Papildomas menu

Registratūra

(8 700) 500 11

Darbo dienomis
7.30-15.30 val.

Skubi pagalba

8 46 41 06 95

Naujienos

Žvynelinę gali sukelti peršalimas ir priauginami nagai

Žvynelinę gali sukelti peršalimas ir priauginami nagai

Drabužiai stačia apykakle ir ilgomis rankovėmis, pirštinės vasarą, skausmas, žaizdos, ne visada apčiuopiamų rezultatų pasiekti padedantis gydymas, stumia žvyneline sergančiuosius į neviltį. Gydytojai konstatuoja, kad šios, kaip ir kitų odos ligų atvejų, tik daugėja, tačiau randasi ir naujų būdų padėti ligoniams.

Palaikė rakštimis

24 m. Eglė tik po kelių mėnesių nesėkmingo gydymo antibiotikais sužinojo, kad serga žvyneline. Šią diagnozę mergina išgirdo patekusi į Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir veneros ligų skyrių.

Ant delnų pamačiusi kelis mažus spuogelius, Eglė iš pradžių pamanė įsivariusi rakščių. Tačiau jas ištraukus, spuogelių ir pūlinukų tik daugėjo.

Neužgyjančios žaizdos vėrėsi ne tik ant delnų, bet ir kojų padų. Eglė negalėjo dirbti įprastų buities darbų – ant žaizdų pakliuvę skysčiai ar chemikalai paaštrindavo skausmą.

Mergina vaikščiojo su pirštinėmis, o užbėgdama aplinkinių klausimams už akių, įspėdavo, kad liga nėra užkrečiama.

Kai Eglę paguldė į ligoninę, ši galėjo vaikščioti tik ant pirštų galų. Iš ligoninės išleistos merginos dar laukia ilgas gydymas. Dėl nepagydomos odos ligos jai teks keisti mitybą bei gyvenimo būdą.

Žvyneline, tik kitos formos, taip pat serga merginos senelis ir sesuo.

Darbui iškilo grėsmė

Padų ir delnų žvynelinė buvo nustatyta ir laivo kapitonu dirbančiam Valerijui. Ši diagnozė vyro vos nepaliko bedarbiu – jūrininkų sveikatą tikrinanti komisija suabejojo, ar šia liga sergantis žmogus gali dirbti.

52 m. vyrui pernelyg išsausėjusi delnų oda iš pradžių neužkliuvo. Sunerimti privertė skausmingi odos įtrūkimai, atsiradę ne tik ant rankų, bet ir padų.

Gydymo kursą baigęs Valerijus tikisi, kad per kartotinę sveikatos patikrą jam bus leista toliau dirbti mėgstamą darbą.

Žvyneline sergantys žmonės kartais pakliūva ir į komiškas situacijas – pamatę keistomis dėmėmis nusėtas vairuotojo rankas, mikroautobuso keleiviai atsisakė paimti grąžą.

Išprovokuoja ir peršalimas

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir veneros ligų skyriaus vedėjas Vytautas Toliušis pripažįsta, kad žvynelinė neretai apverčia gyvenimą aukštyn kojomis – tenka keisti gyvenimo būdą, atsisakyti įprastų dalykų.

Pasak gydytojo, žvynelinė sukelia nemažai rūpesčių, nes šiai ligai būdingų dėmių ar žaizdų gali atsirasti ant veido, kojų, kirkšnyse, pažastyse, sėdmenų raukšlėse ar kitose kūno vietose.

Paūmėjusi žvynelinė gali išplisti po visą kūną. Ligos pažeistose vietose atsiranda įtrūkimų, negyjančių žaizdų ar pūlinių.

Kaip paaiškino V.Toliušis, kartais žmogus net neįtaria sergantis žvyneline, kol jos neišprovokuoja infekcinės ligos, stresai, rūkymas, chemikalai, alkoholis ar vaistai.

Liga gali išplisti po visą kūną, persirgus paprasčiausia angina ar peršalimu. Tačiau kol kas nėra nustatytos tikslios, žvynelinę sukeliančios priežastys.

Nemėgsta ekstremalumo

Dermatologas įspėjo, kad sergantieji žvyneline turi atsargiai vartoti vaistus nuo peršalimo, skausmo ar padidėjusio kraujospūdžio.

Žvynelinė nemėgsta ekstremalių situacijų ar temperatūrų pokyčių.

Tad jei liga aptinkama galvos odoje, toks žmogus nebegali dažyti plaukų, naudotis plaukų džiovintuvu ar šukuoseną formuojančiomis žnyplėmis. Galvos taip pat negalima trinkti karštu vandeniu.

Nors aplinkiniai dažnai nerimauja, V.Toliušis nuramino, kad žvynelinė nėra užkrečiama. Per gydytojo praktiką pasitaikė pavienių atvejų, kai šia liga susirgo abu sutuoktiniai.

Žvyneline susergama arba jauname amžiuje, arba po 40 metų. Jauniems žmonėms ši liga jau būna nulemta genetiškai, o vyresniems, kaip spėjama, išprovokuoja spartus gyvenimo tempas, nuolatiniai stresai.

Kuo anksčiau susergama, tuo liūdnesnės prognozės – bėgant metams žvynelinė progresuoja. Tad ji ne tik gali išplisti po visą kūną, bet ir pažeisti sąnarius.

Kenkia priauginami nagai

Išpopuliarėjus priauginamų nagų madai, odos ligų gydytojai vis dažniau sulaukia pacientų, kuriems ši grožio procedūra išprovokuoja žvynelinę.

Pasidžiaugusios gražiais nagais ir po kurio laiko juos nusiėmusios moterys pastebi, kad liga būna gerokai pažeidusi natūralius nagus.

V.Toliušio pastebėjimu, nagų žvynelinė neretai supainiojama su grybeliu. Net jei pastaroji diagnozė pasitvirtina, ji nėra pagrindinė liga. Žvynelinės pažeistas nagas primena siuvėjo antpirštį.

Šią ligą gali išduoti ir ant nagų atsiradusios dėmės.

Oda nespėja suragėti

Pasak V.Toliušio, sergantiems žvyneline žmonėms dėl genetinio sutrikimo odos ląstelės dauginasi gerokai greičiau nei įprasta – jos atsinaujina kas kelios dienos. Sveikam žmogui šis procesas trunka apie mėnesį.

Būtent dėl šios priežasties ligos pažeistose vietose susidaro negyjančios žaizdos, nes oda tiesiog nespėja suragėti. Pūlinių atsiranda dėl to, kad biologiškai aktyvios medžiagos į uždegimą reaguoja kaip į organizmo priešą ir bando su juo kovoti.

Vedėjas pasakojo, kad žvynelinės pradžia primena ir kitų odos ligų požymius. Tad pačioje pradžioje ją diagnozuoti nėra lengva.

Gydytojai pastebi tendenciją, kad daugėja visų odos ligų, taip pat ir žvynelinės. Kaip spėjama, tam įtakos greičiausiai turi greitas gyvenimo tempas, stresai, maistas ir užteršta aplinka.

Varė į neviltį

Pasak V.Toliušio, pastaruoju metu sulaukiama nemažai delnų ir pėdų žvynelinės forma sergančių pacientų, kuriems įprastas gydymas nepadėdavo. Nors ši ligos forma nustatoma apie 10 proc. visų pacientų.

„Tiesiog nežinai, ką daryti su tokiu žmogumi“, – neslėpė gydytojas.

Keblią situaciją išsprendė įsigytas fototerapijos aparatas, skirtas gydyti būtent pėdų ir delnų žvynelinę bei kitas šiose kūno vietose išplitusias sunkias odos ligas: lėtinę egzemą, dermatitą, kerpligę, nagų psoriazę, žiedinę granulomą, atopinį dermatitą, sklerodermiją, mazginį niežulį, dishidrotinę egzemą.

Kaip paaiškino vedėjas, kompleksinis gydymas – fototerapija kartu su vaistais – padeda užkirsti kelią, kad liga kuo ilgiau neatsinaujintų. Be to, aparatas veikia tik ligos pažeistas vietas, taip apsaugodamas organizmą nuo nereikalingų spindulių dozės.

Kas yra žvynelinė

Žvynelinė (arba psoriazė) – lėtinė, pasikartojanti liga, kuri pažeidžia odą, sunkiais atvejais ir sąnarius. Liga atsiranda, kai paviršinės odos ląstelės pradeda pernelyg greitai daugintis. Oda atrodo lyg padengta žvynais. Ligos pažeistas vietas niežti, kartais skauda. Vienodai dažnai serga ir vyrai, ir moterys. Pasaulyje žvynelinė nustatoma 4–6 proc. gyventojų.

Žvynelinė būna dviejų formų – vasaros ir žiemos. Dauguma, apie 90 proc., pacientų serga vasaros forma. Ją pristabdyti padeda saulės vonios, tad šiltuoju metų laiku tokių pacientų sumažėja.

Straipsnio autorius: Sandra Lukošiūtė
Straipsnio šaltinis: www.kl.lt