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės Tuberkuliozės filialo gydytojas pulmonologas Saulius Diktanas. Pristatyme buvo akcentuojamas nepakankamas ligonių, kuriems nustatyta ŽIV infekcija, gydymasis antiretrovirusiniais vaistais, pasenusi tuberkuliozės gydymo apmokėjimo tvarka, neužtikrinamas tiesiogiai stebimas tuberkuliozės gydymas ambulatoriškai (DOTS), kas lemia gydymo nutraukimus ir atsparumo vaistams vystymąsi. Taip pat įvertinta, jog ligoniai, sergantys ŽIV infekcija ir tuberkulioze negali gauti integruoto gydymo ambulatoriškai. Tokie ligoniai dažnai yra priklausomi nuo alkoholio ir/ar narkotikų, jie negali gauti pakaitinio gydymo metadonu, antiretrovirusinių ir prieštuberkuliozinių vaistų vienoje vietoje, todėl nutraukia gydymą.

Simpoziume Lietuvos delegacijos specialistai pabrėžė, jog svarbiausias žingsnis tuberkuliozės diagnostikoje bei gydyme yra Nacionalinės tuberkuliozės specialistų komisijos sudarymas bei šios komisijos nuolatinis tuberkuliozės aktualijų kėlimas Sveikatos apsaugos ministerijoje, siekiant, jog įstatyminiais aktais būtų įtvirtintas PSO naujausiomis rekomendacijomis pagrįstas ir adekvačiai apmokamas tuberkuliozės gydymas bei diagnostika.


Paruošė: S.Diktanas, R.Gylienė